Balkonada

Kutya vagy kert?

A kertes házban élő családok életében előbb-utóbb elérkezik a pillanat, amikor a gyerekek kutyát szeretnének. A gondos kertbarát ilyenkor már látja is a ronda, gödröktől és kutyapisi foltoktól éktelenkedő gyepet és nemet mond. Aztán telik az idő, a kérdés újra és újra felvetődik, egyre hevesebb érzelmeket korbácsolva, míg végül beadja a derekát és odaszegődik az eb.

A vidám kiskutyából aztán egy határozott felnőtt eb lesz, hűséges társ, éber házőrző. Közben pedig a szükség nagy úr alapon a kertben végzi el a dolgát.

A húsevők vizelete maró hatású, és nagyon magas a nitrogénvegyületek koncentrációja benne. Azaz ahova odapisil olyan lesz, mintha kiömlött volna a műtrágyás zacskó, és kiégeti a gyepet.

Az öntözőrendszerrel ellátott kertekben ez sokkal kisebb probléma általában, de a téli időszakban, amikor nincs locsolás komoly károkat tud okozni a blöki. Tavaszra pedig újabb feladattá válik a kert regenerálása, felülvetése.

 

Hogyan előzheted meg sárga foltokat?

Többféle lehetőséged van:

  • Elzárt területen van a kutya, és a kenneljében elengeded a szép gyep gondolatát.
  • Kiskorától arra szoktatod, hogy a napi séta során „külterületen” végezze el a dolgát.
  • Megpróbálod a vizeletét megváltoztatni (itatókövekkel, tablettákkal).
  • Őrt állsz, és ahova odapisil mielőbb alaposan belocsolod, hogy felhíguljon és kisebb kárt okozzon.
  • Felkészíted a gyeped erre a kihívásra.

A kutyapisi kihívása a perzselően magas nitrogénkoncentrációban rejlik. Ezt kell semlegesíteni, hogy a fű ne égjen ki. Szerencsére a természetben van erre is megoldás. A talajban élnek úgynevezett nitrogénkötő baktériumok, amik pontosan ezt teszik: a többletet átalakítják ártalmatlan formára.

A gond az, hogy az elmúlt évtizedek műtrágyázási gyakorlata a talajéletet jelentősen megtizedelte. Nagyon lecsökkent az egységnyi talajban található mikroorganizmusok mennyisége.

A talajregenerálás alapja a szerves trágyázás, ami nem csak a növényt, hanem az egészséges talajéletet is táplálja. Ahol erős a talajélet, ott ellenálló a növényzet is a különböző sokkhatásokkal szemben (hőség, szárazság, hideg, vagy épp a kutyapisi).

A talajjavítás azonban egy lassú folyamat. Nem tudod csettintéssel megváltoztatni azt, amit a kizsákmányoló kertgazdálkodással évtizedek alatt tönkretettünk.

Most azonban van egy új eszköz a kezedben. Tavaly mutatkozott be az Esstence termékcsalád Szabó István fejlesztőmérnök és Molnár Gábor Éva füvesasszony munkája gyümölcseként.

Kutatásaik fő fókusza a talajélet regenerációja. Hogy, hogyan lehet a leggyorsabban helyreállítani az egészséges egyensúlyt a termőföld mikrobiomjában*

*Miért kell a talajélettel foglalkozni? Az elmúlt évtizedekben kizsákmányoló kertgazdálkodást folytattunk, műtrágyákkal csak a növényeket tápláltuk, a talaj termőképességét adó talajéletet nem. Az elszegényedő talajban nevelt növények sokkal sérülékenyebbek, kevésbé állnak ellen a környezeti stresszhatásoknak ( pl. hőség, szárazság, kutyapisi). Az egyensúly megbomlott, elszaporodtak a mostohább körülményeket is jól tűrő, úgynevezett patogének. Ezek felelősek a növények számos betegségéért is.

 

Éváék idén hoztak egy speciális megoldást a kutyás kertek tulajdonosainak is: az Esstence Fast Grass kutyás kertre nevű növénykondicionálót.

A vegyszermentes növénykondicionáló szer 2 fronton fejti ki a hatását, egyrészt célzottan támogatja a nitrogénkötő baktériumokat (gilisztahumusz kivonattal), másrészt a gyep gyors regenerációjáért felelős talajéletet is különböző gabonák csírájának levével.

Rendszeres használatával a foltok kialakulása is megelőzhető, a károk csökkenthetőek, a már meglévő foltok pedig gyorsan helyreállíthatóak.

Grátiszként pedig a gombabetegségek visszaszorításában is hasznos segítség a Fast Grass, hiszen gyakorlatilag az Esstence Origo továbbfejlesztett változata.

Ezentúl nem kell dönteni, hogy kutya vagy kert: hiszen van vegyszermentes, hatékony megoldás, hogy mindenki jól érezze magát otthon!

Nagyon köszönjük Évának, a Kertfuvesites.hu weboldal háziasszonyának a hasznos tanácsokat és cikk megjelenéséhez nyújtott támogatását!


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!