Február közepén, amikor még havazás sem elképzelhetetlen – elég csak a tavalyi március 15-i káoszra gondolni -, talán korainak tűnik, hogy a balkon teendőkről írok. A balkonkertészkedés ideje még valóban nem jött el, de hamarabb itt lesz a tavasz, mint gondolnád. Ideje tehát sorra venni a februári teendőket, hogy aztán igazi éden legyen majd a balkonádán. Akár fenn a tizediken is.
Most még van idő a szerszámok ellenőrzésére, beszerzésére. Amire minden balkonkertésznek mindenképp szüksége van:
- metszőolló,
- ültető lapát,
- kerti kesztyű – nem csak a körmünk tisztasága miatt fontos, de mérgező növények okozta károsítások ellen is véd,
- locsoló kanna.
Az alapvető szerszámokon túl beszerezheted már a cserepeket, a balkonládákat vagy akár a virágföldet is.
A tavasz közeledtével, a nappali és éjszakai átlag hőmérséklet növekedésével a balkonon tartott növényeket (örökzöldek, árvácska, stb) egyre többet kell locsolni. Lassan elkezdhetjük a bent átteleltetett növények gyakoribb locsolását is.
A dézsába és cserépbe ültetett fásszárú növények visszametszésének is eljött az ideje. Majd, ha elkezdenek hajtani, át lehet ültetni őket.
Vásárold meg a virág-, és fűszermagokat és vesd el a őket. A magokat érdemes megbízható forrásból beszerezni. Csak a kellő szakértelemmel tárolt és szállított gén tiszta vetőmagoktól remélhetsz gyönyörű virágokat és bő termést.
Kezdő balkonkertészként érdemes az igénytelen és ezért sikert garantáló növényeket vetni. A paradicsomot, a bazsalikomot, a kakukkfüvet, a majoránnát és a rozmaringot is bátran ajánlhatom. A fűszerpaprika és a paradicsommagok elvetése februárban esedékes. A beültetéshez kitűnőek a tejfölös dobozok. A nedves föld tetejére 3-8 magot kell tenni, amit aztán 18-20 fokos állandó hőmérsékleten kell tartani. A második dupla levelek megjelenése után kell átültetni a magoncokat nagyobb, kb- 10-12 cm átmérőjű edénybe. Bár ez már nem februári teendő lesz, de azért leírom, végleges helyükre a 18-22 cm-es cserépbe akkor kell átültetni a palántákat, ha az 5. páros levelek is megjelentek.
A lakásban elkezdhetjük a kora tavaszi hagymások hajtatását, mint például a krókuszt. A hónap vége felé aztán már ki is kerülhetnek a krókuszok, vagy más néven sáfrányok a balkonra.
A balkon tervezést is legjobb már februárban elkezdeni. Gondold át, milyen balkont szeretnél, kell-e ahhoz valamit vásárolni. Nézz szét, milyen berendezési tárgyaid voltak a balkonon, van-e köztük olyan, ami felújítást, festés igényel. A festékeket is beszerezheted már most, hogy mikor beköszönt a jó idő, hozzá is láthass.
Magam részéről azért is szeretem a kertészkedést, mert nagyon jól kikapcsol a napi gondokból és szuper ötleteim támadnak közben. Javaslom, hogy míg végzed ezeket a februári teendőket, próbálj meg egy kicsit gondolkodni azon, hogy milyennek szeretnéd látni ezt a balkont egy, három, öt vagy akár 10 hónap múlva. Álmodozz bátran! Hamarosan megmutatom, hogy lehet az álomból valóság, nem pedig rémálom.
További olvasnivalók hasonló témában:
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: