Szép lassan, de egyre látványosabban ébredezik a természet. Ideje elővenni a téli álmot alvó muskátlikat is és hozzászoktatni őket a napfényhez, a gyakoribb öntözéshez és a tápoldathoz. A muskátliknak a téli időszakban szükségük van pár hónapos pihenő időre. Ha ezt nem adjuk meg számukra és télen is világos és meleg helyen tartjuk őket, akkor nincs idejük feltöltődni. Nem tudnak felkészülni a nyári szezonra, ezért nem fognak olyan gazdagon virágozni.
Az első képeken a szomszédaim lépcsőházban teleltetett muskátlijai láthatók most, március közepén. Ők az ablakban, tehát világos helyen tartották őket és rendszeresen locsolták a virágokat. Kétség kívül nagyon jól néznek ki most, de kíváncsi vagyok, mi lesz velük nyáron.
Az így teleltetett, szép fejlett növényeket már sajnálja az ember visszavágni. Tulajdonképpen nincs vele teendő, de a szép egészséges hajtásokból érdemes ledugni párat, hogy újabb növényeink keletkezzenek.
Az én muskátlijaim szintén a 10-15 fokos lépcsőházban teleltek, de távol az ablaktól, tehát sötét helyen és igen keveset locsolva. Ennek ellenére még így is hoztak virágot. Időnként leszedtem a száraz leveleket. Most viszont eljött az idő a teljes letisztításukra és visszavágásukra.
Először is eltávolítottam ez elszáradt leveleket, majd jó visszavágtam a szárakat. A visszavágást 2-3 hajtás kezdeményig kell megtenni, ami kb 10 cm. Ennél a virágosnál a virágfejet még meghagytam pár napig, azóta már azt a részt is eltávolítottam.
Ennél a muskátlinál a már szép kifejlett volt a bimbó, aminek szintén megkegyelmeztem.
Erről a muskátliról a két nagyobb zöld ágat is levágtam és egy friss muskátli földdel töltött cserépbe dugtam őket, hogy szaporodjanak.
A tisztogatás után eltávolítottam a felső 3-4 cm földréteget és friss muskátli földet raktam a helyére. Jól meglocsoltam őket és most már a világos ablakban várják a tavaszt.
Mindenkinek más bevált módszere van a muskátli teleltetéséhez. Azok, akik a föld nélküli felfüggesztés hívei, szintén most kell, hogy elővegyék a növényeket és elültessék cserépbe. A növényeket friss földbe ültetve kb. egy harmadukig vissza kell vágni. Alapos beöntözés után nitrogén adagolásával érhetjük el, hogy szép nagy borkorrá fejlődjenek.
Innentől folyamatosan kell öntözni és tápoldatozni őket. Egyelőre én még nem tanácsolom a balkonra helyezésüket, szerintem még jobb nekik védett helyen. Ha már elmúlnak az éjszakai fagyok, akkor kirakhatók. Arra azonban vigyázni kell, hogy ne érje őket rögtön a tűző nap, mert a télen legyengült növények zsenge hajtásai hamar megégnek.
Néhány olvasói kép és jó tanács
Szőcsné Zsuzsa
“Ez 2 héttel ezelőtti! Azóta megmetszettem és a lemetszett szárakat eldugattam. A dugványok 2 kivételével mind megeredt, hozza az új kis leveleket.”
Pintér Márta
“Ha leszednéd a felső 3-4 cm földréteget, a maradékot kissé fellazítanád, szórnál rá valamilyen tartós tápot, aztán új földdel betakarnád, biztos boldogan rád mosolyogna ez a két szépen áttelelt muskátli-gyereked. Marhatrágya is nagyon jó, ha van, de vehetsz általános virágtápot is. ”
Tóth Erika
“A futót én csak annyira vágtam meg, hogy kezelhető, mozgatható legyen. Kb. 20-30 cm-t hagytam rajta, de nekem üvegházban telel, és így nem voltak megnyúlt hajtásai. Épp csak száraz levelei.”
Buzsáki Istvánné
“Én csak annyit írtam nem olyan gazdagon nyílik, mint pihentetve. én pihentetem a muskátlimat, így néz ki már májustól. ez 5 éves muskátli.”
Kovács Anikó
“Tavaly a muskátlik. Nekem még csak 2 évesek illetve idén már három évesek lesznek.”
Ne sajnáld tehát levágni a hajtásokat, a növények bőséges virágözönnel hálálják meg a gondoskodást. Aztán csak azon kell törnöd a fejed, mi kerüljön a muskátli mellé.
Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok Facebook csoportunkhoz!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: