A tavaszi kertek egyik sztár növényét, a változatos színű és formájú tulipánokat sokan imádják. Az évről évre újravirágoztatásba viszont sokaknak beletörik a bicskája. Elárulok pár titkot, amivel jövőre is előcsalogathatod a virágokat az idén elvirágzott hagymákból.
A tulipán Ázsiából, a mai Törökország területéről származik.Már az ókori Perzsiában is tisztelték, a tökéletes szerelmet szimbolizálta. A középkorban a tulipán lett az Oszmán-dinasztiának és a birodalom fővárosának, Konstantinápolynak, a mai Isztambulnak a jelképe.
Neve a perzsa tuliban (= turbán) szóból származik, utalva a fejfedő és a virág hasonlóságára. Magyar nyelvemlékekben a XVII. században jelent meg, sokáig tulipántnak hívták.
A törökök több egyéb növénnyel, virággal együtt honosították meg nálunk. Magyar és bécsi közvetítéssel jutott el Európa nyugatibb országaiba a XVII. században. Népszerűsége miatt ára vetekedett az aranyéval.
A mai, nemesített fajták nagyon tartósak és megfelelő gondozással évekig kertünk ékei lesznek. Nézzük az újravirágoztatáshoz szükséges legfontosabb teendőket!
Vágd le az elnyílt virágszárakat
Elvirágzás után a tulipánon hagyott elnyílt virágszár felesleges energiákat von el a növénytől. Ha már nincs díszítő értékük a virágfejeknek, vágd le azokat. A leveleket viszont hagyd a tövön, ezekből fognak a hagymák tápanyaghoz jutni. A leveleket csak akkor szedd le, ha elszáradtak, akkor kézzel könnyen ki tudod húzni a hagymából.
Virágzás után se hagyd abba a tápoldatozást
Fontos, hogy az elvirágzást követően se felejtkezz meg a tápoldatozásról, mert a hagymák növekedéséhez tápanyagra van szükség. Használj szervestrágyát, vagy műtrágyát az elnyílást követő 4-6 hétben is, egészen addig, amíg a levelei le nem száradnak.
Két-három évente szedd fel a hagymákat
Szokás a tulipánokat iskolás növénynek is hívni, mert akkor ültetjük, amikor az iskola elkezdődött (szeptembertől november közepéig) és akkor szedjük fel, amikor vége a sulinak (júniusban). Persze a tulipánok évismétlők is lehetnek, nem kell minden évben felszedni őket, elég 2-3 évenként.
A hagymák kimenekítésére azért van szükség, mert az évek alatt egyre mélyebbre süllyednek, és egy idő után már nem tudnak a mélyből előbújni. A felszedés ideje akkor jön el, ha a tulipán már teljesen visszahúzódott a hagymába, azaz elszáradtak a levelek. Ilyenkor száraz, hűvös, de jól szellőző helyen kell tárolni a hagymákat az őszi újraültetésig.
Ősszel 10 cm mélyre és 10 cm tőtávolságra kell elültetni a hagymákat. Jelentősen megkönnyíti a felszedést, ha ültetőkosarat használunk. Ilyenkor a kosárral együtt könnyen kiemelhetjük az elnyílt növényeket.
Balkonládából ültesd ki a kertbe
Balkonládában csak egy évig érdemes tartani a növényeket, mert a kevés földben tartva nem tudnak elég tápanyagot felvenni az újravirágoztatáshoz. A balkonládákba is szeptemberben ültesd a hagymákat, elvirágzás után pedig ültesd át szabadföldbe.
Lakásban elnyílt tulipánt is ültesd a szabadba
Ha hagymás növényt vásároltál tavasszal a lakásba vagy a teraszra, esetleg a hűtős módszerrel virágoztattad, az elvirágzás ültesd ki a kertbe, hogy a hagymák megerősödjenek. Jövőre újra megcsodálhatod majd a virágokat.
További olvasnivalók hasonló témában:
🌷 Ezzel a trükkel már februárban virágzó tulipánod lesz
🌷 Fehér lepel díszíti a tavaszi kerteket
🌷 Csodás fotók a világ legnagyobb virágoskertjéből
🌷 Mi legyen a szobában elnyílt hagymás növényekkel?
🌷 Havazás után is nyílnak a tulipánok Vácrátóton
🌷 10+1 meglepő tény a holland virágtőzsdéről
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: