Európa-szerte ismert a pompázatos havasszépék vagy más néven rododendronok Vas megyei mesebirodalma. Májusban és júniusban bódító virágillat és fantasztikus színpompa várja a Jeli Arborétumba látogatókat. Sétálj egyet Te is a “virágos gróf” Varázskertjében!
Vas megye délnyugat–északkeleti irányban húzódó csodaszép dombvonulatán, a Vasi-Hegyháton, Kám község mellett található a Jeli Varázskert. A kert létrehozója a „virágos gróf”, Ambrózy-Migazzi István Nizzában, Franciaország mediterrán klímájú vidékén, majd a Vas megyei Tanán nevelkedett, ahol a növények szeretetét már korán magába szívta. Nem csoda, hogy a bécsi középiskolában a botanika lett a legkedvesebb tantárgya. Utazásai során elbűvölte a mediterrán vidékek természeti szépsége és elhatározta, hogy ezt nálunk is megvalósítja.
1892-ben házasságot kötött Migazzi Antónia grófnővel, és a feleség felvidéki, malonyai birtokán a gróf létrehozta első arborétumát, amely mintegy 1500, többnyire külhoni fajtából állt. Az I. világháború során elvesztették a külhoni birtokot, mivel ragaszkodtak magyar állampolgárságukhoz. A Malonyai Arborétum a mai napig látogatható.
A háború után talált rá egy új arborétum létesítésére alkalmas földterületre, egy tűzifaerdőre Kám község határában. Növényhonosításainak eredményével még napjainkban is találkozhatunk: sáfrány-, hóvirág- és tőzike-fajokra bukkanhatunk a ma Ambrózy-erdőnek nevezett területen. A mai Felsőkertben, 5 hektárnyi területen indította a munkát, s folytathatta 1933-ban bekövetkezett haláláig. Özvegye élete végéig, 1945-ig gyakran járt ki, őriztette és fenntartotta a kertet.
1953-ban a kertet védetté nyilvánították, ekkor kiderült, hogy a grófi hagyatékból mindössze 15 fenyő és 19 lombhullató fás növényfajta maradt. A hatvanas években erdészeti rekonstrukció következtében az egész arborétum újjászülethetett. A területet tájkörzetekre osztották, ahol Kína, Japán, Amerika, a Balkán és a Kaukázus hazánk földrajzi szélességével, illetve domborzatával megegyező területeinek növényeit mutatták be. Mára már több mint 50 fenyő, 39 nyír, több mint 100 lágyszárú hagymás, hagymagubós és gyöktörzses faj színesítse az arborétum növénypalettáját. Ekkor készültek el a sétautak, az esőházak, a padok és az útbaigazító táblák is.
A virtuális sétát mi mással zárhatnám, mint a “virágos gróf” szavaival:
„Mennyivel boldogabb a névtelenség, mint a rang és az istenverte társadalmi kötelezettségek. Ezért gondolom, hogy a rám maradt vagyonnak csak úgy adok értelmet, ha elvetem. Ha leszek a virágos gróf, a bolond.” (Gróf Ambrózy-Migazzi István)
További információk a Jeli Varázskert hivatalos oldalán.
Köszönöm a csodás fotókat Ágostonné Fehér Veronika Panni olvasómnak!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: