A balkonládák beültetésének ideális időpontja május közpe, de az idei korai tavasz egyre több embert csábít kertészkedésre. A világos, védett erkélyeket szép lassan elkezdhetjük benépesíteni. Nem mindegy azonban, hogy mibe és hogyan ültetünk. Az ültető edény a benne lévő földdel a növény természetes élőhelyét helyettesíti, az edénynek nagy szerepe van a növények fejlődésében. Bejegyzésemben a mibe ültessem a balkonnövényeket kérdésre keresem a választ.
Gyakorlatilag bármibe ültethetünk növényeket, ha biztosított a felesleges víz elvezetése és a gyökerek növekedéséhez megfelelő hely áll rendelkezésre. A pangó vizet igen kevés növény viseli el, azért az ideális ültető edény alján lyukak találhatók, ahol távozhat a víz, amit a növény nem tud felszívni.
Jó megoldás lehet az is, ha az ültető edény aljára vízelvezető drénréteg, pl. agyaggranulátum kerül. A víztarolós virágládák nem csak a vízelvezetést oldják meg, hanem mivel tárolni és adagolni is képesek a vizet, így megúszhatjuk a naponkénti locsolást, elegendő néhány naponta pótolni a vizet. Az edény választásnál is érdemes előre gondolkodni, a téltűrő növényekhez fagyálló cserepet választani. Az edény formájának választásánál célszerű figyelembe venni a növények formáját, habitusát.
A terebélyes növekedésű virágok kiszélesedő formájú cserepekben mutatnak jól, a dézsás fácskák jól illenek a négyszögletes edényekbe. Ezt a pár alapvető szabályt betartva képzeletünkön és kreativitásunkon múlik csak, hogy mibe kerülnek a balkonnövényeket. A szokásos virágtartók, ültető edények helyett bármit használható, ami tetszik és bele illik a környezetbe.
Nem kell lemondani a díszes edényekről, ha azokat kaspóként használjuk és nem közvetlenül abba ültetjük a növényeket.
A műanyag edények, ládák könnyűek, olcsók, egyszerűen tisztán tarthatók és egyre több színben elérhetők. Hátrányuk, hogy a nyári forróságban hamar felmelegednek, nem szívják magukba a nedvességet, ezért a benne lévő növények hamarabb kiszáradnak.
Agyagcserepek sokféle formában, minőségben elérhetők. A natúr és antik hatásútól, a terrakottán át a színes, mázas cserepekig igen széles a választék. A mázatlan cserepek szellőzést is biztosítanak, viszont a mész kicsapódhat az oldalukon, azért a színük megváltozhat. Az agyagcserepek nem télállóak, ezért a fagyok előtt jól ki kell szárítani és télen takarni kell őket, hogy ne fagyjanak szét.
A fémedények az anyaguk alapján inkább hidegebbek, de ma már annyiféle élénk színben kaphatók, amikre nézve inkább a vidámság jut eszünkbe, mint a hidegérzet.
A fadézsánál fontos, hogy legyen lába, hogy ne korhadjon el az alja.
A kókusz rostokkal kibélelt tartók a legideálisabbak a csüngő, felfüggesztésre váró növények részére.
A kúszó növények többségéhez futtató rács beszerzése is szükséges. A rácsot biztonsági okokból a falhoz kell rögzíteni. Az ideális rögzítési távolság 5-10 cm-re, ami a növénynek is elég életteret biztosít ugyanakkor a falat is óvja.
A tökéletes összhatás érdekében mindenképp figyelembe kell venni a kaspók színét is. A természetes színű és szürke színű kaspók észrevétlenül igazodnak a növénybeültetésekhez, engedik érvényesülni a növényeket, nem nyomják el azokat. A fehér és fekete kaspók is jól kiemelik a virágok színét. A fekete azonban csak árnyékos helyre ajánlott, mert elnyeli a napsugarakat, ezért túl meleg lehet a virágoknak.
Saját magunk is készíthetünk edényeket, pl. festéssel, mozaik technikával.
Balkonedények terén is igaz a kevesebb több elmélet, a túl sokféle színű, formájú, stílusú edény egyidejű alkalmazása káosz képét sugallhatja.
További ötletekért nézd meg Balkonda Facaebook és a Balkonada Pinterest oldalt vagy a trendi beültetésekről szóló bejegyzésemet.
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek