Balkonada

Ha eddig nem ismerted a hunyort, ezután imádni fogod

Hunyor, a tél hűvös szépsége fajtától függően akár már novemberben is megmutathatja szépségét és tavaszig díszít virágaival. A különböző fajták eltérő időpontban nyílnak. Ha sikerül több fajtát beszerezni, egész télen van miben gyönyörködni. Olvasóink fotóit látva szerintem sokak kívánságlistájára felkerül a bájos hunyor.

 

 

A tavasz első virágai a hóvirág, a ciklámen, vagy a téltemető mellett méltán népszerű a hunyor is. Akár már a téli napokat is bearanyozzák szépségükkel. Erős virágszárakkal képesek áttörni az olvadó hótakarón, majd nem sokkal ezt követően kinyílnak csinos virágtányérjaik.

Mivel a hunyorok szívesen kereszteződnek egymással, gyakran megesik, hogy a magról hajtott növények színben és formában jelentősen eltérnek az eredeti növénytől. Ezt viszont egyetlen kerttulajdonos sem bánja, hisz a hunyorok szépségével nem lehet betelni.

A legismertebb hunyorfajták között előkelő helyen áll a fekete hunyor (Helleborus niger). Nevét nem a virágok, hanem a gyöktörzsek nevéről kapta. Bókoló, sárga porzójú, nagy virágai fehér színűek. Karácsonyi rózsának is nevezik, mert az első a hunyor fajok közül, amely már az ünnepek körül virágba borul. 

A keleti hunyor (Helleborus orientalis) fehér, rózsás, vagy bíborszínű, néha sötétebben pettyezett egyszerű vagy telt virágai télen és kora tavasszal nyílnak.

szagos hunyor (Helleborus foetidus) leghamarabb januárban kezd virágozni. Már novembertől látszanak a virágkezdeményeződések, teljes egészében áprilisra nyílik ki.

Néhány gondozási tipp:

  • cserépben is nevelhetjük, de nagy cserepet válasszunk, mert gyökere mélyre hatol és az átültetést nem kedveli,
  • az edzett, szabadban nevelt növények teljesen fagytűrőek, a melegben hajtatott, üzletekben vásárolt növényeket csak a fagyok után ültessük ki,
  • szórt fényű, bokrok vagy lombhullató fák alatti helyet válasszunk részére
  • a bimbók megjelenésekor vágjuk le az előző évi, barna leveleket.

Leggyakrabban előforduló betegsége a levélfoltosság, amit gyakran a talaj alacsony ph értéke, valamint a tartósan nedves őszi és tavaszi időszak okoz. Alacsony ph érték esetén meszezni kell a talajt, amihez kitűnő az apró darabokra tört tojáshéj.

Na de jöjjenek a beígért fotók!

Kerti Mária 

tavasz
< >

 

 

Czímer Mihály

 

tavasz10
< >

A természetben található, vadon élő egyedek védettek, ezért ne szedjük le és ássuk ki őket!

Nagyon köszönöm az olvasó fotókat!


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!