Balkonada

Ne keverd a liliomfával! – Ilyen az igazi tulipánfa

A kora tavasszal virágba boruló liliomfát (magnólia) tévesen gyakran tulipánfának hívják. Pedig a tulipánfa sokkal később, május végén kezd nyílni és külsőleg is a teljesen más. A tulipánfa inkább tulipán alakú levelei, míg a liliomfa gyönyörű virágai miatt érdemel figyelmet. Ismerd meg a két növény közötti különbséget!

 

tulipánfa

Liliomfa (magnólia)

A liliomfa (magnólia) már lombfakadás előtt, márciusban virágba borul. Pont emiatt igen kedvelt növény. A virágzás idején az új levelei még nem fejlődtek ki, ezért a látványos virágai még mutatósabbak. 

 

liliomfa (magnólia)

liliomfa (magnólia)

 

Tulipánfa (Liriodendron tulipifera)

A tulipánfa nem a tulipánok rokona, nevét a tulipánra emlékeztető formájú levelei és virágai miatt kapta. Az Észak-Amerikában őshonos, különleges szépségű díszfa hazájában akár az 50 métert is elérheti, fájából bútort készítenek. Hazánkban csak 10-20 méteresre növekszik és lenyűgöző lombozata miatt díszfaként tartjuk.  

Virágai hat szirmúak, kívül zöldessárgák, belül aranysárga színűek, a színes levelek miatt szinte láthatatlanok. Virágai a nyár elején bomlanak ki, de csak a fa 7-8 éves korától kezdve.

 

tulipánfa

 

tulipánfa

 

A nyirkosabb talajokat kedveli, de átlagos kerti viszonyok között is jól fejlődik. A sikeres telepítés érdekében konténeres tulipánfát érdemes választani. Elég kényes növény, az átültetést nem kedveli, ezért rögtön a végleges helyére ültessük.

 

tulipánfa

Igazán dekoratív lombkoronát nyári metszéssel érhetünk el. Tavaszi csak az elfagyott, sérült vesszőket vágjuk le. Nyáron megszabadulhatunk a túl hosszú ágaktól vagy a túl dús fát is ekkor ritkíthatjuk. 

A nyirkos közeget kedveli, nedvesség hiányában fejlődése lelassul. 

Szaporítását csak a nagyon elszántaknak ajánlom. Csak az idős fák hoznak csíraképes magot, de ezek csíraképessége sem haladja meg a 20%-ot. A magokat tavasszal hidegágyba, rétegezve ültethetjük. Egyenetlenül, sokszor csak a második évben kel ki. 

 

tulipánfa

Nagyon köszönjük a fotókat Némethné Jerkó Mártának!


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Ferenc Antal Kálmán Herczeg says:

    Micsoda illata van, mikor virágzik a “bakaszivar”fa!


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!