A szőregi rózsa egy fogalom egész Európában. Magyarország egyetlen rózsatőtermesztő tájkörzetében, Szőreg környékén évente mintegy 4,5-5 millió rózsatövet nevelnek, melynek jelentős részét exportálják. A kiváló minőséget a Közép-Európában egyedülálló földrajzi és környezeti adottságok, a közel másfél évszázados hagyomány, tapasztalat és szakmai tudás garantálja.
A Szeged melletti Szőreg a honfoglalás óta lakott hely, a Szent Fülöp tiszteletére emelt monostoráról 1192-ből (Sancti Philippi), a községről 1239-ből (Zeurug) vannak írásos emlékek. A Magyarországon termelt rózsatövek 98 százalékát, kb. 4,5-5 milliót a Szőreg környéki területeken, hazánk egyetlen nagy rózsatőtermesztő tájkörzetében termelik. A külföldön is jó hírnévnek és elismertségnek örvend szőregi rózsatövek döntő többségét exportálják.
A település utcáit, tereit is rózsák díszítik.
A gyakran a virágok királynőjeként is említett rózsa az első ültetett dísznövényei közé tartozik. A korai civilizációk kertjeit már ötezer évvel ezelőtt rózsával díszítették, az ősi Babilonban is ismerték. A feljegyzések szerint már i.e 500-ban nemesítettek rózsát Kínában és Görögországban. A késő középkortól a rózsatermesztés központja és exportőre Franciaország lett.
A szőregi rózsa története 1857-ben, a Maros szabályozásával kezdődött. Az egykori Tisza – Maros torkolatában tápanyagban gazdag talaj alakult ki, ami ideális rózsatermesztésre. 1894-ben telepítették az első eladásra szánt rózsatövet, 1927-ben pedig már fénykorát élte a szőregi rózsakultúra.
A szőregi rózsatő 2012. augusztus 5-én bekerült az Európai Unió oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásába. A 2012. évi XXX. törvény értelmében a szőregi rózsatő közösségi oltalom alatt álló kiemelt nemzeti érték, 2013. január 31-én a szőregi rózsatő bekerült a Magyar Értéktárba.
Az évente megrendezett Szőregi Rózsaünnep keretében a végtelen rózsamezők is felkereshetők. A felvonulással, rózsakiállítással és kulturális programokkal tarkított rózsaünnepet 2016. június 24 és 26 között rendezik.
Ajánlom figyelmedbe a tavaly előtti Rózsaünnepről készült beszámolómat és hazánk legnagyobb, ingyenesen látogatható rózsakertjéről (rozárium) szóló bejegyzésemet is.
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: