Az utóbbi évek egyik tavaszi sláger növénye a medvehagyma. Nagyanyáink újra felfedezett évelő kedvence a nedves, árnyas, savanyú talajú erdőkben érzi jól magát. Márciustól előbújó levelei látványos, jellegzetes foghagyma illatú virágszőnyeget alkotnak. Hazánkban legnagyobb mennyiségben a Mecsek és a Zsilic gyertyános, tölgyes, bükkös erdeiben bukkanhatunk rájuk. Nem természetvédelmi területen saját használatra (maximum 2 kg) szabadon szedhető. Nem árt azonban vigyázni. Laikusok gyakran összetévesztik a gyöngyvirággal, aminek levelei nem, hogy nem egészségesek, de egyenesen mérgezőek. Nem kell azért megijedni, vannak egyértelmű, árulkodó jegyek, amik segítenek a növény azonosításában. Íme a legfontosabb jellemzők, amik alapján kétséget kizáróan meg tudod megkülönböztetni a medvehagymát a gyöngyvirágtól.
Medvehagyma ismertetőjegyei
Levelek
A medvehagymának és a gyöngyvirágnak is élénk zöld, hosszúkás, fényes levelei vannak. A medvehagyma levelei átlag 15 cm hosszúak és 4 cm szélesek, és sötétebb zöld fonákukat fordítják a nap felé. A medvehagyma levelek hosszú szárakon egyesével nyugszanak, míg gyöngyvirágnál csoportosan helyezkednek el a száron. A gyöngyvirág levelei rövidebbek, szélesebbek, tojásdad alakúak, felső felületük fényes.
Virágok
A gyöngyvirág bódító illatú, bájos kis harangjait mindenki ismeri. A virágok a nem a szár csúcsán, hanem a tő közelében erednek. A medvehagyma ernyős virágzata szintén fehér, de a csillag alakú virágszirmok hosszú kocsányon lógnak és illatuk foghagymára emlékeztet.
Gyökérzet
Jelentős különbség van a két növény gyökerei között is. Azért nem ajánlom, hogy a gyökérzet alapján próbáld azonosítani a növényeket, hisz ahhoz el kellene távolítanod a földből, ami károsítja a növényt. A medvehagymának hagymája van, amit a foghagymához hasonlóan hasznosíthatunk. A gyöngyvirág viszont tarackszerűen szétfutó gyökérzettel kapaszkodik a talajba.
Illat
Virágzás idején a virág formája mellett a virág illata is árulkodik. A gyöngyvirág édes illatával ellentétben a medvehagyma fokhagyma illatot áraszt. A virágzás előtti időszakban a levelek illata nyújtja a legjobb támpontot a megkülönböztetéshez. A gyöngyvirág leveleit ujjunkkal megdörzsölve nem érzünk különösebb szagot, a medvehagyma levelei viszont átható foghagyma illattal válaszolnak a dörzsölésre.
Amennyiben már egyértelműen be tudod azonosítani a medvehagymát, akkor bátran leszedheted. Vigyázz viszont arra, hogy ne húzd ki tövestől a növényt, sőt hagyd meg a növényen legalább a levelek felét, hogy virágozni és magot szórni tudjon, vagyis megmaradjon a növény és jövőre is élvezhesd egyedülálló ízét.
Végezetül egy jó kis családi programot ajánlok a hétvégére, ahol részletesen megismerkedhetsz a medvehagymával, szakértű segítségével szedhetsz magadnak, továbbá ötleteket kaphatsz a felhasználásához. Az Orfűn immár XI. alkalommal megrendezésre kerülő Medvehagyma Fesztivál igazi tavaszi családi kikapcsolódást ígér, kár lenne kihagyni.
Kellemes felfedezést, finom medvehagymás ételeket kívánok!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: