Balkonada

Így készíts hónapokra szóló őszi balkonláda beültetést

A forróság elmúltával a muskátlik új erőre kaptak az erkélyeken, de az egynyári növények többsége már nem tündököl. Ideje szép lassan leváltani a nyári virágokat és az ősz színeivel felöltöztetni a balkont. Jól megválasztott növények összeültetésével hónapokkal meghosszabbíthatjuk a balkonszezont.

 

 

Vadady Mária őszi összeültetése egész tavaszig tartó virágzást biztosít. 

“Egy kedves ismerősömnek csináltam ezt az “emeletes” beültetést. 60 cm-es a láda, a földje kb. 1/5 rész homokkal bekevert.

Ami látszik belőle: 2 mini árvácska, 2 csarab, egy tarka levelű borostyán, hátul 2 kis csomónyi snidling, a snidling mellett jobbra, balra egy sorban kétnyári nefelejcsek a hagymások tavaszi virágzása utáni időre.

A nefelejcs- és snidlingsor alatt a láda alján 12 db hagyma: a snidlingek alól 6 db sárga mini nárcisz fog fűszerű levelekkel kiemelkedni, mellettük a széleken a nefelejcsek alól 3-3 botanikai tulipán fog kibújni.

A snidling nem szokta átvészelni a telet, vagy nagyon silányan ússza meg, alóla kibújnak majd a nárciszok.

A kertben szedett mohával fedtem a földet, de ezt nem alkalmazom többet és nem ajánlom, mert begombásodnak a növények.
Ha ügyesen gondozza a gazdája, mindig fog itt nyílni valami egészen április végéig.”

  
 
 
 
Nagyon köszönöm Marikának a tanácsokat!
 

Praktikák növények cserépbe ültetéséhez

A kerttel rendelkezőknek is érdemes a növények egy részét cserepekbe ültetni. Cserépben, dézsában vagy balkonládában pont olyan szépen fejlődnek a virágok, jól kordában tarthatók és ráadásul mobilitásuk miatt könnyen átrendezhetők és így mindig más arcát mutathatja a kertünk. A cserepek beültetéséhez Sinka Erika mutat most pár bevált praktikát.

 

 

1. Először, a cserepet, amibe ültetni szeretnénk, beáztatjuk, hogy jól megszívja magát vízzel, a lefolyó lyuk alját lezárjuk agyaggranulátummal, kaviccsal, jelen esetben felmosó rongy darabbal.

 

 

2. az aljára a komposztálóból hozok félig lebomlott ágakat, nyesedéket, az a jó, ha darabos. Erre a célra jó a gyökéritató is, de elég dréga!

 
 
 
 
3. Ezeket a szereket szórom rá: talajfertőtlenítő, hangyairtó, csigaölő szer.
 
 
 
 
4. az előbbi szereket rászórom.
 
 
 
 
5. Mivel Heuchera-t ültettem, az alsó, elszáradt, sérült leveleket levágom, és azok is mehetnek ide, majd elrohad!
 
 
 
 
 
6. Íme az elültetett növény. Természetesen a növényt is jól beáztattam, úgy került beültetésre. Friss virágföldet szórók rá. Nem nyomkodom le nagyon, csak úgy érzéssel, a locsolásnál majd úgy is tömörödik a föld. A tetejére még szórok egy kevés csigaölő szert, mert ezt (is) nagyon szeretik.A perem szélétől mindig hagyok kb. 2 cm távolságot, mert erre szórok még kókuszrostot, agyaggranulátumot, vagy vágott nyesedéket, ez díszít és csökkenti a párolgást!

Nem vagyok híve az alátéteknek, de (sajnos) jól mutat, az alátét és a cserép közé teszek lábacskákat, emelést, ami lehet akár törött cserépdarab is. Ez segíti a felesleges víz kifolyását.
 
 

 

Nagyon köszönöm Sinka Erikának a hasznos tanácsokat!

További olvasnivalók hasonló témában: 

🌷 Ilyen kertben garantáltan madárcsicsergésre ébredsz

🌷 Egyszerű és nagyszerű ötletek kerti szegélyekhez

🌷 Szieszta a kerti tó parján

🌷 Nyaralunk a kertben pályázat legszebb kertje

🌷 Romantikus pihenőhely a kertben

🌷 Buja növényzetű terasz a meghitt családi pillatokért

🌷 Víz és kert megkapó összhangja

🌷 Hűsíts csobogóval!

🌷 Megvalósult álom: az első balkon

Így alapozd meg a kikeleti virágzást!

A rendszeres olvasók jól tudják, hogy nekem nincs kertész végzettségem, én is csak egy lelkes hobbi kertész vagyok egy hat négyzetméteres erkéllyel. Talán épp ennek köszönhető, hogy igen nagyra tartom az olvasók több éves kertészkedős tapasztalatait. Igyekszem is teret engedni ezeknek a tanácsoknak itt a blogon, mert hiszem, hogy ezekből lehet a legtöbbet tanulni.  

 

 

Vadady Mária olvasóm neve talán már többeknek ismerősen cseng, hisz a megcsodálhattuk már díjnyertes, lakótelepi kis oázisát és nagyon jól jöttek az orchidea gondozási és mentési tanácsai. Most azt mutatja be, hogy biztosítja ősszel az erkély az őszi, téli és tavaszi színpompáját. 

 

 

“Lassan itt az ideje a hagymások eldugdosásának, amiket lehet úgy is, hogy az őszi-téli-tavaszi árvácskás, egyéb növényes ládáinkba a hagyományos virágaink alá dugdosunk.

Imádom az árvácskát, de az őszi ültetését nem szoktam elkapkodni, mert a meleg őszön megnyúlnak. Mindenszentek táján szoktam ezeket megvenni, utána már nehezen lehet kapni, kifogynak belőlük az árusítók.


Szeptembertől lehet a hagymásokat ültetni, ilyenkor van választék a boltokban belőlük. Begyűjtöm amik tetszenek és együtt ültetem el később, majd október, november táján együtt az árvácskákkal.


Mivel a legtöbbet ládákba, cserepekbe rakom, vadászom az alacsonyabb fajtákra, változatokra. Ilyenkor kerülnek új helyükre a begyűjtött tavaly kapott nárciszhagymák, jácinthagymák, stb. is. 

 

Van olyan ládám, amiben nyáron fűszernövények nőnek, némelyik télálló volta miatt meg fog maradni, ezeket igyekszem a hagymásokkal és a tavaszi virágzókkal összekomponálni.


Amiket a hosszú életük miatt érdemes megvenni:

  • árvácskák,
  • kis levelű borostyánok,
  • hunyorok (kedvenceimmé váltak az elmúlt években, van amelyik tovább is vetette magát),
  • kétnyári nefelejcs, ebből direkt vetek a tavaszra, még most sem késő elvetni ládákban napos helyre, ki fog kelni.


Mivel az árvácska tavaszra igen megbokrosodik, többszöröse lesz az elültetett nagyságának, mellé olyasmit kell ültetni ami kiemelkedik. A krókuszokat pl. nem, mert elvesznek az árvácska bokorban. 

 


Ültetéskor figyelembe kell venni hogy a magasabbra növők hátul legyenek, a picurkák elöl. Hogy már ültetés után se legyen zavaró az edényekben levő kopasz föld, lehet rászórni apróbb fakérget, mohaborítást, vagy szeretem a vadszőlő kisebb leveleit, néha igen mutatóssá válnak az őszi színeződéstől, ettől természetesen néznek ki a beültetések.


Télre összehúzom a ládákat, leveleket szórok a tetejükre, biztos ami biztos, védem a fagytól. Az ablakban levő ládáim előtt deszkaborítás van, de alájuk, eléjük reklámújságokat teszek, szigetelésképpen.


Az unalmas telet ha enyhe az idő megszínesítik a folyton növekedő, nyíló árvácskák, tavasz felé a bújó krókuszok, aztán a többi hagymás és egyszer csak arra eszmélünk, hogy itt a tavasz! 🙂

 

 

Nyáron fűszer”kert”, tavasszal meg ilyen. Érdemes tavasz felé venni cserepes snidlinget és azt is kiültetni. Finom és jól is néz ki. Nem beszélve arról amikor az is virágzik!

Hátra ültettem a középmagas sárga tulipánokat, a nefelejcseket, az árvácskákat a két szélére, elöl maradtak a fűszerek. Citromillatú kakukkfű, oregano és évelő borsika.

A tulipánok benne maradtak a ládában nyáron is, kíváncsi vagyok mi lesz belőlük a következő tavasszal.”

 

 

Nagyon köszönöm Marikának a hasznos tanácsokat!

 

További olvasnivalók hasonló témában: 

🌷 Nárcisz, a tavszi szépség

🌷 Árvácska, a tavaszi és őszi kedvenc

🌷 Mit ültessek a balkonra?

