A megelőzés mindig egyszerűbb és olcsóbb, mint az utólagos kezelés, amit akkor alkalmazunk, amikor már tényleg nagy a baj. Ahogy a saját egészségünket is vitaminokkal, tápanyagokkal kell felturbózni a betegségek ellen, úgy a füvet is érdemes ellenállóvá tenni a károsodások ellen. Az okos kertész nem akkor kap észbe, amikor már sárga a fű, hanem előrelátásával kivédi ennek bekövetkezését.
Amikor az első tavaszi napsugarak megjelennek, hirtelen elönt minket a vágy, hogy a szabadban lehessünk. Alig várjuk, hogy kimenjünk a kertünkbe, és élvezhessük annak szépségét, ám kellemetlen meglepetésekkel is találkozhatunk ott.
Ha a zöld füvünknek egyszerűen nyoma veszik, vagy esetleg sárguló foltok jelennek meg a régebben smaragzöld színű gyep helyén, akkor először is higgadjunk le! Ne pánikoljunk, az nem segít a helyzeten.
Ellenben egy hosszú távon kifizetődő dolgot tehetünk: fogadjuk meg, hogy egész évben gondoskodni fogunk a gyepről! Nemcsak akkor foglalkozzunk vele, ha sárga színével hívja magára fel a figyelmet, vagy ha nagyon muszáj nyírni, hanem tartós jelleggel ügyeljünk az egészségére. Ha becsülettel tápanyagoztatod a gyepet, akkor egész éves egészséget és fittséget adományozol a kerted zöldjének.
Tipikus jelenség sokfelé a tavaszi leromlott állapot, mert az őszi tápanyagozás elmaradása, vagy a téli felkészítés kihagyása ezt eredményezi. Ebből nagyon nehéz a gyepet igazi zölddé varázsolni, de nem lehetetlen. A koratavaszi gyönyörű napsütéses napok arra biztatnak bennünket, hogy valamit azonnal tegyünk a pozitív látvány érdekében. Azonban a kapkodásnak soha nincs kedvező eredménye, így ebben az esetben se fogjunk neki azonnal gondatlanul tápanyagozni vagy gyepet szellőztetni, hanem átgondolt regeneráló és talajtámogató programmal kezdjük az évet.
A regeneráló és talajtámogató szerek megalkotásakor a gyártók igyekeztek minden igényt kielégíteni. Kisebb kertekbe felesleges a túl nagy dózust megvásárlása, ezért kisebb kertekbe való kiszerelésű talajtámogató csomag is elérhető. Ugyanakkor a létezik gazdaságosabb, nagyobb mennyiséget tartalamató talajtámogató a nagyobb kertekhez.
Tél végi, kora tavaszi teendők a fűvel
Ilyenkor amit tehetünk a gyep érdekében az, hogy tüzetesen átvizsgáljuk a fűállományt, és sárgás, barnás, rózsaszínszerű foltok, pettyek esetében gombabetegségre gyanakodva a növényvédelmi permetezésnek nekikészülünk: beszerezzük a Ridomil Gold Plusz + Topas készítményeket és a Trainer lombtrágyát.
Amikor a nappali hőmérséklet eléri a 12 C o –ot (déli órák környékén, és akár február végén is lehet erre lehetőség), azonnal lepermetezhetjük a gyepet. Ezt én azért tartom fontosnak, hogy a végleges felmelegedés megérkezése előtt a betegség képletei ne vándoroljanak el a lábunkkal kertünk minden szegletébe (előkert, utcai rész, hátsó kert).
Kertitároló vizit
A kerti szerszámost is érdemes átleltározni, így a gépparkot is átvizsgálni, átszervizelni. Amennyiben ősszel gondoskodtunk a gépek teleltetéséről, sok munkánk ilyenkor nincs, amellett, hogy leellenőrizhetjük a gépek működőképességét.
Ami legtöbbször el szokott maradni tavaszig, az a fűnyíró kések megélezése. Van, amikor már az élezés sem segít a fű rojtmentes vágásában, ezért tudomásul kell vennünk, hogy a fűnyíró késeknek is van egy élettartama. A nagyobb gyepek (1000-1500 m2) vágása esetén érdemes minden évben lecserélni a fűnyíró késeket. Ez nem jár nagy költséggel (pár ezer forint), inkább a nekikészülés, beszerzés a nagyobb feladat.”
Gyepszellőztetés
A fű télen pihen, téli álmot alszik, de nem mindegy hogyan. Ahogy teli gyomorral te sem tudsz jól aludni, úgy a fű pihenője sem teljes, ha kövéren bedúsulva, fulladozva tör rá a hideg évszak.
A nyugodt alváshoz meg kell szabadítani mindentől, amit a nyár folyamán „felszedett”. A fűszálak tövében lerakodó növényi részek filcszerű réteggé állnak össze, amelyek megakadályozzák a levegő áramlását, a tápanyag bekerülését a talajba és az öntözővíz hasznosulását locsoláskor.
Ezt a folyamatot csak gyepszellőztetéssel, a talaj felső rétegének megtisztításával lehet megakadályozni. Hatására fellélegzik, újraéled a fű. Az elhalt rétegeket speciális gereblyével vagy gépi hajtású, fésűs vagy késes szellőztető géppel tudjuk eltávolítani, ez utóbbit akár bérelhetjük is. Tavasszal és ősszel mindenképp szánjunk időt a gyepszellőztetésre.
Ne riadjunk meg a kitépett fűszálak mennyiségétől. A gyepszellőztetés lehet akár egy talajlazítás is egyben, amikor megvágjuk a fű gyökereit is, ami új gyökérsarjadásra készteti a növényt. A tarnak tűnő területen két hét múlva már harmatos, üde zöld fűszálak ékeskednek majd.
A gyepszellőztetés után a gyep újraindításához két héten át naponta öntözzünk a reggeli órákban, és erősen tápanyagozzuk meg talajjavító és szerves tápanyaggal.
Tápanyag utánpótlás
A fű gyakori és rendszeres nyírásával megszakítjuk a tápanyagok természetes körforgását. Ennek következtében a fű legyengül, a talaj elszegényedik és a gazoknak valamint a moháknak engedi át a terepet. Egyedüli megoldás a tápanyag-utánpótlás.
De nézzük is meg milyen élettani folyamatokért felelős egy –egy tápanyag.
Különösen az őszi gyepszellőztetés után fontos a kálium túlsúlyos (növényi sejteket megerősítő) tápanyaggal való kényeztetés. A kálium növeli az ellenállóképességet (betegség, szárazság, hideg), szilárdítja a növény szerkezetét, segíti az anyagcserét, és télire tartalékokat képez. Az osztódó szövetekben szabályozó szerepet is betölt: nem nő a fű erőteljesen.
A nitrogén segíti az egyenletes növekedést, és biztosítja a regeneráló erőt.
A foszfát elsősorban a gyökérzetet fejleszti, ami által az alsóbb rétegekig lenyúló gyökér száraz időszakban is eléri az ott tárolt éltető vizet.
A magnézium és a nyomelemek egészséges, szép zöld leveleket és szárakat fejlesztenek a növényben.
Ügyeljünk a tápanyag egyenletes kiszórása, ami nem is olyan egyszerű feladat. Könnyen lehet csíkos vagy foltokban kimaradó a tápanyagszórás utána gyep (egy helyre kiszórt tömény mennyiség könnyen kiégetheti a gyepet).
Kártevőmentesítés
Ősszel sem feledkezhetünk meg a vakondokról, hisz a kis földtúró takarék módba kapcsol ugyan, de télen sem alszik. A vakondveszélyes területeket szórjuk meg Defenders Ricinussal.
A fűben megjelenő sárga foltokokért a vízhiányon túl a talajban, alulról munkálkodó pajorok és lóbogarak a felelősek. Ellenük a legjobb megoldás a rendszeres, mikrobiológiai szeres védekezés vagy a ROVARTÁVOLTARTÓK hsználata.
Amikor tavasszal a talaj felmelegszik és kora ősszel, – amikor még nem hül le a talaj- , a leghatásosabb a védekezés, mert ekkor könnyedén nyakon csípik a szerek a gyepgyökeret károsító bandát.
A mikrobiológia szereken túl védekezhetünk speciális növénykondícionálókkal, az új generációs és vegyszermentes megoldásokkal, amit szintén permetezéssel a legegyszerűbb kijuttatni a kertbe.
A lóbogár legfőbb ellensége a Nemastar, a biológiai rovarölőszer, ami Steinernema carpocapsae fonálférgeket tartalmaz. Ezek a speciális rovarpatogén fonálférgek a bogarak talajban lévő lárváit és bábjait aktívan keresik és megfertőzik. A fertőzést követő második-harmadik napon a bogárlárva elpusztul. Más élő szervezetekre nem hat, így növényeinket sem károsítja.
Az Artis pro a talaj „házőrzője” a betolakodók ellen, természetes úton fékezi a pajorlárva kártevő terjedését, kártételét.
De visszaállíthatjuk a talaj biológiai egyensúlyát az Esstence Bug Stop rendszeres használatával, ami kiválthatja vagy kiegészítheti a kémiai anyagok használatát.
Talajjavítás
Az új füvesíttet területeken, – hacsak nem termőtalajokon épült a kert-, feltétlen fontos a talajjavítók használata a tápanyag kijuttatásakor. A talajban különböző mikroorganizmusok felelnek azért, hogy a növények és a tápanyagok között létrejöhessen a körforgás. Azaz, ha a talajélet lecsökken, vagy kipusztul, akkor a növények is szép lassan elsorvadnak. Hiába kapnak műtrágyát és vizet, ha azt nem tudják aktívan felvenni.
A „jó mikroorganizmusok” munkája révén a tápanyagok olyan formába alakulnak át a talajban, amelyet fel tudnak venni a gyökereiken át a növények. Segítik a humuszképződést, a víz és levegő átjárhatóságot, azaz élővé teszik a talajt. Szaporodásukat számos tényező gátolhatja, pl. a növényi kórokozó mikrobák (gombák) elszaporodása, vagy vegyi behatás (gyomirtás, állandó műtrágya használat) miatti talajélet pusztulás.
A mikroorganizmusok hiánya egy folymatos és lassú folyamat eredménye, ezért nem azonnal észlelhető a következménye. Csak akkor eszmélünk rá a problémára, ha azt tapasztaljuk, hiába az öntözés, a műtrágyázás, egyre satnyább a pázsit. A talajélet érzékeny biológiai egyensúlyát csak élő anyagok bevitelével lehet megőrizni. A termőképtelen talaj visszaállítása egy nehéz és hosszadalmas feladat, ezért azt javasolom, hogy előzd meg a probléma kialakulását. A modern talajjavítók használata egyszerű és kényelmes, ráadásul mivel szerves trágyával kombináltak kettős hatást fejtenek ki: táplálnak és gyógyítanak.
Az Antagon egy szerves trágya, amelyben nyugvó állapotban található meg 7-féle gombatörzs, amelyek a gyökerek köré egy finom védőburkot hoznak létre. Ezzel védik meg a káros gombáktól a növényt. Ez a biológiai burok tökéletesen alkalmas a gyep sárga foltosodásának megállítására is, amennyiben a kiváltó ok gombafertőzés.
A másik fontos „prebiotikum” a Vivisol, ami szintén egy szerves trágya, speciális mikroorganizmusokkal. Ezek a „jó bacilusok” a talajban található kötött ásványi anyagokat alakítják át szerves formába, amelyeket a növények fel tudnak venni. Így optimalizálja a növény életterét, és elősegíti a gyökérdúsulást. A nagyobb gyökérzet több tápanyagot és vizet tud felvenni, így egészségesebben és gyorsabban fejlődik, és egyenletesen sűrűsödik.
A cikk megjelenését a Kertfuvesites.hu webshop támogatta. Köszönöm a megkeresést és az együttműködést!
További olvasnivalók hasonló témában
Így lesz egész évben szép füved
Így kerüld el a füvesítés 5 legnagyobb buktatóját
Így lehet hatékony és környezetkímélő a növénytáplálás
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: