Kevesen tudják, hogy magyar földön túrázgatva csodálatos vadon növő orchideákat is láthatunk. A dombvidékes tájakon élő bíbor kosbor egyike a Magyarországon fellelhető húsz fajta orchideának, azaz kosborfajnak. Ismerd meg a vadon növő tavaszi virágok egyik leglátványosabb, legszebb képviselőjét!
A bejegyzés megírásához egy olvasói kérdés adta az ötletet.
“Kedves Klubtársaim ! Kérdésem lenne… bocsánat a zavarásért… a kis kertem mellett kivülről vírit ez a szépség. Egymagában van . Elöször azt gondoltam hogy jácint lesz… de aztán másformája van… Felismerné valaki , hogy mi lehet… ? Hagymásnak gondolom…Köszönöm ha segítetek ! Szép napot mindenkinek ! Továbbra is csodálom a kincseiteket… ! Kovácsné Vera Veszprém”
A csodálatos szépség nem más, mint a bíbor kosbor vagy bíboros kosbor (Orchis purpurea) a kosborfélék családjába tartozó, Magyarországon védett növényfaj. Azért hívhatjuk orchideának, mert mindketten a kosborfélék (Orchidaceae) családjába tartoznak.
A bíbor kosbor 30-60 cm magas, lágyszárú, évelő növény. Levelei lándzsás alakúak, 6-20 cm hosszúak és 2-7 cm szélesek, fényes világoszöld színűek. Ovális vagy hengeres dús, tömött fürtös, bíborszínű virágait májusban hozza. A virágzást követően levele megsárgulnak és elhalnak.
Európában honos. Az Alpokban nagy területen hiányzik, de maximum 2000 méteres magasságig fordul elő. Magyarországon az Alföld kivételével szinte mindhol előfordul. Elsősorban dombvidékeken és alacsony hegyvidékeken találkozhatunk vele.
Magja majd egy évig csírázik és 6-7 évig csak a földalatti gumóját fejleszti, csak ezután jelennek a zöld hajtások a felszínen. Virágozni csak 13-15 éves korában kezd, de csak a növények 4-15%-a virágzik. Akár 50 évig is elél.
A bíboros kosbor hazánkban 1982 óta védett, eszmei értéke 10 000 Ft.
Kugler Vilmosné Zsuzsi: “Tegnapi erdei túránkon találtam rá, vagy húsz tövet számoltam meg. Gyönyörűek!”
Majlinger Éva Bíboros kosbor-védett növény!
Mint említettem, a bíboros kosbor mellett más kosborok is előfordulnak hazánkban, ilyen például a sisakos kosbor, ami kinézetre teljesen más, de legalább olyan szép.
Tehát ha olyan szerencsés vagy, hogy rábukkansz egy ilyen gyönyörű példányra, akkor semmiképp ne tépd le, ne ásd ki. Elégedj meg azzal, hogy megcsodálod és lefényképezed.
Nagyon köszönöm a olvasói fotókat!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!