A hibiszkusz (Hibiscus rosa-sinensis) vagy más néven kínai mályvacserje igen kedvelt növény, annak ellenére, hogy kicsit kényes. Ha megtanuljuk gondozását, sok örömünket leljük benne. Olvasó tanácsok is segítenek, hogy neked is csodaszép hibiszkuszod legyen.
A hibiszkusz a mályvafélék (Malvaceae) családjába tartozik, ahogy a nevéből is sejthető, Kelet-Ázsia az őshazája. Örökzöld cserje bokros, terebélyes, fényes sötétzöld levelekkel. Akár törzses fácskává is nevelhetjük, a kifejlett növény magassága virággal akár 1-2 métert is elérheti.
Márciustól októberig hozza színpompás telt vagy egyszerű virágait. A rózsaszín, fehér, piros, sárga vagy narancsszínű, nagy, tölcséralakú virágaiból hosszú ivaroszlopok nyúlnak ki. A huzatot, helyváltoztatást nem tolerálja, a bimbók lehullajtásával válaszol.
Legnagyobb hátránya, hogy a mi kemény teleinket nem szereti, ezért teleltetni kell. A fagyok beköszönte előtt menekítsük be világos, 10 – 16 fokos helyiségbe. A pihenő idő alatt mérsékelten locsoljuk.
Az idősebb növényeket márciusban felére metsszük vissza és ekkor kezdjük el növelni a víz mennyiségét. A fagyok elmúltával, májusban tegyük ki a szabadba. Világos, széltől és esőtől védett helyet kíván, de nem kedveli a tűző déli napsütést, a helyváltoztatásra gyakran bimbóledobással reagál.
Az elnyílt virágokat távolítsuk el.
Rendszeresen öntözzük, de a pangó vizet nem viseli el. Ne hagyjuk, hogy a gyökérlabda kiszáradjon. Augusztusig hetente végezzünk tápanyag-utánpótlást. Utána kezdjük el felkészíteni a pihenő időszakra, a vízmennyiséget is csökkentsük.
Dugványról májusban szaporítható, a bokrosodás érdekében a fiatal növényeket csípjük vissza.
Önmagában is jól mutat akár bokorrá, akár fává neveltük. Egyéb mediterrán növényekkel együtt nagyon vidám hangulatot ad.
A bejegyzéshez a fotókat Pribelszki Mária biztosította, aki megosztotta a hibiszkusz gondozással kapcsolatos tapasztalatait is.
“Tavaszi vagy nyári metszéssel tartom kordában. Minden napi locsolás reggel este. Automata öntözőberendezéssel biztosítom a megfelelő vízellátást. Teleltetés 10 fokon lesz a leanderekkel együtt. Ablakok előtt lesznek, fényt fognak kapni.
A kitörő új hatásokat rendszeresen eltávolítom. A rendszeres hajtásválogatás nagyon fontos, hogy ne forgácsolódjon szét a növény energiája.
Augusztusban már nem tápozok mást sem. Mielőtt a teleltetőbe mennek lesz lemosó permetezés. Azt kapják amit a leánderkoktélt. Rovarölő=Actara + gombaölő=Vegesol RS + Atkaölő=Nissouron . Mindig ezt kapják, ha permetezés van. “
Nagyon köszönjük a fotókat és a tanácsokat Pribelszki Máriának!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: