Balkonada

Bevált módszerek rózsa szaporítására

Ha egyszer számba venné valaki a kertekben található dísznövényeket, a gyakorisági lista élén minden bizonnyal a rózsa állna. Kevés olyan falusi vagy városi kertet találunk, amelyikben ne lenne legalább egy tő rózsa. Gazdag forma és színvilága, csodás illata és nem utolsó sorban könnyű gondozása a rendkívüli népszerűségének titka.

 

rose-856167_1280

 

Az öntézésen túl a gondozás kimerül a rózsatövek téli kupacolós takarásában és tavaszi metszésében. Szaporítása viszont nem túl egyszerű. Az interneten több oldalon is írnak különböző szaporítási csoda technikákról. Ezek többnyire hatásvadász cikkek, a módszer eredményessége nem bizonyított, sőt olvasóimnak csak negatív tapasztalatuk van ezekről. Még soha senkinek nem sikerült a burgonyában szaporítás, a krumpli elrohadt, a rózsából pedig nem lett semmi.

Olvasóink viszont elmesélték azt a módszert, amit alkalmazva már több alkalommal sikerrel gyökereztettek rózsatöveket.

 

rózsa7

 

Kindris Brigitta

“Gyermekkoromban olvastam a 80-as évek vége – 90 körül a Szabad Föld című újságban. Ezzel azóta is többször sikerült gyökereztetnem rózsákat, éppen múlt ősszel nagynénémnek, van amelyik már bimbósodik. 🙂 Nyár végén, ősszel kb.: 30-40cm (elnyílott vagy elnyíló) “vesszőt” vágok le. A felső virág részt levágom, majd alulról haladva leszedem a leveleket a felső kb. :10-15 cm -ig, 2-3 levél marad. Majd szépen ezt a vesszőt elásom,csak a leveles része marad a föld felszínén. Jól beöntözöm és egy befőttes üveget rakok rá. Picit fel is lehet tölteni az üveg szája körül kívül, úgy 2-3 cm -re miután a beöntözés megtörtént. Az üveget kíváncsiságból tavasszal meg lehet emelni megnézni a rügyeket, leveleket, de csak nyáron kell véglegesen levenni június körül.”

 

rose-hip-809291_1280

 

Marosán Imréné

“Úgy csináltam amikor az első rózsa majdnem elvirágzott…levágtam 5 levélig, hagytam párlevelet rajta. Leszedtem a szírmokat, jól beöntözött földbe beledugtam, rátettem a befőttes üveget. Csináltam nylon tasak alatt is, akkor pálcával megtámasztottam belülről a tasakot.”

 

mesterségek_0256

 

Én magam is többször próbálkoztam sikertelenül a rózsa gyökereztetésével. Az idén Kindris Brigitta tanácsait követve kedvenc piros rózsámból ledugtam egy ágat és már a befőttes üveg alatt várakozik a gyökerezésre.

 

mesterségek_0257

 

mesterségek_0258

 

További olvasnivalók hasonló témában: 

Mini rózsa gondozása

Rózsa gyógyhatásai

A csodálatos rózsa

A rózsa szimbólumrendszere

 


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Címkék:

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Karesz Blvj says:

    Ugyanazon elvek, tapasztalatok alapján szaporítom a rózsáimat az ERKIÉLYen, mint Marosánné. Ezt a krumpli dolgot nem ismerem,de ki fogom próbálni.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!