A szobafikusz kisebb levelű változata a csüngőágú fikusz napjainkban is igen népszerű. Apró levelei gyakran hullámos szélűek, kecses hajtásai lefelé csüngnek. Zöld levelű és fehér tarka fajtája a modern nappalikban is jól mutat, akár bonsai is nevelhető belőlük.
Otthonunkban két-három méter magasra is megnőhet. Eredeti hazájában, Malajziában 5-6 méter magas fává fejlődik.
A sima zöld levelű fajták közepesen világos szobában is jól érzik magukat, a fehér tarka levelű fajtának több fényre és világos szobára van szüksége. A túlfűtött lakásokban a levelek gyakran lehullanak, de hőmérséklet ne csökkenjen 16 °C alá. Jó megoldás, ha a cserép alá egy nagyobb kavicsos tálcát helyezünk és hetente többször permetezzük a leveleket. Tavasztól őszig bőségesen locsoljuk hetente egyszeri tápoldatozással. Télen – főleg a nagyobb növényeknél – hagyjuk a két locsolás között kicsit megszikkadni a földet.
Érzékeny a helyváltoztatásra, legnagyobb ellensége pedig a huzat, amire szintén levélhullással válaszol.
Párosával vagy többed magával együtt nevelve, és szárukat kezdettől összetekerve érdekes formájú növényünk lesz. A kisebb növényeket évente, a nagyobbak két-háromévente egyszer ültessük át nagyobb cserépbe, laza B típusú, jó vízáteresztő képességű virágföldbe.
Tavasszal a lekopaszodott hajtásokat vágjuk vissza a felére, ültessük át friss földbe a növényt, és tegyük ki a szabadba, árnyékos helyre. Őszre a fikusz újra tele lesz üde zöld levelekkel. A visszavágást kesztyűbe végezzük, mert a növény tejnedvet tartalmaz, ami allergiás reakciót válthat ki.
A levágott, még nem fásszárú hajtások pár órás szikkadás utáni földbe dugásával vagy vízben gyökereztetésével lehetnek új kis növényeink.
Micsey Andrea
“Ez a fikusz több mint 30 éves Vácrátotról a botanikus kertben vettem.”
Némethné Régi Eszter
“Lényeges tudnivaló róla, ha hazaviszi valaki a boltból nem azért potyog a levele, mert beteg növényt vettünk, hanem azért mert kényes a helyváltoztatásra. Kissé megpotyog a levele, de megszokja új helyét és gyönyörűen hajt, aklimatizálódó növény.”
Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: