Évelő balkonnövényeink szaporítására az augusztus a legideálisabb hónap. A gyökereztetett dugványok a fagyokig még megerősödnek és teleltetés után tavasszal hamar erőre kapnak a friss növények.
Az évelő növények szaporításához hajtásnövényeket és félfás szárrészeket használhatunk. A friss, erőteljes dugványok gyökereztetésével nagyobb sikerre számíthatunk, mint ha a teljes növényt kívánnánk újra virágpompában látni. Legnagyobb sikerre a muskátlik, leanderek, enciánok, bugainvilleák szaporításánál számíthatunk és csupán három fő műveletből áll az egész.
Dugványvágás
Az egészséges növényről éles késsel vágjunk le erős, 12-20 cm hosszú hajtásdarabokat, úgy hogy az alsó szárcsomó alatt hagyjunk még 0,5-1 cm szárat. A bimbókat, az alsó leveleket szedjük le, mert ezek sok energiát elvonnának a növénytől. A félfás szárú növényeknél, mint pl. a leander, encián, bougainvillea mindenképp olyan hajtást válasszunk, amin már elkezdődött a fásodási folyamat.
Cserepezés
Várjunk egy kicsit, míg a levágott szár megszikkad, majd jó minőségű táptalajba 3-4 cm mélyre ültessük be. Félfás dugványoknál a növényrész fele kerüljön a föld alá. A növények körül nyomkodjuk le a földet, alaposan öntözzük be és takarjuk be, hogy biztosítsuk a páratartalmat. Gyökereztetést segítő szerrel még jobb eredményt érhetünk el. Némely növénynél, mint pl. a leander vagy a díszcsalán a vízben gyökereztetéssel is jó eredményt érhetünk el. A dugványokat vízzel telt üvegbe állítsuk úgy, hogy 3-5 cm a víz felszíne alatt legyen. Amint az első gyökerek megjelennek, már cserepezhetjük is.
Gyökereztetés
A meggyökeresedésig árnyékos helyen rendszeresen öntözzük a kis növénykét. A 18-22 fokos hőmérséklet az ideális, a hely legyen világos, de tűző naptól mentes. Amíg nincsenek gyökerek, csak a levegőből tud nedvességet felvenni a növény, ezért párásítani kell. Kiszáradás ellen legjobban úgy védhetjük a növényt, ha átlátszó fóliát húzunk rájuk vagy befőttes üveggel takarjuk, ami biztosítja a páratartalmat. Figyeljünk, hogy mindeig nedves legeyn a föld. A gyökeresedéshez 2-4 hétre van szükség, félfás növényeknél ez akár 6 hét is lehet. A sikerességet az új hajtások és levelek megjelenése jelzi. Ekkor vegyük le a takarást és mérsékelten öntözzünk.
A fagyok előtt nem túl világos és viszonylag hűvös helyre, pl. folyosóra, előszobába helyezzük el a növényeket. A teleltetés alatt csak mérsékelten locsoljuk. A tápoldatozást februárban már meg lehet kezdeni. Tavasszal ezek a kis növények hamarabb erőre kapnak és virágba borulnak, mint a régi tövek.
További olvasnivalók hasonló témában:
✿ 6 durva hiba, amit a muskátli szaporításnál elkövethetsz
✿ Így szaporítsd a murvafürtöt
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: