Csodálatos szobanövényeink nem attól lesznek, hogy agyon öntözzük őket. Sokkal fontosabb, hogy egyéni igényeikre szabott ápolásban részesüljenek. A szakértő és figyelmes gondoskodás négy fő elvét betartva neked is csodaszép növényeid lesznek a fényszegény téli időszakban is.
A vizet a növények a tápanyagok felvételre, szállítására, testük felépítésére és hőszabályozásra használják. Az optimális vízmennyiség biztosítása a növények ápolásának egyik legnehezebb feladata. A legtöbb növény pusztulását épp a helytelen locsolás, azon belül is a túlöntözés okozza. A pangó víztől a gyökerek könnyen kirohadnak.
A szükséges vízmennyiség függ:
- a növény igényeitől (származása, nagysága, stb),
- a környezeti tényezőktől (hőmérséklet, fényviszonyok, stb),
- és az évszaktól is.
Az őshazájukban szárazsághoz szokott növények szobanövényként is kevesebb vízzel beérik. Minél húsosabb egy növény levele, annál több vizet képes tárolni és annál kevesebb öntözést igényel. Míg a mikulásvirág túléléséhez 2-3 naponkénti öntözés szükséges, a lepkeorchidea 7-10 naponként kér vizet, addig a pozsgások és kaktuszok havi néhány csepp vízzel beérik.
4 fortély a csodaszép szobanövények locsolásához
- ne öntözzünk megszokásból, vagy interneten olvasott általános szabályok alapján, egyenként vizsgáljuk meg a növények talajának állapotát és ez alapján döntsünk a vízmennyiségről, néhány különösen vízigényes növény kivételével legjobb, ha megvárjuk a földfelszín kiszáradását,
- szobahőmérsékletű, lehetőleg lágy vizet használjunk, esővíz hiányában forraljuk fel a csapvizet és kihűlés, valamint ülepedés után használjuk,
- elkerülhetjük a túlöntözést, ha alulról öntözzük a növényeket és a maradék vizet kiöntjük az alátétből,
- ha kihagytunk egy öntözést és teljesen kiszáradt a földlabda, pár perces felszívatással csodát tehetünk: a növényt cserepestől állítsuk egy nagyobb edény vízbe és hagyjuk, hogy jól felszívassa magát.
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: