Most, hogy már a medvék is előbújtak téli álmukból, hogy az egyik kedvenc csemegéjüket, a medvehagymát megízleljék nem árt tisztázni néhány dolgot a medvehagyma gyűjthetőségével kapcsolatban. A tavasz erdők markáns illatú növénye látványnak is csodálatos. Gyógyhatásának és széleskörű gasztronómia felhasználhatóságának köszönhetően az utóbbi évek sláger növénye lett. Nagyanyáink újra felfedezett évelő kedvence a nedves, árnyas, savanyú talajú erdőkben érzi jól magát. Márciustól előbújó levelei és apró fehér virágai látványos, jellegzetes foghagyma illatú virágszőnyeget alkotnak. Gyűjtésére szigorú előírások vonatkoznak, amik megszegése pénzbírsággal jár.
Hazánkban legnagyobb mennyiségben a Mecsek és a Zsilic gyertyános, tölgyes, bükkös erdeiben bukkanhatunk rájuk. A gyógynövényként elismert hagymás növény nem természetvédelmi területen saját használatra maximum 2 kg/fő/nap mennyiségig szabadon gyűjthető. A gyűjtés szabályairól a 2009. évi, az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló XXXVII. törvény rendelkezik. Ha valaki ennél nagyobb mennyiséget kíván szedni, akkor az illetékes erdőgazdálkodótól engedélyt kell kérni. A Mecsekerdő Zrt. által kezelt területekre az engedélyt a Társaság erdészeteinél lehet megvásárolni 20.000 Ft/hektár+áfa áron.
A medvehagyma begyűjtésekor a megengedett mennyiségen túli gyűjtésért járó bírságon felül még egy veszély leselkedik a laikusokra. Felületes ismeretekkel rendelkezők gyakran összetévesztik az április közepén előbújó gyöngyvirággal, aminek levelei nem, hogy nem egészségesek, de egyenesen mérgezőek. A két növény közötti legmarkánsabb különbség a medvehagyma leveleinek átható foghagyma illata.
Hasonlóan a többi gyógynövényhez a medvehagymát is úgy kell szedni, hogy az állomány ne sérüljön:
• csak a leveleket szedjük le, semmiképp ne tépjük ki a hagymákat, hiszen azok biztosítják, hogy jövő évre is megmaradjon a növény,
• mindig győződj meg róla, hogy valóban medvehagyma-e, legjobb módszer a levelek megdörzsölése, ha nem érzed a jellegzetes foghagyma illatot, akkor ne szed le, mert nem medvehagyma,
• egy-egy gyűjtőhelyen ne szedjük le az összes növényt,
• tájékozódjunk előre, hogy melyik helyen gyűjthető szabadon a medvehagyma,
• mindig csak maximum a törvény által megengedett mennyiségű növényt szedjünk le, ami jelenleg 2 kg/fő/nap.
A többi hagymaféléhez hasonlóan tisztító és antibiotikus hatású.
A medvehagyma gasztronómiai felhasználási lehetőségeinek csak a képzelet szab határt. Fokhagymáéhoz hasonló íze miatt salátákba, levesekbe, főzelékekbe, szendvicsekhez ízesítőként használhatjuk.
További olvasnivalók hasonló témában:
🌷 Így ismerheted fel a medvehagymát!
🌷 Így lesz illatozó fűszerkerted
🌷 Ezeket a fűszernövényeket cserépben is nevelheted
🌷 Fűszernövény tartósítási házi praktikák
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: