Forróság, kánikula, nyaralás, iskolába készülődés. A családokban többnyire erről szól az augusztus. A júniussal és a júliussal együtt a balkonon az ápolás, öntözés és az élvezet ideje. Az erkély tulajdonosoknak némi fejfájást, bosszúságot okoz, hogy meg kell küzdeni a hőséggel, a nyaralás ideje alatt is gondoskodni kell a növények víz utánpótlásáról. Eljött viszont az ideje, hogy a jövő évre is gondoljunk és neki lássunk a növények szaporításának.
Nyáron a rendszeres víz és tápanyag utánpótlás jelenti a legnagyobb kihívást a balkonon. Forró nyári napokon a vízigényesebb növényeket, pl. a leándereket reggel és este is célszerű locsolni. Ügyeljünk arra, hogy a locsolásra a hűvösebb órákban kerüljön sor, legjobb a kora reggeli órákra időzíteni a műveletet. Ajánlatos állott, langyos vizet használni. A túl hideg víz sokkot okoz a felmelegedett növényeknek, gyökereknek.
A növények többsége szereti a szűrt vagy esővizet, ezért célszerű gyűjteni vagy kannában ülepedni hagyni. Az öntözésnél fontos a mértékletesség. Kerüljük a pangó vizet, mert az a gyökerek rothadását idézheti elő. A legkedveltebb balkonnövények, a muskátli és a petúnia is különösen érzékeny a cserépben álló vízre. A petúnia vízellátását egy nagyobb, vízzel teli edénybe állítva felszívatással célszerű biztosítani.
Az előírás szerinti tápanyag utánpótlást továbbra is meghálálják a növények. A készen kapható tápoldatok, rudak mellett kitűnően használható pl. a kávézacc és a teafű is. Az átteleltetendő növényeknél, mint pl. a leander, bougainvillea (mályvafürt) viszont már augusztus közepén abba kell hagyni a tápoldatozást.
A növények növekedésével szükség lehet támasztékra. A magasra nyúlt, gyenge ágú virágok mellé helyezzünk tartó karót. A kúszónövények hajtásait vezessük át a támasztékon.
Az elnyílott virágok maradványait rendszeresen távolítsuk el és ellenőrizzük, hogy nem jelentek-e meg kártevők a növényen. A kártevőket azonnal távolítsuk el, és szeparáljuk el a fertőzött növényt a többitől, mielőtt azokra is átterjedne. A különböző kártevőkre különböző fajta szerek léteznek, legjobb ha kikérjük szakember tanácsát, mert a nem megfelelően alkalmazott szer hatására nemcsak, hogy nem tűnnek el az élősködők, de a növény is károsodhat.
Nem feledkezhetünk meg az árnyékolásról sem. A tűzőnap ellen kúszónövényekből kialakított lugassal, nagyobb dézsás növényekkel, árnyékoló textíliákkal, napernyőkkel, függönyökkel vagy gyékény rolókkal védekezhetünk. Balkon hűsítő trükkjeimről már előzőleg részletesen írtam, további hasznos tanácsokért érdemes újra elolvasni.
A gyerkőcök az önfeledt játék közben hajlamosak elfelejtkezni a balkon ezer veszélyéről. Gyermekbarát balkon létrehozásával csökkenthető ugyan a balesetek kockázata, de legjobb, ha sosem hagyjuk egyedül a gyerekeket a balkonon.
Augusztus a legjobb időszak a növényeink szaporítására, megfiatalítására. Az ilyenkor gyökereztetett dugványoknak még van idejük megerősödni a fagyokig, hogy aztán már kora tavasszal a saját magunk által készített kis növényekkel indíthassuk a balkonszezont. Egyes növényeket, mint pl. a muskátlit, nem túl egyszerű átteleltetni. A friss, erőteljes dugványok gyökereztetésével nagyobb sikerre számíthatunk, mint ha a teljes növényt kívánnánk újra virágpompában látni.
Az egészséges muskátliról éles késsel vágjunk le erős, 12-20 cm hosszú dugványokat, úgy, hogy az alsó szárcsomó alatt hagyjunk még 0,5-1 cm szárat. A bimbókat, az alsó leveleket szedjük le, mert ezek sok energiát elvonnának a növénytől. Várjunk egy kicsit, míg a szár megszikkad, majd jó minőségű táptalajba 3-4 cm mélyre dugjuk le. Árnyékos helyre helyezve, rendszeresen öntözve őszig szép gyökeret növesztenek. A fagyok előtt nem túl világos és viszonylag hűvös helyre, pl. folyosóra, előszobába helyezzük el a növényeket. A teleltetés alatt csak mérsékelten locsoljuk. A tápoldatozást februárban már meg lehet kezdeni. Tavasszal ezek a kis növények hamarabb erőre kapnak és virágba borulnak, mint a régi tövek.
Bár a leander teleltetése viszonylag egyszerű és nem okoz problémát, időnként nem árt fiatalítani, új növényeket létrehozni. A leánder szaporításának legegyszerűbb módja a vízben gyökereztetés. Az egészséges hajtásokat úgy helyezzük a vízzel telt üvegbe, hogy 3-5 cm-nyi rész a víz alatt legyen. Az első gyökerek megjelenése után aztán be is cserepezhetjük.
Szívesen válaszolok balkonnövényekkel kapcsolatos kérdésekre. Megköszönöm, ha tetszésedet a tetszik és a megosztás gombok megnyomásával is kifejezed, ami sok bátorítást ad nekem a folytatáshoz.
Ne feledd, szeptember 19-21 között Hortus Hugaricus virágkiállítás, ahova nemcsak újabb ötletekért érdemes kilátogatni. A hatalmas dísznövény és kellék választékból garantáltan Te is találsz valamit, amit egyszerűen nem tudsz ott hagyni. A képet többsége a Burjánzó balkonok Facebook csoportból származik. Gratulálok a szorgos balkon tulajdonosoknak és további sok örömet kívánok a balkonkertészkedéshez!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Hol lehet venni murvafürtöt
Üdv. Szekeresné
Kedves Katalin!
Murvafürtöt tavasszal érdemes keresni a kertészeti árudákban.
Üdvözlettel: Nagy Jucó