Az amarilliszről, az egyik legkedveltebb télen virágzó hagymás növényről sokan tudják, hogy elvirágzás után nem kell kidobni. Az újravirágoztatásába azonban sokaknak beletörik a bicskájuk. Most felfedjük a csodás virágok titkát.
Az amarillisz újravirágzásának titka a hagymák nyári felhizlalásában és a pár hónapos pihenő időszak biztosításában rejlik. A január vége, a február eleje az ideális időszak arra, hogy a pihentetett hagymákat felélesszük téli álmukból. A hagymák ültetéséhez egy nagyobb cserepet válasszunk. Általánosságban az mondható, hogy a cserép átmérője duplája legyen a hagyma átmérőjének. A virágföldbe keverjünk tőzegmohát vagy homokot, hogy a vízáteresztő-képesség jó legyen. A beültetésnél a hagymát csak félig fedjük be földdel.
Ha előtte nem tettük meg, az elvirágzás után távolítsuk el a virágszárat. Hűvös helyre tegyük és őszig folyamatosan tápoldatozzuk, hogy a hagyma megerősödjön és növekedjen. Ha lehetőségünk van rá, ültessük ki a kert árnyékos részébe, ahonnan ősszel szedjük fel. A hagymáknak az újabb virágoztatás előtt 2-3 hónap nyugalmi állapotra van szükségük. Pihenő időben 5-10 fokos hőmérsékletű sötét helyen, föld nélkül tároljuk.
A megjelenő kis fiókhagymákkal könnyen szaporítható, bár a kis hagymák virágzására akár két-három évet is várni kell. Ha nem szedjük le a sarjakat, évek alatt csodálatos nagy növényünk lesz, rengeteg virággal.
Érdemes megfogadni olvasóink jól bevált tanácsait is.
Vadady Mária
“Anyósom tavasszal vette elő, kiültette a kertbe és nyáron virágzott. Ő nem vacakolt a cserepezéssel. A nagymamámnak sok volt a veranda ablakban. Ő tavasszal mindet átültette, nyáron ugyanott voltak, a hideg beálltával nem locsolta őket és a felnőtt hagymák szépen mind kinyíltak karácsony táján. A levelek sem száradtak le, a leveles hagymákon nőttek ki a virágszárak. Piros szimpla virágúak voltak. Tápot sosem láttak, elég volt a komposztföld nekik. A kert végébe hordtuk a lenyesett vékony ágakat, leveleket, kiváló komposzttá érett a kupac.”
Majoros István
“Nekem tavaly augusztus óta egy zacskóban volt sötét helyen, most vettem elő. Évek óta így teszem.”
Kapos István
“A hagymákat ültessük egy akkora cserépbe, ami kétszer nagyobb mint a hagyma átmérője. Locsoljuk meg a földet, letakarva kezdjük meg a hajtatást. Néhány hét múlva megjelenik a kis zöld hajtás ami a virág bimbója. Ezután tegyük a növényt világosabb helyre, takarjuk ki és kezdjük óvatosan locsolni tápozni.”
Varga Árpádné Szigony Alíz
“A pihentetés után friss földbe ültetve, először sötét, de meleg helyen kell tartani, a bimbó megjelenéséig, de azért a levél is jönni fog nem úgy. mint a bolti változatokon csak a virág és egy centi levél jó esetben. Én most a cipős szekrényben szorítottam neki helyet, hogy sötétben legyen, valamikor kartonpapír csákóval takartam. De már simán a világosban is sikerült virágzásra bírni, levél sem volt hátrányára. Szerintem, ha akar virágozni akkor fog is akár így, akár úgy teszünk is vele.”
Gulyás-Nagy Bernadett
“Az, hogy virágzik-e, nem a zacskózáson múlik. Hanem hogy előző nyáron kellően tudott-e fejlődni a hagyma (6-8 levelet növesztett), és utána pihent-e hűvösben kb. 2 hónapot (ezalatt fejlődnek a bimbókezdemények). Én így tanultam egy amarillisz gyűjtőtől.”
Csigó Márta
“Locsold és tápoldatozd, hogy minél több levelet hozzon, mert akkor hízik a hagymája. Nyáron ha tudod ültesd ki kertbe félárnyékba, akkor is rendszeresen öntözd. A leveleinek ősszel kell leszáradni. 2 hónap pihenő szárazon, aztán újra lehet öntözni. Jövő évben újra kivirágzik.”
Barvicz Zsuzsa
“Ha a virág elnyílik, akkor vágjuk vissza a virágszárat, mert mint minden hagymás növény esetében a virágszár sok tápanyagot elszív a hagymától. Éppen ezért virágzás után tápoldatozzuk a hagymákat intenzívebben, hogy pótoljuk az elveszett tápanyagokat, és elősegítsük a hagymák növekedését. Én a jácintról és a tulipánról is levágom a virágot szárastul rögtön azután, hogy elvirágzik.”
Ajánlom figyelmedbe a sok képpel megspékelt, az amarillisz név eredetéről szóló bejegyzésemet és a Hét növénye sorozat további részeit.
Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kedves Szakemberek!
Az én amarilliszem december január időszakban virágzott. Februárban azt hiszem még nem megfelelő idő a felélesztésükre. Lehet, hogy később már be tudom tartani az előírást, de most vajon hogy csináljam? Én úgy gondolom, most hogy elvirágzottak, pihentetem őket, nyárra a fenyőfa alá kiültetem cserepestől, tápozom, ősszel felszedem. Ha levele nő, akkor azzal mit teszek? Most próbálkozom először újra virágoztatásával. Kérem a segítségüket a mostanában vásárolt és elvirágzott hagymák kezeléséhez.
Köszönöm segítségüket Cserha Mária Masa
Kedves Masa!
Köszönöm a kérdést. Ahogy írtad, az megfelelő lesz, már májusban nyugodtan kiteheted és tápoldatozhatod. Szeptemberre a levelek valószínű leszáradnak, ha még sem, akkor nyugodtan vágd le. Sötét és hűvös helyen pihentesd legalább 2 hónapig.
Sok sikert kívánok: Nagy Jucó
Kedves Szakemberek, Kedved Olvasók!
Albérletünkbe 2 évvel ezelőtt költöztem be, előtte 1 éve párom már itt lakott. Ő az előző lakótól megörökölt néhány növénykét, legalábbis annak tűnő kis lényeket, lévén nem a virággondozás specialistája. Megjegyzem én sem, de úgy megsajnáltam a kis kórókat, hogy a szárnyaim alá vettem őket.
Köztük egy kb. 3 levélből álló, vidám zöld szinű – az egyetlen vidám – növényt. Nem értek a virágokhoz, a nevüket sem tudom, megérzésre hagyatkozva kezdtem el gondozni, ami a heti 1x locsolással ki is fújt. Egész nyáron a hálószoba (panel) ablakában tűzte a nap, aztán mire jöttek a fagyok ez a növény egy olyan csodálatos piros virágot növesztett, hogy nem is akartam elhinni. Párom szerint már azt megelőző télen is hozta. Aztán elszáradt, és ismét csak a levelek maradtak. Időközben átültettem egy nagyobb cserépbe, nem fért már el ablakpárkányon, úgyhogy kiköltözött a beépített loggia ablakpárkányára. Na itt nyáron 40 fok, télen 5, ellenben folyamatos naptűzés. Szokásos heti locsolás, levelek jöttek-mentek, növekedett, és bamm! Megjött a fagy, megjött a csoda virág. Aztán megint elszáradt, ezúttal a leveleit is eldobta, de már jöttek is az újak. Azóta végigvidámkodott még egy brutál nyarat, és gondoltam csak megpróbálom kideríteni, mi ez a virág. Jó öreg internetes keresőnk, a kevesebb néha több felkiáltással beírtam, hogy nagy piros virágú növény, és katt, a képek között ott volt ő: Amarillisz. De a legnagyobb meglepetés akkor ért, mikor olvasgattam róla: hagyma elültet, pihentet, levág, sötét pincébe, újra elültet meg a többi. Ezt hogy? A mi, most már elég óriás virágunk télen-nyáron éjjel-nappal ugyanazt kapja. Nem számít neki semmi, csak napozhasson. Egyszer akartam az ablakból bentebb rakni kb 15 centire, de úgy megsértődött, hogy jól van na, békén hagylak.Szóval ez a növény 3 éve már tuti virágzik minden télen, nem tudom, ezen infók ismeretében (márminthogy pince, meg ne locsold, megatöbbi), itt nálunk csoda történik?
Lehet mondjuk a lakás tud valamit, mert egy sárgára kiszáradt, halott aloevera hobbi `miért ne?` locsolgatás révén nemcsak hogy feléledt, de most már egy 25 kilós szörnyeteggé vált. 🙂
Üdv,
Anett
Kedves Anett!
Köszi, hogy leírtad. Ezek szerint neked is “zöld kezed” van és jó hatással vagy a növényekre. A napos helyet valóban szereti az amarillisz, ha ez a hely bevált, akkor ne változtass rajta.
Élvezd sokáig a csodás virágokat és a “szörnyetegedet”.
Jucó