Mediterrán országokban sétálgatva vagy déli országokban készített fotókat nézve mindenki elámul egy rendkívül színgazdag és magasra növő csoda növényen, a bougainvilleán. A Brazíliából származó murvafürtöt (Bougainvillea) nem az apró fehér virágai teszik látványossá, hanem a körülöttük elhelyezkedő színes fellevelek. A nemesítéseknek köszönhetően sok hibrid fajtája van, így a fellevelek színe lehet akár fehér, lila, sárga, narancs vagy éppen vörös. Félálló és kúszó változatai is léteznek.
Sokan félnek a tartásától, mert azt hiszik egy mediterrán növény nálunk nem él meg. Ennek a hiedelemnek talán az az alapja, hogy sokan kudarcot vallottak már a tengerparti nyaralás során letört és hazahozott hajtásokkal. A bougainvillea szaporítása nem egyszerű, nehezen gyökeresedik, így irreális elvárás, hogy a napokig utaztatott hajtások erőre kapnak és a következő évben már pont olyan szépen virítanak, mint a nyaraló helyi tövek. A megbízható hazai kertészeti árudákban, virágboltokban vásárolt egészséges növények azonban évekig sok örömet okozhatnak. Hoztam most egy irigylésre méltó jó példát, Kardkovács Árpád budapesti balkonját.
Árpád volt olyan kedves, hogy a fotókon túl gyakorlati tanácsokkal is ellátott bennünket. Ki másnak a tanácsait lenne érdemes megfogadni, mint egy olyan lelkes, az évek alatt bougainvillea szakértővé vált hobbi kertészét, aki már több éve sikerrel nevel és szaporít bougainvilleákat?
A csodatölcsér félék családjába tartozó, fásodó, tövises szárú növény sok napfényt igényel, imádja a tűzőnapot is. Mindenképp meleg, széltől és esőtől védett balkonra kerüljön. Meleg napokon rendszeresen öntözzük, de a pangó vizet nem tűri. Augusztusig hetente tápoldatozzuk.
Világos, 8-12 fokos helyen teleltessük, de előtte metsszük vissza. Tavasszal félfás dugványról szaporítható, bár elég nehéz a feladat.
És akkor nézzük Árpád tanácsait, szavait.
“Kedvenceim a bougainvilleák, hálásak, még mindig virítanak, novemberig biztosan kint lehetnek.”
“Nálunk nem a könnyen tartható virágok közé tartozik, több mint 2 évvel ezelőtt a TV2 reggeli műsorában Demcsák Zsuzsa vendége volt egy ˝szakértő˝ kertész, aki azt mondta, hogy nálunk a bougainvilleákat hiába nagyon szép, nem érdemes tartani, nem fognak díszleni. Gondoltam, megcáfolom és ehhez hasonló képeket küldtem a TV2-nek Demcsák Zsuzsa részére, hogy itt Budapesten is lehet tartani a bugikat, a válaszra még mindig várok….”
“Már több, mint 10 éve tartok bougainvilleákat, lett hozzájuk szakértelmem is, sokat foglalkozok velük, ezek már mind saját szaporítások.”
“A tartásukról annyi tanácsot, szeretik nagyon a tűző napot, meleget, rengeteg tápot, mivel kicsi a cserepük, a szeles, huzatos helyet viszont nem szeretik.”
“Nyár végén szoktam a fás zöld ágat dugványozni üveg alatt, így elég magas a gyökeresedési százalék.”
“Az ágak irányíthatók, vághatók, olyan a kilátás amilyet én akarok.”
” A kilátás hihetetlenül szép, a lakópark belső udvara ugyanilyen virágos, az udvarban van 100 tő rózsa, minden féle színben, 40 fajta írisz, hófehértől a feketéig, a rózsák között tavasszal 2-3 ezer hagymás növény van, kezdve a hóvirág, krókusz, nárciszból is vagy 15 fajta, tulipánból vagy 25 fajta, kész kertészet, nyáron ki van rakva vagy 20 tő nagy leander, jukkák,hibiszkuszok, enciánfák, filodendronok. “
“A táppal vigyázni kell, tavasszal foszfor túlsúlyos műtrágya kell, hogy a gyökérzetük erősödjön, utána a nitrogén túlsúlyos, majd a kálium túlsúlyos, hogy minél több virág legyen rajta, ha a sorrend nem jó, a növény csak szenved, amúgy tavasszal átültetem őket fele szárított marhatrágya, tőzeg,virágföld keverékbe, a fele marhatrágya, nyáron még néha szoktam áztatott galambtrágyával is locsolni, ehhez a sok táphoz csak a jó idő kell.”
“A korláthoz vannak erősítve a cserepek is és felül a növények.”
“Minden évben, tavaszonként max. egy fél nap, akkor még nem ilyen ágas-bogasak. Igen ilyenek a mediterrán növények az évből 4 hónap teleltetés-macera, 8 hónap élvezet, gyönyörködés.”
“Ez egy glabra fajta, olyan érdekesen nő, hogy akkor érzi jól magát, ha csüng, a balkonon nagyon jól mutat, néha egy méterre is lelóg.”
“2014 okt. 10, de a virágok a balkonon nem hiszik el.”
“A kisebbik balkon is burjánzik, igaz ott csak két bougainvillea van, ez szeles balkon.”
“Három hely van a teleltetésre, a lakásunkból az egyik szoba, ahol a kis balkon van, ott telelnek azok, amiket nagyon féltek és nagyok, a lépcsőház, amely jó világos és olyan 14-15 fokos meleg , ott van a 4 cikász és a nagy bugik egy része, valamint az alattunk lévő garázs, amelynek a felső 3 kazettájába plexit tettem, az is világos és 10 fok feletti a hőmérséklet. Ezenkívül van még két nagy ablak, a hálóé és a konyháé, igaz az a feleségemé, de úgy látom a diplodémiákat oda befogadja. Mindegyiket egyénileg locsolom, látom a földjén, csak akkor, amikor a földje kiszárad. Még egy, a kocsi a garázs előtt telel, nem fagyérzékeny.”
“Mindig van utánpótlás. 4 éve egy kertészetben kaptam ezt a tanácsot, hogy próbáljam meg hormon nélkül tiszta baltikumi tőzegben, azóta sikerül a gyökereztetés, a melegre magamtól jöttem rá, két éve mikor az a nagy kánikula volt augusztusban 90 %-kal gyökeresedtek, azóta áldom azt a kertészt, én is próbálkoztam hormonnal is, de jóformán 10 % ha volt.
Nagyon köszönjük Árpád a csodálatos képeket, a hasznos tanácsokat. Köszönet, hogy sok kétkedő embernek bebizonyítottad, hogy hazánkban is lehet szép a bougainvillea. Biztos vagyok benne, hogy az irigylésre méltó balkonod sok ember kedvét meghozta a bougainvillea tartáshoz.
Árpád további képeket is megosztott a Burjánzó balkonok Facebook csoport tagjaival. Várunk Téged is egyre növekvő létszámú balkonkertész csapatunkba!
További olvasnivalók hasonló témában:
🌷 Murvafürt (Bougainvillea) téli gondozása
🌷 Balkonnövények szaporítása 3 egyszerű lépésben
🌷 Kefalónia és Zakynthos csodálatos virágai
🌷 Így szaporítsd a murvafürtöt
🌷 Évelőnövények, amelyek egész évben díszítenek az erkélyen
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Csodaszép a bemutatott erkély, csak gratulálni tudok tulajdonosának, gondozójának. A cikk írójának annyit:a Bougainvillea nevét Louis Antoine de Bougainville francia tengernagyról kapta, ezért (meg tudtommal a latin neveket egyébként is) nagy betűvel írjuk…..
Kedves Ágnes!
Köszönöm a kiegészítést. A két szóból álló latin neveknél az elsőt, a nemzetséget valóban nagy betűvel kell írni. Amikor a latin eredetű nemzetség név már meghonosodott, sokak által ismert, akkor kicsivel is írható. Ilyen pl. a bougainvillea és a primula (kankalin) is. A latin eredetű nevet a szövegben a szóismétlések elkerülése végett, szinonimaként használjuk. Ellentétben a muskátlival, aminek Pelargonium neve nem terjedt el, így az írásokban azt mindig muskátliként kell említeni és a latin nevét nagybetűvel írni.
Gratulálok! Megkérdezném ,hogy a kék csodák milyen virágok????
Nagyon köszönöm az Árpád nevében is!
A kék virág neve plumbágó vagy ólomvirág.
Nagy Jucó
Csoda szépek a növények. Gratulálok hozzájuk!
Kedvet kaptam Én is a Bougainvillea -hoz, de tanácstalan vagyok honnan lehet beszerezi, a neten sehol sem találtam eladó példányt. Amennyiben valakinek van konkrét címe, ötlete a vásárlás helyével kapcsolatban, kérem ossza meg velem!
Köszönettel
Zalán
Kedves Zalán! Nagyon sok kertészeti árudában beszerezhető. Ma jártam a Kőbányai úti Oázisban, ott elég nagy választék volt és ráadásul 30% kedvezmény.
Sok sikert hozzá!
Jucó
Kedves Jucó!
Nagyon köszönöm a segítséget.
Üdvözlettel
Zalán
Nagyon szívesen Zalán. Örülök, hogy segíthettem 🙂
T.Balkonada!!!Kedves Jucó!
Nyaralásom során beleszerettem a Murvafürt virágba.Nagyon tetszik,és manapság a mi klimánk is egyre melegebb.Eddig a Hortenziákat gyüjtöttem,szaporitom,de annak árnyék kell.Most váltok/ mint az időjárásunk/a déli növényekre.
Megvettem a kertészetben a Bugit,a kérdésem az,hogy az esőtől miért kell óvni? Olvastam Árpád nagyon profi tanácsait,gyönyörűek a virágai!!próbálom az alapján elhelyezni én is,de mi van akkor ha éri az eső !!Előre is köszönöm válaszát!
Üdvölöm Magda
Kedves Magda!
Köszönöm a kérdést! Jó ötlet, hogy murvafürtre is beruháztál. Azért a hortenziákról se mondj le, jól megférnek egy kert két külön sarkában.
A bugi nem túl vízigényes, jól tűri a szárazságot, a túl sok víz tönkre teheti, ezért kell óvni az esőtől. A leanderrel ellentétben neki nem állhat a gyökere vízben.
Ajánlom figyelmedbe ez a másik cikkemet is:
http://balkonada.cafeblog.hu/2015/06/03/murvafurt-bougainvillea-gondozasa/
Sok sikert kívánok az új szerelemhez!
Nagy Jucó
Nagyon köszönöm a válaszod,én arra gondoltam,hogy az eső árt a leveleknek.Még az nem világos hogy savanyú,vagy normál virágföldigénye van e,mint a hortenzia,rododentron,kamélia stb.növényeknek.
Üdv. Magda
Nagyon köszönöm a válaszod,én arra gondoltam,hogy az eső árt a leveleknek.Még az nem világos hogy savanyú,vagy normál virágföldigénye van e,mint a hortenzia,kamélia stb.növényeknek.
Üdv. Magda
Nem kell neki savanyú föld, inkább az a fontos, hogy tápanyagban gazdag legyen. A rendszeres tápoldatozás, tűző napos hely és nem túl sok víz a titka.
Cserepes murvafurt famat most eloszor teleltetem. Vilagos de nem futott lepcsohazban. Egeszseges zold leveleit szinte lehullajtotta mar. Normalis ez? Tavasszal ujra hajt?
Igen, teljesen normális jelenség, hogy lehullajtja a leveleit teleltetéskor. Ritkán azért adj neki vizet. És igen, majd szépen kifog hajtani tavasszal.
Sok sikert hozzá: Nagy Jucó
Nice information, Bougenville for Balcon, just share Bougenville Border
Thank you! 🙂
Vettem ma az Aldiban két gyönyörű bugenvilleát, gyönyörű színű Holland kertészetből. Először próbálkozom ezzel a növénnyel és olvastam itt, hogy tápoldatozni kell. Szeretném megtudni, hogy milyen tápoldat a megfelelő? Létezik speciális bugenvillea tápoldat, vagy más virágzó növények tápoldatát lehet használni? Előre is köszönöm a segítséget!
Kedves Mária!
A bougainvilleához megfelelő a más virágos növényekhez is használt tápoldat, nem kell speciális.
Sok sikert a virágaidhoz!
Jucó
Kedves Jucó, köszönöm szépen a választ és a jókívánságot, közvetítem utóbbit a növényeim felé is:-) jól vannak egyenlőre, várják a naposabb időszakot, a tápot pedig mielőbb beszerzem nekik és reménykedem. 🙂
Üdvözlette, M.
Kedves Jucó!
Engem az érdekelne, hogy ez a bizonyos “baltikumi tőzeg” mit takar. A google nem sokat segített az ügyben, esetleg valami más ismertebb neve is lenne?
Köszönöm a visszajelzést! Sok sikert a szépségeidhez! Jucó
Kedves Zoltán!
Bármilyen tőzeg jó, pl. a magyar, a hansági tőzeg is. A Baltikum a világ legnagyobb tőzeg és tőzegtermék gyártója, ezeket hívják balti vagy baltikumi tőzegnek a származási helyük alapján.
Virágos szép napot kívánok: Jucó
Gyanítottam, hogy ez lesz, de nem akarom véletlen sem elrontani így legelőször a dolgot. 🙂 Köszönöm szépen!
Nem fogod elrontani. Sok sikert! Jucó
Érdeklődni szeretnék, hogy a murvafüvekből milyen színűek vannak és mennyiért, szállítást vállal-e? Várom megtisztelő válaszát. Üdv. Vizhányó Imréné Hódmezővásárhely
Kedves Ilona!
Sem én, sem a cikkben említett Árpád nem árulunk virágokat. A közeli nagyobb kertészetekben érdemes szétnézni.
Üdvözlettel: Nagy Jucó