Balkonada

Így válassz szobanövényeket okosan

A szobanövények igen hálás képviselői a természetnek, amelyek pozitívan hatnak mindennapjainkra. Különösen fontos  jelenlétük a rideg, hideg téli napokon. Nyugat-Európa egyes országaiban már terápiás jelleggel is javasolják a kertészkedést és a szobanövények tartását. Szerintem felesleges megvárni, hogy odajussunk, szerezzünk be pár növényt és előzzük meg a téli depressziót!  

 

 

Szobanövények jótékony hatása

Az élő természetet legegyszerűbben szobanövényekkel csempészhetjük be a lakásba. Már zöld színükkel is nyugtatólag hatnak, kisimítják az idegeket és nyugodt hangulatot teremtenek. Létfenntartásuk eredményeként párologtatnak és a kibocsátott oxigénnel javítják a belső terek levegőjét és ezzel együtt a közérzetünket is. Pár évvel ezelőtt a NASA több éves kutatásának eredményeként közzétette a Top 10 légtisztítónövény listáját.

 

Szobanövények a lakberendezésben

A növények díszítő ereje változatos formájukban és színvilágukban rejlik, melyekkel barátságossá és harmonikussá teszik otthonokat. A belső térformálás, fontos eszközei is, hisz alkalmasak arra, hogy tagolják, megosszák a lakóteret.

Szobanövényeket leginkább nem a jótékony hatásaik, hanem kinézetük, díszítőértékük alapján választunk. Saját ízlésünk mellett gyakran befolyásolnak bennünket a trendek is. A helytelenül megválasztott virágok azonban ahelyett, hogy örömet okoznának, tartósan díszítenék az otthonunkat, hamar tönkremennek és elveszik kedvünket a növénygondozástól.

Erre figyelj a szobanövények választásánál

Hely és méret

  • Törekedjünk arra, hogy a lakás és a növények méretei harmonizáljanak. A hatalmas növényekkel túlzsúfolt lakással nem esztétikus és épp ellenkező hatást érünk el vele, mint szeretnénk. Ugyanakkor a hatalmas terekben nem érvényesülnek igazán az apró virágok.
  • Vegyük figyelembe, hogy a növények fejlődni, növekedni fognak. Még az is benna van a pakliban, hogy “kinövik” a lakást. Kis lakásba alacsony növekedésű, kevésbé terjedelmes növényeket ajánlok pl. afrikai ibolya, begónia, korallvirág, vitorlavirág stb.
  • Nagyobb lakásokban, tágas terekben jó mutatnak a szoliternövények (jól látható pontra állított, magukban is dekoratív növények). Kis terekben viszont nyomasztóak.
  • A magasra növő növények, mint pl. fikusz, dracéna, pálma helyezhetünk el, melyek méreteiknél fogva meghatározzák ugyan, de egyben lazítják is a belső teret.
  • Szűk belső tereknél a függőleges falfelületekre és térelválasztó polcokra helyezhetjük a növények, ahol különösen jól mutatnak az ámpolnanövények (kúszó- és csüngő habitusú növények), pl. csokrosinda, pletyka, szobaborostyán, vagy kár egy kokedama.

 

Színharmónia

Virágaikkal is díszítő szobanövényeknél és színes levelű változatoknál figyeljünk a színharmóniára is. A növényeknek nemcsak egymással, de bútorokkal és a textíliákkal is illik összhangban lenniük. Pl. egy lilaszobába nem feltétlenül egy piros növény a legjobb választás.

 

Szobanövények igényei

A szobanövények hosszútávú szépségének a záloga a helyes gondozás. A választásnál vegyük figyelembe a növények hőmérséklet-, víz-, és fényigényét. Adjuk meg mindazt a növénynek, amit igényel. Gondoljunk arra is, hogy akárcsak nekünk, a virágoknak is szükségük van vitaminokra, amiket a különböző tápanyokkal biztosíthatunk számukra.

A megfelelő öntözés mellett sem várjuk azonban, hogy a növényünk olyan legyen, mint a katalógusban fotózottak, vagy mint, amit épp frissen vásároltunk. Az üvegházban ideális körülmények között (fentről áramló fény, tökéletes hőmérséklet és páratartalom, talajszellőztetés, stb) gondozták őket, hogy aztán a csúcsformájukban új gazdára találjanak. Az üvegházi körülményekhez képest a lakás viszonyai szegényesebbek, nem csoda, hogy átmeneti visszaesést tapasztalhatunk náluk.

A természet azonban tudja a dolgát, a virág élni akar és hamar alkalmazkodik az új körülményekhez. Az első hanyatlásnál ne csüggedjünk, a gondos ápolásnak meg lesz majd az eredménye. Fogadjuk el az is, hogy a teljesen egészséges növénynek is vannak időnként sárguló és lehulló levelei, hisz ez a természet rendje.

Tipp: Műanyag cserepek helyett használjunk agyagcserepet, mert ez képes felszívni a felesleges vizet és párologtatni.

További cikkek szobanövényekről

Öt csodás szobanövény a gyerekszobába

 

Így kényeztesd télen a szobanövényeket

 

Orchideák a lakásban? Igen!  Mi megmondjuk, hogy hogyan!


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!