A cseresznyefák (Sakura) fehér és rózsaszín apró virágaival beköszöntött a tavasz Japánban és ezzel elkezdődött az ország egyik legszínpompásabb fesztiválja a Hanami. A sakura japán nemzeti szimbóluma, nagyon sok művészeti alkotás témája, rengeteg vers és dal örökíti meg csodálatos báját. A cseresznyevirágzást a japánok a tavasz visszavonhatatlan eljövetelének tekintik és több napon át tartó ünnepség sorozattal éltetik. A Hanami szó jelentése: cseresznyevirág-nézés, ami egy családi és baráti körben, piknikezéssel eltöltött program. Egy alkalom a természet szépségében való gyönyörködésre, a hosszú tél utáni közös kikapcsolódásra. Az emberek családostul, kollégákkal, étellel-itallal megrakott kosarakkal vonulnak ki a cseresznyefák alá. Leterítenek egy pokrócot, és élvezik a napsugarait, a tavaszt. Esznek, isznak, tréfálkoznak, énekelnek, táncolnak.
A Hanami sokáig csak a tehetős japán emberek időtöltése volt, csak később, a 700-as évek végén kezdett el szélesebb körben is népszerűvé válni. Ma az emberek hosszú kilométereket utaznak, hogy gyönyörködjenek a déli szigetektől induló, és észak felé haladó, folyamatosan virágba boruló cseresznyefákban. Az időjárás-jelentések leginkább várt része, amikor elmondják, az ország melyik részén hány százalékos nyílási állapotban pompáznak a sakurák. A fesztiválok megszervezése nem túl egyszerű, mert a különböző fajta cseresznyefák eltérő időpontban nyílnak és a csupán néhány napig tartó virágzás időpontját az időjárás is befolyásolja.
A cseresznye virágzása nagyon látványos. A hatalmas, tömött gömbök akkor borulnak virágba, amikor a többi fa még kopár, épp csak ébredezni kezd. A csak szépségük miatt nemesített fák gyorsan elnyíló, apró szirmai az élettől elválaszthatatlan mulandóságot, a folyamatos megújulást, az újjászületés körforgását szimbolizálják. A cseresznyevirág Japán nemzeti virága, országszerte szinte minden parkban, iskola udvarban, szentély mellett megtalálható.
Japán legkedveltebb cseresznyevirág-néző helye a Mjógi-hegy lábánál lévő Sakura-no-Sato (“Cseresztnyefalva”), ahol jelenleg több mint 15 ezer cseresznyefa csodálható meg.
Nem kell azonban feltétlenül Japánba utazni ahhoz, hogy megcsodálhasd a díszcseresznyék virágzását. Hazánkban is egyre több városban, parkban találkozhatunk ezzel az elbűvölő növénnyel.
Budapesten a Füvészkert az idén is megrendezi a hagyományos Sakura ünnepét. Az április 11-12. és 18-19. napokon kézműves gyerekfoglalkozással, herendi porcelánfestéssel és virágba borult díszcseresznyékkel várják a látogatókat.
Tetszett a cikk? Bátran oszd meg barátaiddal vagy lájkold a Balkonada Facebook oldalt.
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni a virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösségtagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok Facebook csoportunkhoz!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: