Hajlamosak vagyunk arra, hogy elhamarkodottan ítélkezzünk. Gyakran csak a felszínt, a külsőségeket szemléljük és ez alapján vonunk le félig megalapozott következtetéseket. Könnyen elkeseredünk, feladunk dolgokat. Ahelyett, hogy megvizsgálnánk a hátteret, kiderítenénk az okokat, hagynánk időt az ügy kiforrására és megpróbálnánk változtatni, bedobjuk a törölközőt. Gyakori hiba ez a kezdő hobbi kertészeknél is. Az első kudarcok elveszik a kedvüket, úgy látják, hogy bármit tesznek, a szomszéd kertje mindig zöldebb. Nem értik, hogy a közvetlen szomszédságban, ahol a kert adottságai, a talajviszonyok ugyanolyanok, hogy lehet minden szép, minden zöldebb. Hogy lehetnek 10 méterrel arrébb fényesebbek a levelek, ragyogóbbak a virágszínek, nagyobbak a termések. Néhány egyszerű szabály betartásával bárki képes olyan eredményeket elérni, mint az irigyelt szomszéd.
A Kiskert tanfolyam Veteményes kert kicsiben és nagyban című előadásában sok hasznos tanácsot kaptunk ahhoz, hogy a saját kertünkből és balkonunkból is egy ámulatba ejtő oázist varázsoljunk. Némethyné Dr. Uzoni Hanna egyetemi docens maga is kert tulajdonos. A jó hangulatú tanfolyamon érintettük a hagyományos kerti zöldségtermesztést, a faj- , és fajtaválasztást. Megismerkedtük a kiskerti és balkonkertészkedési munkákkal. Kitértünk a vetés, a palántázás, a betakarítás és a téli raktározás fortélyaira.
A kiskert tervezés egyik legfontosabb alapja a hely és a növények megfelelő kiválasztása. A növények többsége (fák, cserjék és a lágyszárúak nagy része) fénykedvelő, amik árnyékban tartva csak vegetálnak, senyvednek. Árnyékos kertbe valók az árnyékliliomok, a gyöngyvirág, az ibolya, a hunyorok, a harangvirág félék és a borostyán. A zöldség és fűszernövények szeretnek a napfényben fürdeni, de közvetlen napsugárzás megégetheti a növényeket, ezért a déli órákban célszerű árnyékolást biztosítani.
A növények egészséges fejlődéséhez alapvető követelmény a megfelelő locsolás. Tavasszal a frissen ültetett növényeket gyakrabban, de kis mennyiséget adagolva kell locsolni. A gyökerek ilyenkor még kezdetlegesek, gyengék, a mélyebb talajrétegekből még nem tudják felvenni a vizet. Nyáron egy-egy hűvösebb napon kimaradhat a locsolás, de kánikulában semmiképp se feledkezzünk meg a növényekről. A locsolást reggelre időzítsük, tűző napon ne locsoljunk, mert, ha víz éri a leveleket, megéghetnek.
A nyári melegben és a locsolás hatására a talaj felszínén kemény kéreg alakul ki, így nem levegőzik a föld és a víz sem tud leszivárogni a növény gyökereihez. Ezen a problémán kapálással segíthetünk. A növények egészségét megfelelő társítással is védhetjük. Érdemes odafigyelni, hogy a tetvesedésre hajlamos növények ne kerüljenek egymás mellé . A növényeket levendula és büdöske szomszédságával megvédhetjük, mert az ezekben lévő illó olaj elűzi a kártevő rovarokat. Célszerű a vetésforgó alkalmazása. Az azonos családba tartozó növényeket két egymás utáni évben ne ültessük ugyan arra a helyre, legjobb haeg ynövény legkorábban négy év múlva kerül vissza ugyanoda.
Olyan zöldségeket termeljünk, amit a család szeret, de mindenből csak annyit, amennyit elfogyasztunk. Ha kicsi a kert, akkor a kevés gondozást és kis helyet igénylő zöldségeket részesítsük előnyben. Pl. levélpetrezselyem, metélőhagyma, sárgarépa, fokhagyma, kapor. Feltétlenül szorítsunk helyet a fűszernövényeknek is. Nagy területet igénylő burgonyát, fejeskáposztát, sütőtököt, görögdinnyét csak nagy kertben érdemes termelni. Ha nincs öntözési lehetőség, akkor a paprika, az uborka, a padlizsán termesztéséről mondjunk le.
A kertet érdemes 120 cm széles ágyásokra osztani, amik közt 30 cm széles közlekedő utat hagyjunk. Az utak megkönnyíti a magvetést, a palántázást, a kapálást, a gyomlálást és a betakarítást.
A paradicsom az egyik legigénytelenebb növényünk. Napos balkonon való termesztésre is bátran ajánlható. A májusi fagyok elmúltával lehet kiültetni a palántákat. Virágzó, sőt terméses növény is átültethető, nem sínyli meg. Kánikulában a tűző ellen takarással védekezzünk. Balkon lábában is sikerrel nevelhető a hónapos retek.
Fogadd meg a fenti tanácsokat és meglátod, hogy nem mindig a szomszéd kertje a zöldebb.
A Kiskert előző előadásairól készített összefoglalómat itt olvashatod:
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: