A távoli földrészek kietlen sivatagjainak, félsivatagjainak. prérijeinek varázslatos növényei a kaktuszok a leghálásabb növényeink. Rengeteg fajtájuk létezik, többnyire nem télállóak. Közös tulajdonságuk a szárazságtűrés, a legtöbb kaktusz halálát épp a túlöntözés okozza. Minimális törődést igényelnek, csodás virágokkal hálálják meg a gondoskodást. Pár apró tanácsot követve évekig gyönyörködhetsz bennük.
A kaktuszok igen fényigényesek, ablakpárkányra vagy ablak közelébe helyezd őket, hogy napi 4-5 óra napsütést élvezhessenek. Nehezen tűrik a helyváltoztatást. de nyáron mindenképp a szabadban a helyük, nem a szobában. Májusban, a fagyok elmúltával kerülhetnek ki, lehetőleg fedett helyre, mert a sok esőt nem viselik el. Nem véletlenül hívják a lusta emberek virágának, hetekig is el van öntözés nélkül, hisz a töviseben képes tárolni a vizet. Biztos jele, hogy már öntözheted, ha a zöld színe “fakul” és már ráncosodik. Kivétel ez alól a növekedési időszak, május és június, valamint szeptember és október, ekkor ugyanis sok nedvességet igényel. A nyári forróságban és a virágzás idején is öntözd bátran. Legjobb, ha nem a földet öntözöd, hanem fentről locsolod, hogy a töviseket is érje a víz.
Télen az 5-15 fokos hőmérséklet a legideálisabb nekik, a pihenő időszakban még kevesebb öntözést igényelnek. Csak akkor locsoljuk, ha már teljesen kiszáradt a föld, de akkor is csak módjával, fele annyit, mint gondolnánk. Az idősebb példányoknál akár teljesen el is maradhat a pihenő időszaki öntözés.
Szerencsére túl gyakran nem kell átültetni. Ha mégis szükség van rá, akkor érdemes erős kesztyűt használni vagy többrétegű újságpapírral fogni a növényt. Semmiképp ne általános virágföldet használj, durva szemcsés homokkal kevert lombföld a legideálisabb, de kapható direkt kaktuszföld is.
A magról vetés elég körülményes. Az oldalsarjak viszont könnyen leválaszthatók, ehhez ideális időszak a nyár, mert a kis sarjaknak melegre és napfényre van szükségük a gyökerezéshez. A leválasztott sarjakat pár napig pihentesd, hogy a seb begyógyuljon és csak ezután ültesd be nem túl mélyen homokba.
Nagyon köszönöm a fotókat a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoport tagjainak!
További kaktusz fotókat találsz itt.
Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok Facebook csoportunkhoz!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Szeretnék segitséget kérni.Én nagyon régen keresek macskamentát. Ha valaki tud,segitsen
Kedves Zsuzsa!
Macskamentát tavasszal érdemes keresni nagyon kertészetekben, kertészeti áruházakban vagy esetleg a Facebookon virág csere-bere csoportokban.
Virágos szép napot kívánok:
Nagy Jucó