A napos konyhaablakok kedvenc lakója az egész évben virágzó és hatalmas színválasztékban elérhető fokföldi ibolya. Szaporítása körül sok tévhit és legenda terjed. Olvasónk, aki több száz sikeres fokföldi ibolya szaporításon van túl elárulja a levélgyökereztetés biztos módszerét.
Pribelszki Mária sajátos technikával gyarapítja hatalmas fokföldi gyűjteményét: páradobozokat használ.
“Az egyik tagtársunk kérésére megosztom a tapasztalataimat a páradobozokkal kapcsolatosan, ami saját találmány :-). A fokföldi ibolyák szaporításra váró levelei vannak benne. Műanyag kávéspohárban föld, benne a gyökereztető hormonba mártott ibolyalevél, jól belocsolva. Aztán ezt az egészet beleteszem a páradobozba és lezárom. A páradobozom átlátszó, hogy kapjon fényt és van teteje. Hermetikusan le kell zárni, mert különben nem cirkulál a pára. Pet palackkal is lehet, de jól rá kell csavarni a tetejét.
A fokföldi ibolyákról csak egészséges levelet szabad letenni, az alsókörös levelek nem azok, legtöbben ezzel rontják el a szaporítást.
Az élő levél fejleszt annyi párát, amennyi a doboztetőn lecsapódik, és így locsolja a növényt a lecsapodó pára. Nem kell kinyitni, nem kell szellőztetni, nem kell öntözni, ki lehet venni belőle a készen kisarjadzott levelet. Momentán is van még olyan levél, ami 1,5 éve, azaz 2015. márciusa óta benne van, és sarjadzásra vár. A levél nem puhul meg, élénk zöld szine van, olyan, mintha ma tettem volna le frissen. Általános virágföldet használok, 70-30%-os arányban keverem perlittel. Tiz lapát földhöz 3 lapát perlit kell télen, nehogy berohadjon a gyökere a locsolástól, a perlit megvédi.
Magamnak nevelem a kisnövényeket :-). Nem kereskedem velük, ez a hobbim, 100 leanderem és 200 fokföldi ibolyám van. Vannak még hoyáim, hibiszkuszaim, orchideáim fuksziák, lantanák és egyebek :-))). Hobbim a virágok nevelése és szeretése :-).”
Nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat Pribelszki Máriának!
További olvasnivalók hasonló témában:
✿ Fokföldi ibolya gondozása olvasói tanácsokkal
✿ Vitorlavirág virágzásának rejtélye
✿ Kokedama, a bűbájos mohagömböc
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Hivatalos magyar neve AFRIKAI IBOLYA, hiszen a kelet-afrikai Uzambara-hegységben őshonos. Tudományos nevében – Saintpaulia ionantha – a nemzetségnevet Német Kelet-Afrika tisztviselője, báró Walter von Saint Paul-Illaire neve után kapta, aki a növényt 1892-ben fedezte fel.
A visszacsöpögő víz nem károsítja a szőrös levélkéket?