Egyre több kerttulajdonos felismeri, hogy a madarak mellett az apróbb élőlényekre, a hasznos rovarokra is vigyázni kell a kertben. A rovarhotel vagy viccesen darázsgarázs méhek, katicabogarak, lepkék és egyéb hasznos élőlények otthona. Házilag is egyszerűen elkészíthetjük az egész éves szálláshelyet.
A rendszeresen nyírt kerti fű, a rendezett kert fontos apró élőlények szálláshelyét veszi el. A száraz gallyak és levelek között áttelelő rovarok és lárvák korhadt fatörzsek és levélkupacok hiányában nem találnak téli “hibernáló” helyet maguknak. A jól kialakított rovarhotel a magányosan élő méheknek és darazsaknak, pókoknak, egyéb ízeltlábúnak, gilisztáknak, csigáknak és kétéltűeknek is lakhelyet biztosít.
Az apró élőlények fontos feladatokat látnak el, a giliszták segítik a kerti hulladék komposztálódását és javítják a talaj minőségét, a pókok és katicabogarak sok apró kártevőt pusztítanak el. A méhek, darazsak és pillangók pedig rendkívül fontos szerepet játszanak a növények megporzásában. Világszerte komoly problémát okoz ezeknek a fajoknak az eltűnése, Kínában például egyes helyeken már kézzel kell beporozni a gyümölcsfákat.
A rovarhotelbe szinte minden természetes anyagot beépíthetünk. Figyeljünk arra, hogy legyenek búvóhelynek, táplálkozó és szaporodóhelynek alkalmas részek is. A rovarhotel fő anyaga lehet deszka, gerenda vagy akár raklap is. Szükséges a tető, hogy az eső és a hó ne tegye tönkre.
Alakítsunk ki rekeszeket, polcokat, ezek lesznek a különböző lakosztályok. A berendezésül szolgáló kérges farönkökbe fúrjunk lyukakat, hogy minden élőlény megtalálhassa a számára legmegfelelőbb kis odút. Labirintusszerű búvóhelyeket alakíthatunk ki sűrűn egymásra helyezett ágakkal. Használhatunk lyukacsos téglát, vagy tetőcserepeket is. A fűnyíráskor megszárított széna, dióhéj, kő, virágcserép darab, fenyőtoboz is jól jöhet. Célszerű csirkehálóval betekerni, hogy megvédjük a szállóvendégeket az éhes madaraktól.
A rovarhotel gondozást nem igényel, a természetes folyamatok gondoskodnak a karbantartásról. A tavasszal épített hotel nyár végére teljesen benépesül és ideális telelőhely lesz a lepkéknek, darazsaknak és a katicabogaraknak is.
Sok sikert és sok szorgos szállóvendéget kívánok! Köszönöm a piros tetős rovarhotel fotókat Posnyák Klára Klaudiának.
Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok Facebook csoportunkhoz!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
A képen látható, hamis érzetet keltő módszerrel csak tovább írtjuk a vadméheinket, mivel a cinegék azonnal feltörik! Dróthálót, vagy lejtszöget kell adni , mint a nádfedeles házaknál!
Köszönöm az értékes hozzászólást! Jucó