Bevallom őszintén, sokáig én is az gondoltam, hogy a karácsonyi kaktusz és a húsvéti kaktusz egy és ugyanaz, csupán kereskedői marketing fogás, hogy húsvétkor húsvét kaktuszt, karácsonykor pedig karácsonyi kaktuszt vásárolhatunk. Az igazság az, hogy a két növény nagyon hasonlít, mégis különbözik egymástól.
Mi a hasonlóság és a különbség a karácsonyi és a húsvéti kaktusz között?
A húsvéti és karácsonyi kaktusz nem a virágkereskedelem legnagyobb átveréseinek egyike. Mindkét növény a kaktusz félék családjába tartozik és egyiknek sincsenek szúrós tüskéi. Mindkettő igen gazdag színvilágban elérhető. Gondozásuk is hasonló, leginkább túlöntözéssel vagy kiszárítással ronthatjuk el. Sok fényt igényelnek, de a tűző naptól óvni kell őket. A leveleikben tárolni képesek a nedvességet.
Mint a nevük is jelzi, eltérő a virágzási idejük. A húsvéti kaktusz általában március végétől borul virágba, míg a karácsonyi kaktusz virágaira novembertől számíthatunk.
A karácsonyi kaktusz virága hosszúkás, levelei cakkozottak.
A húsvéti kaktusz virága csillag alakú, levelei gömbölyűek.
Húsvéti kaktusz gondozása
- Fényigény: Világos helyen tartsuk, közvetlen napsütéstől óvva.
- Hőigény: Az ideális hőmérséklet 13-21 °C, elvirágzás után pihenésre van szüksége, ekkor lehetőleg 10-15 °C-on tartsuk.
- Vízigény: Lágy vízzel, pl. esővíz vagy felforralt és kihűtött vízzel öntözzük. Márciustól augusztusig tápoldatozzuk is. Két öntözés között hagyjuk a talajt kiszáradni. A bimbó megjelenése után sok vizet igényel, de pangó víztől óvjuk.
- Páratartalom: Szereti a párás környezetet, ezért gyakran permetezzük vagy állítsuk a cserepet nedves kavicsrétegre.
- Szaporítása: hajtásdugványozással egyszerűen szaporíthatjuk májusban, az elvirágzás után. 2-3 levélkés szárrészt vágjunk le és 1-2 napig hagyjuk beszáradni a sebet. Homok, tőzeg és virágföld keverékébe dugjuk le. Locsolni nem kell, csak gyakran permetezni. 2-3 hét után indul el a gyökeresedés.
Bár a karácsonyi kaktuszom rendre megörvendeztet virágaival, még most húsvétkor is van rajta két virág, a húsvéti kaktuszom évek óta nem virágzik. Na de majd ezután!
Vadady Mária olvasónk tanácsai a virágoztatásához:
“Én elmondom a nagy titkot. Vagy 2 hónapig a teleltetésben nem kapott egy csöpp vizet sem, pont egy hónapja, hogy jól belocsoltam, erre húsvét előtt egy héttel virágba borult. Még egy hetet kellett volna várnom az itatással. 🙂 A nyarat természetesen kint töltötte, fel lett tápozva rendesen.”
Remélem jövőre már én is beszámolhatok a sikerekről.
További olvasnivalók hasonló témában:
🌷 Pozsgafa gondozása olvasói tanácsokkal
🌷 Kaktuszok, a tövises szépségek gondozása
🌷 Húsvéti dekoráció a kert szépségeiről
🌷 10 csodás virág a húsvéti dekorációhoz
🌷 Így lesz sok virág a karácsonyi kaktuszon
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Szia! Nekem meg a húsvéti kaktuszom virágzik minden évben, volt már hogy kétszer is, és mindig tudja mikor van Húsvét 🙂 A karácsonyi kaktusz is megvan már legalább 15 éve, eddig összesen egyszer virágzott, tavalyelőtt…ki érti ezt???