Balkonada

Itt a leander metszésének és fiatalításának ideje – Így csináld!

A mediterrán származású leandert időnként meg kell metszeni, hogy megfiatalítsuk és dúsabb, formásabb növényünk legyen. Bár a növények többségét tavasszal célszerű metszeni, a leandernél jobban járunk az őszi kurtítással. Olvass tovább és azt is elárulom, hogy végezd a metszést és mit tegyél a levágott ágakkal.

 

 

Felejtsd el az a mondást, hogy ősszel nem szabad növényeket metszeni. Nagy általánosságban igaz, de leander esetében nem érdemes alkalmazni.

Tavaszi metszésnél a virágzást kockáztatjuk, ami csak gyér lesz és a nyárvégére tolódik, túl erős metszésnél akár el is maradhat. 

A fiatal növényeket érdemes évente formázni, míg a kifejlett növényeknél elég lehet a 2-3 évenkénti visszavágás is. A magról nevelt kis növénynél már az elején döntsük el, hogy fát vagy bokrok szeretnénk nevelni és ennek megfelelően alacsonyabban vagy magasabban vágjuk vissza. A visszavágás helyén fog majd háromfelé elágazni. Fává nevelésnél arra vigyázni kell, hogy a törzs elég vastag legyen ahhoz, hogy elbírja majd a koronát.

 

leander

 

Erőteljes a fiatalítás vagy súlyos esetben kártevő-mentesítés érdekében drasztikus visszavágás szükséges. A kora ősszel végzett visszametszés után a fagyokig még van ideje megerősödni a növénynek. A túl késői őszi metszéssel azt kockáztatjuk, hogy télen kihajt és a teleltető helyiségben gyenge, beteges hajtásokat nevel.

 

Leander őszi metszése

Az őszi metszés előnye továbbá, hogy kisebb helyre lesz szükség a teleltetéshez. A levágott ágakból ráadásul újabb növényeket nevelhetünk. A gyökereztetéshez egy befőttes üveg vízbe, egy csokor egészsége hajtást tegyünk. Nylon tasakkal letakarva kb. két hét alatt meggyökeresedik. Ha elég erősek a gyökerek, ültethetjük is a cserépbe. A hajtás dugványos szaporítással jobban járunk, mint ha magról szaporítanánk a leandert.

 

 

A metszéshez éles és tiszta metszőollót használjunk. Ha több növényt metszünk egymás után, akkor egy kis hypós, vagy domestosos vízzel teli tálkába mártogatva fertőtlenítsük az ollót, hogy elkerüljük a fertőzéseket.

 

leander

 

A leander az ágain 3-3 levelet hoz egyszerre körben. Ha a levélkék fölött egy centivel elvágjuk az ágat, akkor a levelek hónaljában levő három rügyből fognak kinőni az új hajtások. El kell dönteni, hogy milyen magas törzsű bokrot vagy fát szeretnénk és afölött kell elvégezni a metszést. Ez a törzs már nem fog magasabbra nőni, csak vastagodni, erősödni fog.

 

leander metszése

 

Az őszi levágás után nem szabad sajnálni a növényt és semmiképp nem szabad tápanyagozni utána. Az csak gyors növekedéshez vezetne, ami a teleltetés előtt csak gyenge, sérülékeny ágakat eredményezne.

 

leander téli gondozása

 

Tipp: Jó megoldás a formázásra, hogy minden évben csak egy-egy és mindig másik ágat metszünk meg. Ezzel a nővény formája is jobban megmarad, ugyanakkor fiatalítjuk is.


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!