Alig, hogy elindítottam a Balkonada blogot a Facebook oldalra kaptam egy kedves és megtisztelő kérdést.
“A belvárosban lakom, belső körfolyosós házban, ahová semmi nap nem süt be, viszont szeretném az előttünk lévő balkont kicsit szebbé varázsolni. Vásároltam kiakasztható kaspókat, de a tavaly sem a pillangó sem a korall virág nem érezte jól magát nálam. Tudnál esetleg tanácsot adni, hogy milyen virág fajta tűri meg ezt a lehetetlen állapotot?
Segítséged előre köszönöm szépen!
Csizmás Fruzsina”
A kérdést azonnal megválaszoltam és megígértem Fruzsinának, hogy a blogon részletesen, képekkel is visszatérek a kérdésre. Nem könnyelmű ígéret volt, hisz legalább egy hónapra előre tudom, hogy mikor miről szeretnék írni. Természetesen a hűvös, árnyékos balkonok növényeinek számbavétele is tervben volt. Mindig akad persze olyan téma, amit fontosabbnak, aktuálisabbnak, érdekesebbnek ítélek meg és borul a terv. Előbb-utóbb azonban minden sorra kerül. Szerintem Fruzsina nincs egyedül a problémájával így ideje megosztani a választ a többiekkel is. A szeszélyes április elmúltával már nyugodtan beindulhat a balkonnövények beszerzése.
Árnyékos balkonra rakható növények
Az árnyékos, hűvös balkonok, gangok jelentik a legnagyobb kihívást a balkonkertészeknek. Azért nem reménytelen a helyzet.
A fenyőfélék, bukszusok, a közönséges babérmeggy, a borostyán nagyon szeretik a sötét, hűvös helyeket. A dézsában tartva igen ellenállók, örökzöld növények lévén télen is díszítenek. A bukszus vagy puszpáng további előnye, hogy bármilyen formára nyírható.
A fáradhatatlanul virágzó nebáncsvirág vagy népnyelven pistike fehér, rózsaszín, narancs, piros, ibolya színben pompázhat. A gyakori öntözést és tápoldatozást árnyékos balkonon is meghálálja.
Hűvös helyen is gyönyörűen virágzik a hópehelyvirág vagy más néven bakopa. Szívóssága és hosszan tartó virágzása miatt kedvelt balkonnövény. Április és október között apró, csillag alakú fehér, rózsaszín, lilás vagy kék virágokkal díszít. Magassága 15-25 cm, de a hajtásai akár 100 cm hosszúra is nőhetnek.
A himalájai hortenzia díszes levelekkel és virágokkal rendelkezik. Jól tűri az árnyékot. Rendszeres lágy vizes öntözést és kéthetenként tápoldatozást igényel.
Fűszernövények közül a metélőhagyma, a metélőpetrezselyem jöhetnek számítás.
A szívalakú bőrlevél kora tavasszal virágzik, leveleivel egész évben díszít.
A gumós begónia fehér, sárga, rózsaszín és piros színekben is elérhető. Folyamatosan locsolva magas díszítő értékkel rendelkezik az árnyékos balkonokon is. Sötét balkonra javaslom a sárga szín választását, mert az napsütéses érzetet kelt.
A szivárvány szinte minden színében elérhető petúnia az árnyas teraszokon is bőségesen virágzik.
A fukszia piros, rózsaszín, lila, ibolyás kék virágai gyakran kétszínűek. Csüngő fajtái díszes ámpolna növények. Viszont csak egyes fajtái viselik el a napfény teljes hiányát.
Kék, fehér, lila és bíbor színekben nyíló lobéliák szeretik az árnyékos helyeket.
Ajánlom figyelmedbe a félárnyékos balkonok és a napos erkélyek növényeiről szóló bejegyzésemet is.
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Szia Jucó! Jó összeállítás. A patúniáról én úgy tudom hoyg nagyon kell neki a meleg és napfény.