A leghálásabb télen virágzó növényeink kétség kívül az orchideák. Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a könnyen gondozható, apró, illatos virágú ékszerorchideák is. Gondozásuk, sőt szaporításuk is egyszerű. Olvasónk elárulja bevált praktikáit.
Bársony vagy fekete orchideának (Ludisia discolor) is hívják a Délnyugat-Ázsiából származó talajlakó orchideát. A sűrű lombkoronák alatt, a sziklás patak partok mentén megbúvó kis virág jól alkalmazkodik a szobai körülményekhez is. A sötétebb helyiségekben is megmarad, ahol a többi szobanövénynek kevés lenne a fény.
Apró, illatos fehér virágai is mutatósak, de sokan díszes levelei miatt szeretik, az ékszerorchidea név is innen ered. A sötétzöld, már majd nem fekete levelek bársonyos felületűek, ez a magyarázata a két másik névnek. Télan nyíló virágai akár a 30 cm magasságot is elérhetik.
Nem fényigényes, sőt sok fény mellett a levelei kifakulnak, közvetlen napsütés hatására pedig megégnek. Szereti a meleget, de páraigényes, érdemes kavicsokkal teli tárcára helyezni. Fagyérzékeny, télen is legalább 13°C-t biztosítsunk számára. Szereti a vizet, télen sem szereti, ha a földje kiszárad. Növekedési időszakban meghálálja a tápoldatozást.
A többi orchidea fajjal ellentétben az ékszerorchideát általános szobanövény földbe is ültethetjük. Hajtásai könnyen törnek, ezért legyünk óvatosak az átültetéseknél. Szerencsére 2-3 évente elég átültetni.
Sztruhárné Mária olvasónk, aki a fotókat is készítette, elárulta, hogy gondozza és bírja virágzásra csodálatos ékszerorchideáit.
“A hajtásokat gyökereztetés nélkül ültettem el tőzeg, némi apró fenyőkéreg, faszén, hungarocell keverékébe. Északi ablakban tartom, a tűző napot nem szereti. Alulról locsolom, lehetőleg esővízzel, a csapvizet is jól tűri . Ritkán kap kicsi orchidea tápot. Igénytelen, de a pangó vizet nem szereti. Hagyom kicsit kiszáradni a földjét két locsolás között. Kezdő orchidea kedvelőknek is ajánlani tudom :)”
Nagyon köszönöm Máriának a fotókat és a tanácsokat!
További olvasnivalók hasonló témában:
✿ Ismered az orchideákat? – 10 kérdéses kvíz
✿ Így gondozd a lepkeorchideát!
✿ Orchidea gondozás kulisszatitkai
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Üdv. Ma kaptam pár ékszerorchideát, (aminek nincs gyökere) földbe dugtam, de azt kérdezném, amig nincs gyökere, hogy kell locsolni??
Köszönöm ha válaszol :))