Régóta szemezgettem már a gasztronómia legtrendibb kedvenceivel, a mikrozöldekkel, de valahogy mindig elhesegettem magamtól a gondolatot. Két hete aztán – lesz ami lesz alapon – belevágtam egy kísérletbe. Egészséges, friss, vitamindús, 100%-ig vegyszermentes mini zöldségeket neveltem a balkonon.
A zöldség nevelgetés sosem állt távol tőlem. Minden évben terem zamatos paradicsom a másodikon. A chili paprikám évek óta megvan, a lakásban teleltetem. A kis fűszerkertem állandó lakója a menta, a citromfű, a bazsalikom, a snidlinggel és a rozmaring. Szóval van mihez nyúlni, ha egy ételt megbolondítanék valami friss ízzel.
A mikrozöldségekkel szembeni hezitálásom legfőbb oka az volt, hogy tudtam, a családból senkit sem tudok rávenni majd, hogy velem együtt falatozza a miniatűr zöldségeket.
Többször próbálkoztam a “milyen egészséges, mennyire vitamindús és ráadásul még finom” is rábeszélésekkel. A legszalonképesebb elutasítás így hangzott:
“Ugye nem gondolod komolyan, hogy én ilyen zöld gazokat fogok legelni?”
Mit lehet erre mondani? Persze nem legelésként, de komolyan gondoltam. De a válasz mindig elbizonytalanított egy időre.
Pedig esélyt se adtak arra, hogy elmondjam, mik azok a mikrozöldek és mik az előnyeik.
Mik a mikrozöldek és mire jók?
A mikrozöld vagy mikrozöldség pont az, amit a neve is sugall: apró növényke, ami a kicsírázott magból éppen csak levelet hajt. Nem csíra, hanem olyan kis növény, amelyen már megjelentek a felnőtt növényre jellemző, de még apró hajtások, levelek. Bármily meglepő, az egy-két hetes kis növény magában hordozza a felnőtt növény ízvilágát és koncentrált vitaminjait.
Nagy mennyiségben tartalmaznak C-, és E-vitamint, béta-karotint, aminosavakat, enzimeket, antioxidánsokat és ásványi anyagokat. A mikrozöld-vöröskáposztában a kifejlett káposztához képest 40-szer több E-vitamin, 6-szor több C-vitamin, és 69-szer több K-vitamin van.
A mikrozöld-termesztéshez vegyszermentes magra, ültetőközegre és ültetőedényre van szükség. A megfelelő ültetés után a magok csírázni kezdenek és néhány nap múlva gyönyörködhetünk is a növekedésükben. Mindezt otthoni körülmények között, az erkélyen vagy egy világos ablakpárkányon is meg lehet valósítani. A kis ültetvény napi pár perc ráfordítással rohamosan fejlődik és egy hét múlva akár szüretelhetünk is.
A legnépszerűbb mikrozöldségek: a rukkola, koriander, bazsalikom, fodros kel, retek, vízitorma, káposzta, zöldborsó, cékla, saláta.
A mikrozöldek felhasználása igen sokoldalú. Lehetnek a tálalás díszítőelemei, vagy fogyaszthatjuk egészségmegőrzés céljából a magas vitamin-, aminosav-, enzim-, antioxidáns- és ásványianyag-tartalmuk miatt. Persze csak akkor, ha megfelelően vannak termesztve és tárolva.
Fontos, hogy mindig csak biztonságos helyről származó, egészséges és bio magokat használjunk. Virágföld helyett pedig kókuszrostba ültessük a növényeket. Érdemes egy teljes mikrozöldség nevelő készletet vásárolni, mert abban megbízhatóak a magok is minden megvan, ami a sikeres neveléshez szükséges.
Minél többet olvastam a mikrozöldségekről, annál inkább motoszkáltak a kérdések a fejemben.
Tényleg csak magamért próbáljam ki? Mi van, ha nekem sem jön be, mint annyi egészségesnek kikiáltott élelmiszer? A búzafűlevet is csak három napig tudtam meginni, a negyediken már ránézésre is hányingerem volt. Szinte pontosan így jártam a csírákkal is.
Aztán úgy két hete döntöttem. Igen, kipróbálom. Vesztenivalóm nincs, legfeljebb rám marad az egész elfogyasztása vagy ezt is feladom a negyedik napon.
Innentől már pikk-pakk ment minden. Két nap alatt megérkezett a fűszeres mikrozöld csomagom a salatazo.hu webáruházból. Többféle íz közül lehetett választani, de mivel szeretem az intenzív ízeket, gondoltam ezekben fogok a legkevésbé csalódni.
