Balkonada

Parrot Flower Power intelligens növényőr teszt

Pár hete igencsak megdobbant a szívem, amikor a Morpho cég felajánlotta, hogy két hétig tesztelhetek egy Parrot Flower Power növényegészség-figyelőt. Két évvel ezelőtt, amikor először olvastam és írtam a növényőr készülék létezéséről biztos voltam benne, hogy egyszer majd kifogom próbálni. Azóta többször is találkoztam vele hazai webáruházakban is, de borsos ára visszatartott a vásárlástól. A tesztelési lehetőség nagyon kedvemre való volt és szívesen megosztom tapasztalataimat.

 

Augusztus_015

 

A Flower Power készülék és vele összeköttetésben álló Flower Power alkalmazás közvetlenül az iPhone, iPad vagy iPod touch készülékre küldi el, mire van szüksége a megfigyelt növénynek. A Flower Power növényfigyelő készülék az akár a földbe, akár pedig cserépbe ültetett növény mellé leszúrva figyelemmel kíséri a növény egészsége szempontjából kulcsfontosságú körülményeket. A beépített szenzorok rendszeresen mérik a föld nedvesség- és tápanyagtartalmát, a külső hőmérsékletet, a fényviszonyokat és jelezik, ha beavatkozásra van szükség.

A növényőr készüléket eredeti csomagolásban, két hetes tesztelési időre kaptam egy iPad Air okoskészülékkel együtt. A két hét letelte után további két héttel meghosszabbítottuk a tesztidőszakot, hogy további növényeket is megfigyelhessek és még pontosabb véleményt tudjak adni.

Az üzembehelyezés roppant egyszerű volt. Gyakorlatilag csak a hat hónapig elegendő tápellátást biztosító elemet kellett a készülék egyik szárába helyezni és már mehetett is a vizsgálandó növény földjébe. Miután az ingyenesen letölthető, 7000 növény leírását és ápolási tudnivalóit tartalmazó alkalmazásból kiválasztottam a növényfajtáját, az első kiértékelés adatainak megjelenésére 24 órát kellett várni.

 

Augusztus_019

 

Állatkert_141

 

Állatkert_148

 

A földbe szúrt szenzorok Bluetooth és internet kapcsolaton keresztül elküldték a mért adatokat elemzésre. A felhőalapú adatbázisban tárolt és a mért adatok alapján megtörtént a kiértékelés, és az applikációban megjelent a növény elégedettségi értékének és felmerülő igényeinek kijelzése.

 

augusztus_034

 

Az áttekintő teendő lista elemeire kattintva további részleteket tudhattunk meg a szükséges beavatkozásokról.

 

augusztus_036

 

A teszt időszakkal nem voltam maradéktalanul elégedett. Többször akadt kommunikációs probléma is.

 

augusztus_032 

Állatkert_144

 

Gyompálmával és vitorla virággal teszteltem. A közel egy hónapos idő alatt csupán egyszer jelzett, hogy öntöznöm kellene. A tápanyag ellátást végig megfelelőnek találta, a fényt kevésnek, a hőmérsékletet pedig jórészt túl magasnak. A virágok a lakás legvilágosabb részében voltak, de a nyári hőség miatt időnkét árnyékolni kellett. A 35-40 fokos kánikulában a lakásban is gyakran 28-30 fok volt, így nem csoda, hogy túl magasnak találta a hőmérsékletet. Amint enyhült a hőség és 24-25 fokra hűlt a lakás levegője, rögtön azt jelezte, hogy megfelelő a hőmérséklet.

Nagy hiányossága a készüléknek, hogy nem méri a talaj pH értékét és kártevők megjelenéséről sem ad információt. További hátránya, hogy magyarul nem érhető el az alkalmazás, már a beüzemeléshez is ismerni kell a növény angol vagy latin nevét.  

Mindent egybe vetve elmondható, hogy az alkalmazás igen tetszetős és egyszerűen, könnyen kezelhető. Élő, napi, heti, 1, 3. és 6 havi valamint éves intervallumra is megjeleníthetjük a mért értékeket.

 

Állatkert_142

 

Állatkert_147

 

Állatkert_143

 

Bár nagyon élveztem a tesztelési időszakot – naponta többször leellenőriztem van-e valami változás a növénykéim igényeiben -, nem rohanok, hogy beszerezzek egy saját Flower Powert. A 16.000 Ft-on inkább további növényeket vennék. 

A készülék borsos ára annak érheti meg, aki nem szeret a növényekkel bíbelődni, akinél a legegyszerűbben gondozható növény rendszeresen kipusztul, de mégis igényli, hogy legyen egy kis zöld a lakásban vagy az irodában. Nekik sem elég azonban csak figyelni a készülék jelzéseit, a locsolásra, tápanyag utánpótlásra felszólító jelzésekre cselekedni is kell.  

Nagy növénykedvelőként szeretem naponta akár többször is végig csodálni a növényeimet, így számomra nem túl sok előnyt jelent a készülék használata. Saját kis érzékelőim jelzései okos készülékek és applikáció nélkül is legalább olyan megbízhatóak. Kitűnően működik a nedvességmérő szenzor az ujjaimban, a hőmérsékletmérő a bőrömön és a tápanyag- és fényhiányosságok mutatói pedig a szememben. Sőt, mi több észreveszem a kártevőket is, valamint egy apró kis trükkel a föld savas vagy lúgos kémhatását is meg tudom állapítani. Technika ide vagy oda, én egyelőre maradok a jól bevált növényápolási módszereimnél.

Köszönöm a Morpho cégnek és személy szerint Szabó Csillának, hogy rendelkezésemre bocsátották az eszközöket!

Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.   

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz!

 


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!