🌷 Mi legyen a szobában elnyílt hagymásokkal?

🌷 Keukenhof, a világ tavaszi kertje

🌷 Készülj a tavaszra iskolás növények elültetésével

Őszi gyepgondozás a jövő évi smaragdzöld fű záloga

Van egy rossz hírem. A gondozás nélküli, mindig zöld és selymes fű titkát még nem találták fel. Van viszont egy jó hírem is. Itt és most elárulom, mit kell tenned ősszel, hogy jövőre önfeledten élvezhesd a gyönyörű pázsitot.

 

 

A szomszédok irigykedő pillantásait csak egész évben gondosan ápolt fűvel érdemelheted ki. Ősszel sem dőlhetsz hátra, igen fontos feladatok várnak rád, hogy megalapozd a következő év zöld édenét. De ne vesztegessük a drága időt, Molnár Gábor Éva kertészmérnök, a füvesasszony segítségével nézzük is a négy legfontosabb őszi teendőt!

Gyepszellőztetés

A fű télen pihen, téli álmot alszik, de nem mindegy hogyan. Ahogy teli gyomorral te sem tudsz jól aludni, úgy a fű pihenője sem teljes, ha kövéren bedúsulva, fulladozva tör rá a hideg évszak.

A nyugodt alváshoz meg kell szabadítani mindentől, amit a nyár folyamán „felszedett”. A fűszálak tövében lerakodó növényi részek filcszerű réteggé állnak össze, amelyek megakadályozzák a levegő áramlását, a tápanyag bekerülését a talajba és az öntözővíz hasznosulását locsoláskor.

Ezt a folyamatot csak gyepszellőztetéssel, a talaj felső rétegének megtisztításával lehet megakadályozni. Hatására fellélegzik, újraéled a fű. Az elhalt rétegeket speciális gereblyével vagy gépi hajtású, fésűs vagy késes szellőztető géppel tudjuk eltávolítani, ez utóbbit akár bérelhetjük is. Tavasszal és ősszel mindenképp szánjunk időt a gyepszellőztetésre.

Ne riadjunk meg a kitépett fűszálak mennyiségétől. A gyepszellőztetés közben megvágjuk a fű gyökereit is, ami új gyökérsarjadásra készteti a növényt. A tarnak tűnő területen két hét múlva már harmatos, üde zöld fűszálak ékeskednek majd.

 

gyepszellőztetés

gyepszellőztetés

 

A gyepszellőztetés után a gyep újraindításához két héten át naponta öntözzünk a reggeli órákban, és erősen tápanyagozzuk meg talajjavító és szerves tápanyaggal.

 

Tápanyagellátás biztosítása

A fű gyakori és rendszeres nyírásával megszakítjuk a tápanyagok természetes körforgását. Ennek következtében a fű legyengül, a talaj elszegényedik és a gazoknak valamint a moháknak engedi át a terepet. Egyedüli megoldás a tápanyag-utánpótlás.

Különösen az őszi gyepszellőztetés után fontos a kálium túlsúlyos (növényi sejteket megerősítő) tápanyaggal való kényeztetés. A kálium növeli az ellenállóképességet (betegség, szárazság, hideg), szilárdítja a növény szerkezetét, segíti az anyagcserét, és télire tartalékokat képez. Az osztódó szövetekben szabályozó szerepet is betölt: nem nő a fű erőteljesen.

A nitrogén segíti az egyenletes növekedést, és biztosítja a regeneráló erőt. A foszfát elsősorban a gyökérzetet fejleszti, ami által az alsóbb rétegekig lenyúló gyökér száraz időszakban is eléri az ott tárolt éltető vizet. A magnézium és a nyomelemek egészséges, szép zöld leveleket és szárakat fejlesztenek a növényben.

Fontos, a tápanyag egyenletes felhordása, ami nem is olyan egyszerű feladat. Könnyen lehet csíkos vagy foltokban kimaradó a tápanyag és ezáltal a fű is. Egy helyre kiszórt tömény mennyiség könnyen kiégetheti a gyepet.

 

helytelenül kiszórt tápanyag

 

Kártevőmentesítés

Ősszel sem feledkezhetünk meg a vakondokról, hisz a kis földtúró takarék módba kapcsol ugyan, de télen sem alszik. A vakondveszélyes területeket szórjuk meg defenders vakondtávoltartóval

A fűben megjelenő sárga foltokokért a vízhiányon túl a talajban, alulról munkálkodó pajorok és lóbogarak a felelősek. Ellenük a legjobb megoldás a rendszeres, mikrobiológiai szeres védekezés. Kora ősszel, – amikor még meleg a talaj- , a leghatásosabb a védekezés, mert ekkor könnyedén nyakon csípik a szerek a gyepgyökeret károsító bandát.

Ősszel legeredményesebben az Artis, szélesspektrumú talajkezelővel védekezhetünk, amit szintén permetezéssel a legegyszerűbb kijuttatni a kertbe.

A lóbogár legfőbb ellensége a Nemastar, a biológiai rovarölőszer, ami Steinernema carpocapsae fonálférgeket tartalmaz. Ezek a speciális rovarpatogén fonálférgek a bogarak talajban lévő lárváit és bábjait aktívan keresik és megfertőzik. A fertőzést követő második-harmadik napon a bogárlárva elpusztul. Más élő szervezetekre nem hat, így növényeinket sem károsítja.

A Bora a  talaj „házőrzője” a betolakodók ellen, természetes úton fékezi a pajorlárva kártevő terjedését, kártételét. Visszaállítja a talaj biológiai egyensúlyát, kiválthatja vagy kiegészítheti a kémiai anyagok használatát. 

 

lóbogár túrásos talaj

 

Talajjavítás

Az új füvesíttet területeken, – hacsak nem termőtalajokon épült a kert-, feltétlen fontos a talajjavítók használata a tápanyag kijuttatásakor. A talajban különböző mikroorganizmusok felelnek azért, hogy a növények és a tápanyagok között létrejöhessen a körforgás. Azaz, ha a talajélet lecsökken, vagy kipusztul, akkor a növények is szép lassan elsorvadnak. Hiába kapnak műtrágyát és vizet, ha azt nem tudják aktívan felvenni.

A „jó mikroorganizmusok” munkája révén a tápanyagok olyan formába alakulnak át a talajban, amelyet fel tudnak venni a gyökereiken át a növények. Segítik a humuszképződést, a víz és levegő átjárhatóságot, azaz élővé teszik a talajt. Szaporodásukat számos tényező gátolhatja, pl. a növényi kórokozó mikrobák (gombák) elszaporodása, vagy vegyi behatás (gyomirtás, állandó  műtrágya  használat)  miatti talajélet pusztulás.

A mikroorganizmusok hiánya egy folymatos, lassú folyamat eredménye, ezért nem azonnal észlelhető a következménye. Csak akkor eszmélünk rá a problémára, ha azt tapasztaljuk, hiába az öntözés, a műtrágyázás, egyre satnyább a pázsit. A talajélet érzékeny biológiai egyensúlyát csak élő anyagok bevitelével lehet megőrizni. A termőképtelen talaj visszaállítása egy nehéz és hosszadalmas feladat, ezért azt javasolom, hogy előzd meg a probléma kialakulását. A modern talajjavítók használata egyszerű és kényelmes, ráadásul mivel szerves trágyával kombináltak kettős hatást fejtenek ki: táplálnak és gyógyítanak.

Az Antagon egy szerves trágya, amelyben nyugvó állapotban található meg 7-féle gombatörzs, amelyek a gyökerek köré egy finom védőburkot hoznak létre. Ezzel védik meg a káros gombáktól a növényt. Ez a biológiai burok tökéletesen alkalmas a gyep sárga foltosodásának megállítására is, amennyiben a kiváltó ok gombafertőzés.

A másik fontos „prebiotikum” a Vivisol, ami szintén egy szerves trágya, speciális mikroorganizmusokkal. Ezek a „jó bacilusok” a talajban található kötött ásványi anyagokat alakítják át szerves formába, amelyeket a növények fel tudnak venni. Így optimalizálja a növény életterét, és elősegíti a gyökérdúsulást. A nagyobb gyökérzet több tápanyagot és vizet tud felvenni, így egészségesebben és gyorsabban fejlődik, és egyenletesen sűrűsödik.

 

 

Az Antagon és a Vivisol együttes használatát javaslom, mert így sokkal erősebb védelmet adsz a talajnak a káros hatásokkal szemben.

Az új telepítésú füveknél a talaj egészséges működését mikorrhizák bejuttatásával biztosíthatjuk. A mikorrhiza a talajban élő gyepet megbetegítő  gombafajok (Phytophtora spp., Phytium spp., Verticillium spp., Phyrochaeta spp.) ellen úgy veszi  fel a harcot, hogy a növény gyökerét behálózva nem engedi az életterébe a betegségeket okozó fajokat.

Ha elmulasztjuk az őszi kezeléseket, egész télen a ronda kert látványával kell együtt élnünk. Ráadásul tavasszal csak hatalmas munkával és költséggel tudjuk helyrehozni a kertet.

Emiatt inkább  a  rendszeres kertápolást  válaszd  és mindig  csak annyit kell  kertészkedned amennyit feltételen szükséges,  cserébe egész évben ápolt, szemet gyönyörködtető kerted lesz.

További olvasnivalók hasonló témában: 

🌷 Így lehet hatékony és költségkímélő a növényápolás

🌷 Így kerüld el a füvesítés öt legnagyobb buktatóját

🌷 Ezzel kezdd a tavaszi kertészkedést

🌷 Így lesz egész évben szép a füved

🌷 Ilyen kertben garantáltan madárcsicsergés fogad

🌷 Ezt tedd, ha minden összeesküszik a fű ellen

🌷 Bioszemléletű kertészkedés a kiskertben

Tömör gyönyör angol módra

Az angolok híresek arról, hogy jó ízléssel ültetnek növényeket egymás mellé. Az angol kertek természetes eleganciája mellett az ablakok, erkélyek virágait is nagy gonddal válogatják meg. A tarka összeültetések színkavalkádja a rengeteg szín egymás mellé helyezése miatt néha akár zavaró is lehet. Aztán egy újabb pillantást vetve ráérzünk a tömör gyönyör szépségére.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nagyon köszönöm Seregi Ildikónak a csodás fotókat!

További olvasnivalók hasonló témában: 

🌷 Skócia legszebb kertje: Drummond

🌷 Virágos lakóhajók Angliában

🌷 Anglia legfestőibb települése: Bibury

🌷 Az Oxfordi Egyetem varázslatos kertje

🌷 Gran Canaria csodálatos növényzete télen

🌷 Erdész, aki halála után megviccelte a virágot

🌷 Vadvirágos romantika a budapesti álomkertben

🌷 A vidéki Anglia vadvirágai

Készülj a tavaszra iskolás növények elültetésével

Az ősz nemcsak a nebulók életében fontos időszak, az “iskolás növényeknek” hívott tavaszi hagymások elültetésének is szeptemberben jön el az ideje. A tavasz kedves hírnökeit bátran ültethetjük cserépbe vagy balkonládába is. Nem fogjuk megbánni. 

 

iskolás növények

Fotó: Viczai Károlyné

 

Akár közvetlenül a kertbe, akár cserépbe ültetés mellett döntünk, a krókusz, a gyöngyike, a tulipán, a jácint, a nárcisz, stb hagymákat, gumókat szeptembertől október közepéig érdemes elültetni, hogy még a fagyok előtt legyen elég idejük begyökeresedni.

Balkonládákba akár a még most díszítő egynyári növények mellé is tehetjük. Azoktól pár hét múlva úgy is meg kell válni. Az egynyáriak helyére egyébként is érdemes lesz néhány árvácskát beszerezni, hisz azok a téli fagymentes napokon is virítanak és tavasszal igazán bokros példányok lesznek.

Nyugodtan használhatunk általános virágföldet, de célszerű egy kis homokkal lazítani, hogy jobb legyen az áteresztőképessége. Az ültetésnél az ideális mélység a hagyma átmérőjének 2-3 – szorosa. Többféle hagyma összeültetésnél vegyük figyelembe a növények végleges magasságát. Hátulra kerüljenek a legmagasabbra növők, és értelemszerűen a legalacsonyabbak kerülnek az első sorba.

 

 

Az árvácskák mellé ültetés azért is jó, mert a kis növény védi a hagymákat a fagyoktól és a tavaszi nap első sugarainál árnyékol is. A föld tetejére tehetünk mulcsot, kavicsot vagy szalmát, ami szintén véd a fagyoktól. 

Beültetésnél nem kell meglocsolni a hagymákat és télen sem kell öntözni, elég az eső, ami éri. Ha esőmentes helyen van, akkor a fagymentes napokon kaphat egy kis vizet. A hagyma sok vizet tárol, ha túl locsolod, a nedves földben könnyen kirohadhat.

 

További olvasnivalók hasonló témában: 

🌷 Nárcisz, a tavszi szépség

🌷 Árvácska, a tavaszi és őszi kedvenc

🌷 Mit ültessek a balkonra?

🌷 Mi legyen a szobában elnyílt hagymásokkal?

🌷 Keukenhof, a világ tavaszi kertje

🌷 Készülj a tavaszra hagymások ültetésével

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!