A csomagban minden kellék megvolt és a részletes leírás alapján gyerekjáték volt elvetni a retek, a mustár és a vöröskáposzta magokat. Kihasználtam, hogy van erkélyem, így ott nevelgettem őket. De akár az ablakpárkányon is nevelhetők, így erkély nélkül, sőt télen sem kell lemondani a finom ízekről.
Rögtön letakartam a dobozokat, hogy a sötétben mielőbb be induljon a csíraképződés.
Igazán nagy meglepetés ért a második napon, amikor levettem a doboztetőt a bespricceléshez. A magok már kezdtek kipattanni és látható volt a csíraképződés.
A harmadik nap jött egy kis pánik, apró szöszöcskék jelentek meg a retek magok edényében. Azt hittem, rosszul csináltam valamit és bepenészedett az ültetvényem. Újra átböngészve a kisokos füzetet, fellélegeztem, ez természetes jelenség, azok gyökérképződmények.
Ezután lóhalálában teltek a napok. Két naponta kellett locsolni, de a gazda szeme növeli a jószágot alapon naponta többször rájuk néztem. Pontosabban rájuk csodálkoztam. Szinte szemmel látható volt a fejlődés.
Persze hajtott a kíváncsiság, így már a negyedik napon megkóstoltattam, hogy tényleg retek ízük van-e a kis csöppségeknek, ahogy azt ígérték. És igen, mintha csak piros, gömbölyű értékbe haraptam volna!
A leírás szerint 10-14 nap alatt lesznek két leveles, levágható állapotban a mikrozöldek, de az enyémek már a 6. napon ehetők voltak.
Ekkor jött egy újabb próbálkozás a család felé. Kinéztem két szuper mikrozöldes receptet és naívan megkérdeztem, melyiket készítsem el vacsorára. A reakció nem túlságosan lepett meg: köszönik a felajánlást, de inkább egyiket sem kérik, majd megoldják maguknak a vacsit.
Pedig direkt egy csirke húsost és egy húsmentes, édesburgonyást is választottam, remélve, valamelyikére csak rákapnak. Hát nem.
Jól kitoltam velük, magamnak sem főztem. Összedobtam inkább egy kis szendvicset az erkélyen termett utolsó paradicsomokat is felhasználva. Az enyémet persze megkoronáztam a mikrozöldekkel.
Igazi ízorgia volt a napérlelte édes paradicsom és a fűszeres mikrozöldek találkozása. Hát még az a sok vitamin, ami ezekben a csöppségekben rejtőzik!
A család részéről való elutasítás ellenére sikeresnek értékelem a mikrozöld termesztési projektem. A legjobb az volt, hogy ezekre a negyedik napon se untam rá és nem emlékeztettek a csírával kapcsolatos rossz emlékeimre. Mindig megtaláltam a módját, hogy tudom becsempészni az ételbe. Szigorúan csak az enyémbe, mert nem akartam magamra haragítania többieket. Belekerültek a reggeli tojásrántottába, feldobták a hús mellé készített salátát és a smootie-t is megbolondították ízükkel.
Azért egy hatalmas hibát elkövettem a mikrozöldek elültetésekor. Hajtott a kíváncsiság, a mohóság és az optimizmus. Remélve, hogy időközben a többiek csak meggondolják magukat, mind a három csomag növényt elvetettem.
Hát, nem váltak valóra reményeim… Nem gondolták meg magukat. Nem voltak hajlandók semmilyen formában enni belőlük, sőt még megkóstolni sem…
Szóval itt maradt rám három doboznyi friss, zamatos mikrozöld. Talán szerencsésebb lett volna egymás után vetni őket, vagy esetleg egy tálcát három részre osztva mind a háromból ültetni egyszerre. Még szerencse, hogy ezeket nem kell egyből, azonnal felhasználni. 3-4 hétig is eltarthatóak a tálcában rendszeres öntözéssel és elegendő mindig annyit levágni, amit elfogyasztunk.
Mindenkinek ajánlom, aki szeretne friss, vegyszermentes, vitamindús zöldségeket növeszteni és a családja elé tálalni. A mikrozöldek nevelgetése még a gyerekekkel is jó móka és ők még hajlandók enni is belőle.
Nagyon köszönöm a salatazo.hu webárháznak a cikk megjelenéséhez nyújtott támogatását!
Te is kipróbálnád a mikrozöld nevelést?
Figyeld a Nagy Jucó blogger Facebook oldalt, mert 2020. szpetember 29-én egy villám játékkal jelentkezem, ahol megnyerheted az általad kiválasztott mikrozöld készletet!
Kattints a Nagy Jucó blogger szöveg alatti idő/dátum szövegre, hogy eljuss a Facebookra a játékhoz!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: