Balkonada

Ismerd meg a színpompás korallberkenyét!

A látványos örökzöld sövénynövények közül kétség kívül a színes leveleivel díszítő korallberkenye az egyik kedvencem. Önmagában is szépen díszít, más növényekkel összeültetve színompás szigeteket alakíthatunk ki vele a kertben. Miért lenne szürke és unalmas a kerted, amikor olyan csodálatos növények is léteznek, mint a korallberkenye?

korallberkenye

 

Korallberkenye gondozása

Többféle korallberkenye létezik. Vannak sima és tarkaleveű változatai is, némely változatnak tűzpirosak a tavaszi friss hajtásai. Közös jellemzőjük, hogy napfényes helyen és tápanyagban gazdag, ugyanakkor jó vízelvezetésű talajban érzik jól magukat. Különösebb babusgatást nem igényelnek.

A tavaszi napsugarak hatására jelennek meg a színes levelei, majd később fehér virágai. Később a lomb zöldre vált, majd ősszel piros bogyóival kápráztat el bennünket. A zöld leveleket télen is megtartja, így egész évben feldobja a kertet.

Intenzív növekedésésnek és bokrosodásának köszönhetően sövényt is nevelhetünk belőle.

 

 

 

 

 

 

Szinte izzanak a magnólia virágok mögött a korallberkenye levelei.

 

 

 

Kerti Márta olvasónk elárulta, hogy gondozza ő. “Könnyű tartani s egész évben, minden évszakban csodaszép. Néhány éves az enyém. Amikor ültettem, gazdagon tettem trágyát az ültető gödörbe s a kerti földben van. A kapu bejárat mellett van, ott délig süt rá a nap s aztán a lenyugvó nap 1-2 órát. Ezek a piros levelek szépen bezöldülnek majd s télen is rajta maradnak. A sok fehér virágból piros bogyó termések lesznek, olyan lesz mint egy karácsonyfa😊 Tavasszal érdemes metszeni, hogy a szép formája megmaradjon, de nyáron is lehet igazítani, jól tűri a metszést. Árnyékos helyen nem nevel virágot. Szélvédett, inkább napos helyet válassz neki.😊Legyen sok örömöd benne.😊”

 

 

 

 

Korallberkenye leggyakoribb betegsége: levélfoltosodás

Sajnos a korallberkenyénél is előfordulhat betegség, a levélfoltosság. Erről igazán autentikus forrásból, Némethy Zsuzsanna növénydoktortól olvashatunk.

“Az utóbbi években terjedőben van egy levélfoltosodást okozó betegsége, melyet az Entomosporium maculatum gomba okozza. Ez a betegség a birsalma és körtefákon is előfordul, és ismert régóta hazánkban.

A levélfoltosság egész évben megjelenhet, terjedhet, ősszel, sőt enyhe téli időszakban is, a leveleken apró majd megnövő vörös foltok jelennek meg, a foltok sűrűsödnek, a foltokban drapp vagy szürkés elhaló kisebb részek fejlődnek, és azokban később sötét színű gombatelepek. Onnan szóródnak ki a gomba spórái és fertőzik tovább a leveleket. A foltos levelek lehullanak, és azokról a gomba visszafertőzi a bokron maradó még ép leveleket. A megfertőzött bokrokat a betegség legyengíti, a levélfoltosság miatt díszítő értékük csökken.

Ősztől tavaszig enyhe téli időszakban a nedves időjárás kedvez a gomba terjedésének, fertőzésének. A foltos lehullott levelekben telel át a gomba, és onnan kiszabaduló spórák a bokrok alsó leveleit, majd tavasszal az esőcseppek segítségével bokrok zsenge kifakadó hajtásvégi leveleit támadják. Megfigyelések szerint a kedvezőtlen körülmények között, kitett helyen élő növényeket támadja meg, segíti fellépését a túlzott erős visszametszés is. A sűrű, levegőtlen sövényeknél fellépése valószínű. Tavasztól őszig is a csapadékos, párás időszakokban számíthatunk megjelenésére.

 

 

Így védekezz a korallberkenye levélfoltosodása ellen

Vásárláskor érdemes alaposan megvizsgálni a növényeket, foltos (már fertőzött) levelűeket ne válasszunk ki!

A korallberkenye bokrok elhelyezésénél biztosítsuk annak légátjárhatóságát, későbbiekben egyenletes vízellátását (öntözését).

Az esti, éjszakai és a lombot benedvesítő öntözést kerülni kell, helyette a reggeli órákban végzett és talajfelszíni öntözés ajánlott.

A fertőzött, lehullott leveleket a bokor aljából folyamatosan össze kell gyűjteni.

Védekezést segíti a hajtásvégi fertőzött részek lemetszése.

Gombaölőszeres kezelés a foltosodás megjelenésének kezdetén ajánlott a következő hatóanyagú III. forgalmi kategóriás szerek valamelyikével: azoxistrobin, mankoceb, propikonazol, penkonazol, réz.

Teljesség igénye nélkül a hatásos szabadforgalmú, kis kiszerelésben is kapható gombaölő szerek: Amistar, Bumper, Dithane, Miltox speciál, Nordox, Ridomil Gold, Topas.

Permetezés ismétlése is indokolt lehet. A levelek viaszos felülete miatt tapadást fokozó szer hozzáadása indokolt.”

 

Nagyon köszönöm az olvasói fotókat és tanácsokat!


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!