A Spanyolország északi tengerpartja melletti Blanesben található Pinya de Rosa kaktuszkert még azokat is elbűvöli, akik nem rajonganak a szúrós szépségekért. A több mint 7000 növényfajt felvonultató botanikus kert gyűjteménye a leggazdagabbak közé tartozik a világon. A kaktuszok mellett különösen értékes az agave, aloe, a yucca és opuntia (fügekaktusz) nemzetségek gyűjteménye.
A kaktuszok őshazája az amerikai kontinens, de az itteni mikroklíma és az egész évben 17 ° C és 20 º C közötti hőmérséklet kedvez a trópusi növények elterjedésének.
A kaktuszok többsége hazánkban csak teleltetéssel nevelhető, vagyis tavasztól őszig a kertben tarthatók tűző napon, télen azonban hűvös 5-10 °C körüli világos helyet kell biztosítani számukra. A kivételek közé tartozik például a fügekaktusz (opuntia), ami a fagyokat is elviseli.
A méretek is lenyűgözőek és itt nemcsak a több mint 7.000 növényfajra gondolok. A hatalmas kaktuszerdőben az ember úgy érzi, mintha nem is Európában, hanem egyenesen Mexikóban járna. Egyes példányok magassága a fákéval vetekszik, akár a 8-10 métert is elérheti, sőt meghaladhatja.
Itt talán jól látszik, hogy eltörpültem az óriások mellett.
A kaktuszkertbe sok egyéb növény is található és láthatóan egész jó szimbiózisban élnek egymással. Némelyik hatalmas példányt nem tudtam egy képre rávenni.
Az agavé a legtöbb pozsgáshoz hasonlóan lassan növekszik. A legtöbb faj meglehetősen nagyra nő, több méter átmérőt érhetnek el. Egyes fajok már 8–10 évesen virágoznak, ám némelyik példány csak 30–40 év után. A virágzás egyben a növény halálát is hozza. A tőlevélrózsa közepén hatalmas virágzatot fejleszt, majd a magok beérése után a vegetatív test elpusztul.
A kertben minden növényt igyekeznek megmenteni. A kiszáradt pálma törzse egy sirály család lakhelyéül szolgál.
Számomra nagyon nagy élmény volt, akárcsak a másik két spanyol botanikus kert meglátogatása. Tarts velem továbbra is, hamarosan mutatom majd az ott készített fotóimat is!
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!