Egyre kevesebb azoknak a száma, akiknek a levenduláról nagyanyáink ruhásszekrénye jut eszébe. Régen a levendulát szinte kizárólag csak molyirtásra használták, mára viszont már az egyik legsokoldalúbb sztárnövényünkké vált. Népszerűsége a virágok változatos formájának, üde illatának, ínycsiklandó ízének és számos gyógyászati felhasználási lehetőségének köszönhető. Romantikus kertekből és balkonról nem hiányozhat. Elárulom a titkot, hogy mitől remélhetsz sok virágot a levendulán.
A Földközi-tenger mediterrán vidékén őshonos növény kedveli a száraz, napos, sziklás helyeket, de jól alkalmazkodik a környezethez, így sikerrel nevelhető hazánkban is. A z 1920-as évek közepéig csak a középkori kolostorokban volt fellelhető hazánkban. Elterjedése Bittera Gyulának, a kor neves gyógynövényszakértőjének köszönhető, aki az első világháború után Tihanyban telepítette az első levendula ültetvényt. A Tihanyi-félsziget fél-mediterrán éghajlata, a levendula földek déli fekvése és a vulkáni alapkőzet ideális körülményeket biztosít a levendulának. A kiváló minőségű, a francia földön termettnél több illóolajat tartalmazó tihanyi levendula méltán lett világhírű.
A francia levendula gyorsan bokrosodik, télálló és akár 40-50 évig is elél. A kifejlett növény magassága virággal együtt 60-80 cm, a bokrok átmérője 50-100 cm is lehet. Levele hosszúkás, 3-4 mm széles, 2-3 cm hosszú, ezüstös-zöld színű. Virágzata hengeres, 6-8 cm hosszú, színe a sötét kékeslilától a fakóbb ibolyakékig változhat. Az időjárástól és környezettől függően június elejétől egészen július végéig számíthatunk a virágzására.
Levendula gondozása
A levendula nem túl igényes növény, kártevői nincsenek, permetezésére nincs szükség. A napos és meleg helyet kedveli, különösebb talajigénye nincsen, szereti a meszes, agyagos, tápanyagokban szegény földet, szárazságtűrő. Külön öntözést nem igényel, elég neki a természetes csapadék. Télen vegetál, megáll a növekedésben, tavasszal pedig frissen hajtja zöld hajtásait.
A bokrosodás elősegítésére virágzás után vágjuk vissza a bokrot a felére-kétharmadára. A visszavágással a bokor megújul és jelentős mennyiségű levendulavirágot fog hozni minden évben. Szegély vagy sövénykialakításához a tövek közti távolság maximum 50 cm legyen. Ha nagy kerek bokrokat szeretnénk, akkor 80-100 cm-re távolságra ültessük egymástól. Ha elnyílt virágokat időben levágjuk még egy szerényebb az őszi másodvirágzásnak is örvendhetünk.
Szépen elél teraszokon és balkonokon is, de nagyon fontos, hogy csak nagy virágcserépbe, dézsába ültetve marad meg. Erkélyen nevelve rendszeres öntözést igényel. A francia és az angol levendulát télre sem szabad bevinni, mert bent elpusztul. A spanyol levendula viszont csak bent teleltethető át.
Levendula szaporítása
A francia levendula magról is szaporítható, de nem túl hatékony módszer, csak gyakorlott és elszánt kertészkedőknek ajánlom. A magot késő ősszel kell a cserépbe vagy melegágyba elvetni. A kis magoncokat tavasszal palántázni kell. Csak a megerősödött növényeket lehet aztán kiültetni a szabadba. A kis magból több éves türelmes várakozás után fejlődik ki a levendulabokor.
Sokkal egyszerűbb módszer a kora tavasszal vagy késő ősszel végzett tőosztásos szaporítás. A vásárolt levendula palántát kora tavasszal vagy késő ősszel érdemes kiültetni a kertbe. Első évben tanácsos betakarva teleltetni, mert az üvegházban nevelt palánták rendkívül érzékenyek. Jó megoldás az is, ha hazai termelőtől vásárolsz levendulát, aki már kezdetektől a szabadban nevelte a növényt.
További olvasnivalók hasonló témában:
🌷 Levendula dekorációk saját kezűleg
🌷 Balkonnövények metszésének fortélyai
🌷 Tippek balkonnövény választáshoz
🌷 Levendula dekorációk egyszerűen
🌷 Balkonnövények szaporítása három egyszerű lépésben
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: