Dél-Amerika trópusi területeiről érkezve a magyar szíveket is meghódította a színes tölcséres virágaival díszítő kúszónövény. A tölcsérjázmin vagy másik nevén szereleminda napos teraszra, erkélyre is kitűnő választás. Olvasónk árulta el, milyen gondozás mellett sikerült égigérő tölcsérjázmint nevelnie.
A tölcsérjázmin jellegzetes tölcséralakú virágairól kapta a nevét. Levelei fényesek, bőrneműek, egyesével állnak. Virágainak színe a fehértől kezdve a rózsaszínen, piroson át egészen a püspöklila árnyalatig változhat. Létezik kúszó és borkosodó változata is. Legnagyobb kihívást a teleltetése jelent.
De nézzük a hasznos tanácsokat Oskó Piroskától!
“A fotókat én készítem. 25 éves a kertem. Rengeteg virágom van. Nemcsak azért nevelgetem, ápolgatom a virágaimat, hogy nézegessem azokat, hanem a növekvés egyes fázisairól fotókat készítsek.
Most a nagy kedvencemmel kezdem a bemutatkozást, ez a tölcsérjázmin.
A 4. éves tölcsérjázminom.
Segítem a növény fejlődését a vázrendszer kiépítésével. Ez lett a műanyag zsinegből általam megszőtt háló. A háló lepésenként készül. Az oldalait mogyoróvessző alkotja, ami a mogyorófánkból való. Ez kb. 3 méter magas.
Leszúrjuk a földbe, majd az ereszcsatornához kötöm. A másik oldalán vascső van. Utána ezeket függőlegesen és vìzszintesen is összekötöm. Sok alkalom kellett ehhez. Még biztos, hogy nincs teljesen kész. Utána mindig hozzákötöm a növekvő hajtásokat. Létrán állok és a férjem fogja a létrát. Meggyet és almát is szedek létráról.
A rácshoz a mezőgazdasági boltban vett zsineget használok. Így a virág hajtásait a zsineg mentén vezetem. Ezzel megadom a növény formáját. Mivel a hajtások hosszúak, össze-vissza lógnának minden irányban, a gravitáció irányítana.
Mostanra túlnőtt az ereszcsatornán, ezután lefelé fogom vezetni, de szabályozottan.
A kertben déli fekvésű félárnyékos helyen tartom. Az állandóan növekvő hajtásokat lekötözöm.
A cserép körül illatos ternye (mézvirág) van. Nem kell ültetni, a tavalyi magok kikelnek. Ennek az a haszna, hogy árnyékban van a cserép, és nem melegszik fel. Nem szárad ki olyan könnyen a cserép földje sem.
4 éve kaptam, és akkor is már nagy növény volt.
Minden héten tápoldatozom. Többfajta tápot is kap. Tavasszal, amikor kiteszem a szabadba, nagyobb cserépbe ültetem. A földjébe balti tőzeg, muskátli és általános virágföld, valamint zacskós marhatrágya is kerül.
Mivel sokfajta virágom van, mindenféle tápoldatot megveszek. Így a színe miatt petúnia tápoldatot is használok. A vasra a színes virágúaknak szükségük van. Adok leander tápoldatot, mert ez is mediterrán, vastag levelű növény. Általános tápoldatot, az idén nem nem kaptam a guanó alapú tápoldatot. Ez volt a legjobb. Egyszerre csak egyfélét adok.
Minden nap locsolom. Déli fekvésű félárnyékos helyen van. Már a délutáni nap alig éri. Ahogy nő felkopaszodik. Ezért szokták körbe-körbe tekergetni.
Télire visszavágom kb. 70 cm-re, mert be sem férne a teraszra. Télen pihenőidőszaka van. Télen elég a 10-15 fok. Nem szereti a száraz meleget.
Két fagymentes teraszunk van. 10 fok körüli világos helyen tárolom. Nem egyedül ezt a virágot kell bevinni, mert van 3 citromfa, 3 leander, muskátlik. Két terasz lesz telirakva telelő növényekkel. Ha nem lennék nyugdíjas, biztos, hogy nem csinálnám ilyen mennyiségben. A férjem is segít, ő is szeteti. Ez több napot vesz igénybe. Minden csrepet, alátetet letakarítunk. Polcok kerülnek be télire. Ehhez kell egy kis őrültség is. Van.
Tavasszal szépen hozza az új hajtásait. 30 cm átmérőjű a cserép és 24 cm magas. Minden tavasszal nagyobb cserépbe ültetem. Vásárlás után érdemes 1 mérettel nagyobb cserépbe ültetni.
Szaporításhoz törj ki egy hajtást, dugd földbe, öntözd meg, tedd árnyékba. Ki fog gyökerezni. Én is így szaporíitom. Tavasszal véletlenül letört egy hajtása, a cserépbe az eredeti tő mellé tettem. Már el is ajándékoztam a növényt, mert szépen legyökeresedett.
Az enyém most teljesen egészséges. Szereti ezt a sok esőt. Néha atkaféle támadja meg. Akkor sárgul a levele, és lehullik. Mivel van petúnia, muskátli, leánder, alma, szőlő, nyári orgona, ribizli egybe permetezzük őket a férjem a gyümölcsökkel.
Nagyon köszönjük a szuper tanácsokat és a fotókat Ocskó Piroskának!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: