A mutatós kertek titka általában az alapos tervezés. A kertkialakításnak nincsenek fix szabályai, ahhoz azonban, hogy harmonikus, minden évszakban szemet gyönyörködtető látvány táruljon elénk tisztában kell lenni a kert adottságaival. Nem elég magazinokból, könyvekből, internetről inspirálódva csodás kertről álmodni és beszerezni az ott látott növényeket. A sikerélményt nyújtó kertészkedés alapfeltétele, hogy ismerjük a terület adottságait és biztosítani tudjuk a növények igényeit.
A kiskert valóban sokat elárul a gazdájáról. Egy szakértő szem rögtön megállapítja, ahogy mennyire tudatos a növényválasztás, mennyire törekedtek a harmonikus, élhető környezetet alakítására. A dísz-, és haszonnövények megfelelő arányú társítása azt az üzenetet hordozza, hogy a növények vannak értünk, és nem fordítva.
A Kiskert tanfolyam második előadásán Dr. Komiszár Lajos egyetemi főtanácsostól megismerhettük a használható és kényelmesen fenntartható házikert megtervezésének alapjait. Rávilágított arra, mi módon tudjuk összhangba hozni a célokat, az elvárásokat és a lehetőségeket. Ezúttal a tanfolyam gyakorlati jellegű is volt. Az ideális kert kialakításának szempontjait figyelembe véve megvizsgáltuk az oktatás helyszínéül szolgáló Oázis kertészet növénykínálatát is.
Amennyiben kezdőként látunk hozzá a kert átalakításához, jobb, ha felkészülünk kisebb csalódásokra: nem minden sikerül úgy, ahogy terveztük. Fontos, hogy megnézzük a környező kerteket. Azok a növények, amik a szomszédoknál megmaradnak, szépen fejlődnek, azokkal nagy valószínűséggel mi is sikerre számíthatunk. A környezet idegen növények fejlődése nagyobb szakértelmet, odafigyelést igényel.
A kialakításnál fő szempont legyen a természetesség. A túl egyenes utak, túl éles határvonalak unalmasak, ellenmondanak a természet rendjének. A növényeket mindig úgy helyezzük el, hogy ne legyen éles átmenet közöttük, szinte egymásba simuljanak. Hullámos vonalakkal, a különböző magasságok, az eltérő habitusú növények megfelelő megválasztásával játékosságot vihetünk a kiskertbe. A kerti utak, térkövek is íveltek legyenek, vonalvezetésük kövesse a növények vonalát.
Ne hagyjunk szabad földterületet és éles határokat a növények közt. Mindig legyen átmenet. A kisebb növények kerüljenek az első sorba, őket kövessék a közepes méretű bokrot, majd a magas fák zárják a sort. A fák alá ültetett talajtakaró növények megakadályozzák a talaj kiszáradását, biztosítják a talaj nedvességét, alkalmazásukkal 30-40 %-kal kevesebb öntözővízre lesz szükség.
A tervezéskor nem hagyható figyelmen kívül a növények végső mérete. Míg egy apró fenyő nagyon jól mutat a ház elé ültetve, pár év múlva elveszi a fényt a háztól, méretében túl növi azt, optikailag kicsinyíti a házat. Számba kell venni a növények végső terjedelmén túl a fák, sövények előírás szerinti ültetési határait, követelményeit. Tiszteletben kell tartani a szomszéd jogait is. Például egy dió fát nem ültethetünk a telek határra.
Minden kertrészt a rendeltetése szerint használjunk. Az előkertbe kerüljenek az egynyáriak, a virágzó évelők. A sok gondozást, permetezést is igénylő növényeknek nincs helyük a ház és a kerítés közötti előkertben. Kerüljük a túlzsúfoltságot és a kihasználatlan tereket.
Az oldalkertek ideális növényei a sövények, vagy a kisebb haszonnövények, mint pl. a szőlő, a szeder, ribizli vagy a málna. A díszkertből a haszonkertbe való átmenethez is kitűnően alkalmazhatók ezek a bogyós gyümölcs bokrok.
A haszonkertek kialakításának egyik fő szempontja, hogy a minél hosszabb időszakban szolgáljon valami csemegével a kert. Ne csak ősszel termő gyümölcsfákat telepítsünk, hanem legyen például korai eper, cseresznye, meggy, folyton termő málna, stb is.
Bátran játszunk a méretekkel, színekkel, formákkal. Egyszerű díszfákkal is igen mutatós növénycsoportokat hozhatunk létre. A nagy és kicsi, a széles és keskeny formák váltakozása igen hatásos. Egy fajta növényből képzett csoportoknál érdemes páratlan számút, de minimum hármat egymás mellé helyezni. A különböző levél színű növények társítása tovább növeli a szerkezeti hatást. Semmiképp ne essünk abba a hibába, hogy csak örökzöld növényeket ültetünk, ezek csak maximum a növények egy harmadát tegyék ki.
A három órás tanfolyamon természetes ennél sokkal többet megtudtunk a színekről, a kontrasztokról, a stílusos és egyben bennünket szolgáló kert elrendezésekről. A tanár úr a haladó hobbikertészek részére is tudott újdonságokkal szolgálni. Tavasszal most már mindenki szakképzetten foghat hozzá az egész évben káprázatos, buja kert megtervezéséhez.
A Kiskert tanfolyam előző előadásáról, a bioszemléletű kertészkedésről ide kattintva olvashatsz.
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: