„Az új magyar narancs. Kicsit sárgább, kicsit savanyú, de a mienk.” Ugye neked is ismerősek Pelikán ikonikus szavai a Tanú című filmből, amikor a gyerekek által megevett egyetlen narancs helyett egy citromot ad Bástya elvtársnak? Néha az erkélyen saját magunk által termesztett balkonnövényekre is mondhatjuk, hogy kicsit sárgább, kicsit savanyú, de a miénk… De többnyire nem ezt mondjuk, mert elfogultság nélkül állíthatjuk, hogy a két kezünkkel gondozott zöldségeknek feledhetetlen a zamata. Ismerd meg Andrea balkonkertészkedési tapasztalatait és az első balkonkerti szüret örömét!
“Valamikor réges-régen 2606 négyzetméteren gazdálkodtam. Fele szántó, fele konyhakert és gyümölcsök.
Aztán “beütött” a Zélet, és bő tizenkét éve újra városlakó lettem, hatodik éve panelban nyomom.
Most először próbálkozom balkonkerttel.
Óvatos örömmel és sok-sok reménnyel a szívemben vetettem el április ötödikén a saját kezűleg elkövetett petpalack hidegágyakba a magokat.
Azóta egyetlen egyszer hoztam be őket, durván két hete, amikor megint leesett hajnalban mínusz hat fokra a hőmérséklet. Két napot voltak bent, aztán megint kikerültek, de egy hétig takartam a palántákat estére.
Minden kikelt: kétféle balkonparadicsom, cseresznyepaprika, almapaprika, tépősaláta, rukkola, zsázsa, metélőhagyma és metélőpetrezselyem, a kapor, a büdöske, és még a sztívia is, igaz, az egész zacskó magból két magonc lett csak.
Pár napja kamillát vetettem, ha kikel örülni fognak a méhecskék is.
Ma feltettük a napellenzőt, mert nyaranta a zártfalú balkonon közel ötven fok van. Teleszkópos, állítható dőlésszögű, és nem kell hozzá fúrni.
Nagy reményeket fűzök az árnyékolóhoz, mert tényleg meg lehet dögleni nyáron odakint, hiszen durván déltől este hatig odatűz a nap, pont, amikor a legnagyobb a forróság. Az első évben tett próbálkozásomat és a chilipalántáimat teljesen kiégette, hiába locsolgattam őket, megperzselődtek a levelek.
Most nagyon bízom az árnyékolóban, és készülök a palánták szétültetésére.
A panel előtti kertből nyestem néhány fejdugványt a pozsgásokból, sikeresen megmentettem egy a fagyot túlélt árvácskát, és lecsippentettem két fejdugvány levendulát. Ha megmaradnak örülni fogok, de ez most a kísérletezés időszaka.
Ilyen pici kertem sosem volt még, de a léptékváltás segít féken tartani a mohóságom hogy ne akarjak egyszerre túl sokat.
És persze az is jólesik a szívemnek, hogy az első betakarítást megejthettem ma. Saját metélőhagyma és zsázsa került ma a vacsora mellé.
Elsősorban salátafélékkel próbálkozom, meg fűszernövényeket is tervezek, mert imádom az olasz konyhát. 😀
Kétféle chili is lesz majd, tervezek még balkonuborkát, és pici, fehér termésű tojásgyümölcsöt, és remélem, hogy a paradicsomok, az almapaprika és a cseresznyepaprika is megmarad majd.
Virágok közül a büdöskén kívül még sarkantyúkára gondoltam, és hajnalkára.
A balkon mérete igen korlátozott, sajnos nincs nagy helyem. Igyekszem majd vertikálisan is növekedni. De itt még akkor sem lehet elegendő élelmiszert termelni.
Inkább amolyan belső igény, és a kertészkedés masszív hiánya miatt ültettem, és mert csodálom és szeretem a növényeket. Ők a teremtés igazi túlélőbajnokai.
Amit tudok, szétültetek, amit nem, azt elajándékozom, itt a panelban biztos lesz rá jelentkező. 🙂
Nagyon köszönjük Kovács Andreának és várjuk a folytatást!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: