A szomszéd fűje mindig zöldebb mondást gyakran érezzük magunkénak. Az sem ritka, hogy a szomszéd épp a miénket tartja zöldebbnek. Aki közelebbről nézi a dolgokat mindig több hibát felfedez, mint aki csak távolról szemlélődik. De az is elképzelhető, hogy a szomszéd tisztában van azokkal a trükkökkel, amikkel egész évben zöldellő szőnyegünk lehet. Most behozhatod a lemaradásodat, sőt be is előzhetsz.
A fű kártevői elleni védekezésről szóló cikk után több kérdést kaptam, így ismét felkértem Molnár – Gábor Éva, füvesasszonyt, hogy avasson be bennünket az egész évben gyönyörű gyep titkába.
“Amikor az első tavaszi napsugarak megjelennek, hirtelen elönt minket a vágy, hogy a szabadban lehessünk. Alig várjuk, hogy kimenjünk a kertünkbe, és élvezhessük annak szépségét, ám kellemetlen meglepetésekkel is találkozhatunk ott.
Ha a zöld füvünknek egyszerűen nyoma veszik, vagy esetleg sárguló foltok jelennek meg a régebben smaragzöld színű gyep helyén, akkor először is higgadjunk le! Ne pánikoljunk, az nem segít a helyzeten.
Ellenben egy hosszú távon kifizetődő dolgot tehetünk: fogadjuk meg, hogy egész évben gondoskodni fogunk a gyepről! Nem csak akkor foglalkozzunk vele, ha sárga színével hívja magára fel a figyelmet, vagy ha nagyon muszáj nyírni, hanem tartós jelleggel ügyeljünk az egészségére.
Gyepszellőztetés
Mindenképpen éves szokássá váljon egyik legfontosabb munka a gyepszellőztetés, amelyet tavasszal és ősszel érdemes elvégeznünk.
Gyepszellőztetés során speciális gereblyével vagy géppel megritkítjuk a fűállományt, pontosabban megszabadítjuk a gyepet az elhalt, sárga levelektől, és serkentjük azt a megújulásra. Ettől a munkától nagyon sokan ódzkodnak, tele vannak félelemmel, hogy éppen a maradék füvet most fogják teljesen tönkretenni.
A tartós tavaszi talaj felmelegedéskor azonnal szellőztessük meg a gyepfelületet. A ráfordított munka többszörösét éri meg ez az egyszerű művelet. Ne féljünk a fű megtépkedésétől! Ott hibázik sok kertészkedő, hogy az első 5 méter után abbahagyja a gyepszellőztetési műveletet megriadva a kidobált fűszál mennyiségének látványától. Ha ritka a fűállomány, akkor mondván, hogy még ezt a kicsit is kitépkedi, ha meg sűrű a fű, akkor sajnálja megritkítani. Pedig a titok a természet megújuló erejében van!
A megszaggatott fűszál gyökérzete arra van kényszerítve, hogy a tőből új sarjakat hozzon, vagyis nagyobb, tömöttebb fűszálcsomókat neveljen. Nem kell megijedni a gyepszellőztetési munka látványától. Igaz, eső pillantásra úgy tűnik, mintha kiszántanánk a kertünk ékességét, büszkeségét. De két hét múlva már olyan csoda füvük lesz a kertben, mintha most füvesítettünk volna. Zsenge és haragos zöld színű lesz az egész gyepállomány.
A gyepszellőztetés után természetesen tápanyagot pótolunk, újraindítjuk a gyepet, és rendszeresen öntözzük minden nap a reggeli órákban legalább két hétig. Ha a tökéletességre törekszünk, akkor érdemes gyökerezést serkentő tápoldattal és talajkondicionáló anyaggal megpermetezni a fűállományt háromheti rendszerességgel. A varázslat nem fog elmaradni egyik kertből sem, ha a kertészkedők a gyepszellőztetés munkájába belekezdenek. Igazság szerint minden tavasszal és ősszel ildomos ezt a munkafolyamatot megcsinálni, és így minden évszakban garantáltan toppon lesz a kert (ideális tápanyagpótlás mellett).
Nézd meg a videót a gyepszellőztetés élettani hatásairól és helyes végrehajtásáról:
Tápanyagozás
A gyepszellőztetés után elengedhetetlen a tápanyagozás. Minden évszakban műtrágya helyett szerves anyagot részesítsük előnybe tápanyagozáskor, akkor a talajélet olyan gazdaggá válik, hogy képes lesz megvédeni a gyepet a lebetegedéstől. Ez történhet talajjavítóval vagy gyeptrágyával, vagy a kettő kombinációjával. Ez attól függ, hogy a gyepünk milyen állapotban van, esetleg beteg-e. A kettő kombinációja a legbiztosabb a tavaszi indítás. Én legtöbbször így csinálom.
Öntözés
Ha minden óvintézkedést megtettünk a gyep védelme érdekében, akkor egy nagyon fontos dologra oda kell még figyelnünk: soha ne öntözzünk este! Ha valaki este öntöz, olyan mintha orosz rulettet játszana a gyep életével. Az esti öntözés azért nem ajánlatos, mert éjjel a talaj nem tud felszáradni, különösen nyáron a füvünk egy hatalmas, fojtogató párában úszkál reggelig. Aminek a következménye a gombás megbetegedés. A reggeli öntözés előnyösebb, hisz a napfelkeltével a talajunk már lehűlt és felszáradás indul meg a simogató napsugarak és szél által.
Molnár -Gábor Éva, füvesasszony”
Bevallom én magam sem vagyok teljes mértékben elégedett az édesanyám kertjében lévő fűvel, amit rendszeresen én gondozok. Na de ennek most már vége! Köszönöm a hasznos tanácsokat Éva!
A szerzővel készített interjúmat itt olvashatod:
A füvesasszony, aki előtt nincs lehetetlen, ha fűről van szó
További olvasnivalók hasonló témában:
🌷 Dermesztő szépségek a kertben
🌷 Ezekkel az ötletekkel feldobhatod a legunalmasabb kerítést is
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: