Ígértem, hogy szólok, ha be kell vinni teleltetni a balkonnövényeket. Még mindig korai, de egyre több kérdést kapok, ezért úgy gondoltam összeszedem a legfontosabb tudnivalókat. A teleltetendő mediterrán növények mínusz 2-3 fokig kint maradhatnak, különösen a balkonokon, amik védettek és mindig melegebb van. Az idén eddig csak talaj menti fagyok fordultak elő, amik nem veszélyeztetik balkon kedvenceinket. A túl korai teleltetést megsínylik a növények, ezért továbbra is azt javaslom, maradjanak még a balkonon a leanderek, fuksziák és muskátlik is.
A múlt heti nagy vihar előtt is mindenkinek csak azt tanácsoltam, hogy csupán egy kicsit védettebb helyre menekítse a növényeket, de maradjanak még a balkonon. A csüngő, a korláton kifelé forduló virágokat ilyenkor célszerű befelé fordítani, a szélnek kitett nagyobb növényeket, mint pl. a leander ágait kicsit összekötni.
A teleltetést nem érdemes elkapkodni. Minél tovább maradnak kint a növények a szabadban, annál ellenállóbbak lesznek és annál sikeresebben áttelelnek. A hideg időben, enyhe fagyokban a növények nem károsodnak, a kártevők viszont elpusztulnak.
A trópusi növények, mint pl. a hibiszkusz, az orchidea kevésbé hidegtűrőek, azokat már akkor be kellett vinni a szobába, amikor 10 fok alá esett a hőmérséklet. A trópusi növények télen is nagyobb hőmérsékletet igényelnek, nekik megfelelő a szoba 22-25 fokos melege. Ablak közelébe, világos helyre kerüljenek.
Keveseknek adatik meg, hogy a mediterrán növényeket téli kertbe tudják elhelyezni, marad tehát a pince, a garázs vagy a folyosó. A legtöbb növénynek a világos, fagymentes, 10-15 fok körüli hőmérséklet az ideális.
Csak a teljesen egészséges növények teleltethetők át. A gombafertőzéses, kártevőktől hemzsegő növényektől szabaduljunk meg. A melegben a kártevők még jobban elszaporodnak és a többi növényt is veszélyeztetik. Ha csak kevés kártevő van egy növényen, akkor az érintett növényrészeket érdemes levágni, esetleg letörölni, lemosni a kártevőket. Rovarirtó szert mindenképp csak a szabadban használj, a növényeket csak a permetezés után 24 órával vidd be a lakásba.
Beköltözés előtt az elszáradt virágokat, leveleket el kell távolítani, metszeni azonban ilyenkor nem kell a virágokat. Érdemes a virágokat lezuhanyoztatni, ezzel a növényeket a portól és az esetleges kártevőktől is letisztítjuk.
Az egyik leggyakoribb teleltetési hiba a túlöntözés. Tartsuk szem előtt, hogy a fény és a hőmennyiség egyenes arányban áll a vízzel. Minél sötétebb, és hidegebb helyen teleltetünk, annál kevesebb öntözésre van szükség. Csak annyira öntözzük a növényeket, hogy a gyökérlabda ne száradjon ki teljesen. A sötét helyen teleltetett növényeket tartsuk csaknem teljesen szárazon.
A problémamentes teleltetés másik feltétele, hogy a tápanyag utánpótlást idejében abbahagyjuk. Erre már az augusztusi balkon teendők között felhívtam a figyelmet, remélem ezzel az olvasók többségének nem mondtam újat. Télen hagyjunk pihenő időt a virágoknak, ne tápoldatozzunk.
A mediterrán növények(leander, murvafürt, cikász, stb) és velük együtt a legnagyobb kedvencek, a muskátlik tehát még nyugodtan maradhatnak az erkélyen. Sőt azt tanácsolom, hogy még maradjanak is kint, hisz a jövő hét végéig éjszakára is plusz fokokat ígérnek. Élvezzük ház a balkonon a szépségeket, amíg lehet!
Köszönöm a képeket Burjánzó balkonok Facebook csoport tagjainak!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: