Itáliai reneszánsz kertek a spanyol tengerparton

A reneszánsz kert fontos kerttörténeti stílus és kertforma, amely a barokk kertek előtt, a 15 – 16. században Itáliából indult ki. Júniusban a spanyolországi Costa Braván járva volt alkalmam gyönyörködni és relaxálódni egy csodálatos reneszánsz kertben. Töltődj fel te is a Szent Klotild kertekben készített fotóimmal! 

Mi jellemző a reneszánsz kertekre?

A reneszánsz kerteknél alapvető koncepció, hogy az épület és a kert szoros összhangba kell kerüljön, mivel a kert nem más, mint az épület előszobája. Fontos jellemzőjük a geometriai, mértani szabályozottságuk, tagoltságuk, amelyek miatt szokás franciakertként is emlegetni ezeket. A növények mellett fontos szerepet kapnak a szobrok, a szökőkutak. Ezeknél a kerteknél jelent meg a hivatásos kertészek alkalmazása.

A reneszánsz Itáliából indult ki, de hamar elterjed Franciaországban, Angliában és ezzel közel egyidőben Magyarországon is Mátyás király idejében. A török hódoltság miatt azonban hazánkban nem tudott kiteljesedni. A francia reneszánszból alakult ki a barokk, az angolból pedig a gót és az előbarokk.

A reneszánsz kerteket lejtős területen alakították ki, a sík területeket lejtősre képezték ki. Az épületet a lejtő felső egyharmad magasságára építették, így a horizontsík alatt rálátás nyílt az egész kertre. A kert síkja vízszintes volt vagy az épületek előtt teraszos kiképzésű, a teraszok közötti síkot lépcsővel kötötték össze.

Valójában nem is egy kertről beszélhetünk, sokkal inkább elkülönített funkciójú kertecskék összességéről, amelyek egységes összképet adnak.

Az utak a szimmetria tengelyén kívül átlós irányúak voltak. A valódi díszkert az épület előtti 1/3 részben volt, ide agyagedényekbe ültetett örökzöld és lombhullató növényeket raktak ki. Ide kerültek a mediterrán kertek alapjai, mint például a citrom, narancs, füge, gránátalma, leander. Elszórtan egy-egy pálma is megjelenik.

A többi kertrészbe rózsa, liliom, ciklámen, orgona, jázmin, teacserje, szerelemvirág, kála került. Az utak találkozási pontjait mitológiai szoborcsoporttal díszített szökőkutakkal zárták le. Fontosnak tartották, hogy a kert teljes összhangban legyen a természeti környezettel és beleolvadjon a tájba. Mindezt úgy oldották meg, hogy a kertet magas élőkerítéssel vették körbe, ami megakadályozta a ki és belátást.

A Lloret de Marban található Szent Klotild kertekben (Santa Clotilde Gardens) minden jellemvonás felfedezhető, amit egy itáliai reneszánsz kerttől elvárunk. Külön bájt ad a kertnek, hogy a végében húzódik a tenger, amire egyes helyekről csodálatos rálátás nyílik.

Láttad már a csodálatos kaktuszkertet?

Elbűvölő kaktuszkert a spanyol tengerparton


Figyelem!

2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!



További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Tovább a blogra »