Balkonada

Legszebb mediterrán növények a balkonra

Miért ne érezhetnénk úgy magunkat egész évben a saját erkélyünkön, mintha nyaralnánk? A mediterráneum növényei színes, mesébe illő hangulatot varázsolnak, lágy alapszíneikkel (fehér, sárga, kék) is a tengert és a napfényt idézik. A legszebb és leghálásabb mediterrán növényekből válogattam.

 

mdeiterrán növények balkonra

Leander

A mediterrán növényekből igen széles a válaszék. Legkedveltebbek a virágaikkal is díszítő, cserépben is nevelhető fajok. A leander a napfényes helyeket kedveli, a terasz legmelegebb részén tartsuk. Bőséges öntözést igényel, cserébe a fehér színtől kezdve, a sárga és a rózsaszín minden árnyalatán át, a sötét pirosig gyönyörű virágokkal ajándékoz meg. Szimpla és dupla, valamint illatos változatai is léteznek.

 

leander

 

Levendula

A gyógy- és fűszernövényként is ismert levendulának csak a hagyományos, francia levendulaként emlegetett változata telel át szabadföldben. Cserépben is próbálkozhatunk vele, bár a szabadföldi nevelés eredményesebb.

 

Szerelemvirág

A kék vagy fehér ernyős virágzatú szerelemvirág könnyen ámulatba ejti a dísznövények kedvelőit. Ne ültessük át évente, mert átültetés után nem fog virágozni. A tápoldatozás és rendszeres öntözés azonban elmaradhatatlan.

 

 

Muskátli

A muskátli hagyományos fajtáján, a kerti vagy paraszt muskátlin kívül érdemes a futó, félfutó és lecsüngő hajtást nevelő és illatos muskátli fajtákat is beszerezni. Gyakran öntözzük, tápoldatozzuk és folyamatosan vágjuk le az elnyílt virágokat.

 

muskátli a tűzőnapon

 

Ólomvirág

Az ólomvirág (plumbágo) kecses formájú, szép füzérvirágzatú növény. Fehér vagy égszínkék virágainak júniustól októberig örülhetünk.

 

ólomvirág (plumbago)

 

Hibiszkusz

A hibiszkusz vagy más néven kerti mályvacserje Ázsiából származik, akár 2-3 méter magasra is megnőhet. Hatalmas tölcsér alakú virágai ugyan 2-3 nap alatt elnyílnak, de a helyesen gondozott növény hónapokig dúsan virágzik.

 

 

Hortenzia

A pompás gömbszerű virágairól híres hortenzia félárnyékos területeken érzi magát legjobban, talajból savanyút válasszuk neki.

 

 

Murvafürt

A murvafürt (bougainvillea) felleveleinek káprázatos színei a tartós, erős napsütésre szinte életre kelnek. Ha a teleltetését meg tudjuk oldani, már nyert ügyünk van.

 

 

Olajfa, pálma

A mediterrán kertből nem hiányozhat egy olajfa és egy pálma sem. Ez utóbbiból az élén zöld levelű cikász pálma a legnépszerűbb erkélyre. Datolyapálmát mi magunk is nevelhetünk akár az aszalt datolya magjának elültetésével is.

 

olajfa

 

Citrusfélék

A citrusfélék csak tavasz végétől, az első hidegebb őszi napokig tarthatók a balkonon. Garantált, hogy a frissen szedett citrom és narancs mindenkit a Földközi-tenger vidékére emlékeztet majd. A kalamondin  szép formássá nevelhető és virágzáskor isteni illattal lengi be az erkélyt.

 

kalamondin

 

Füge, kivi

Ha már a gyümölcsöknél tartunk érdemes megemlíteni a fügét és a kivit is. Kivinél fontos a fajtaválasztás. A terméshez önporzó fajtát vagy kétivarúból kettőt, fiú (porzós) és lány (termő) tövet is be kell szerezni. Az önporzónak kisebb és kevésbé finom a termése.

 

 

kivi

 

Egynyári növények

Az egynyári, magról vethető dísznövények közül a büdöske vagy elegánsabb nevén  bársonyvirág (Tagetes tenuifolia), a begyvirág (Nemesia), az illatos ternye (mézvirág)  (Lobularia maritima) és a körömvirág (Calendula officinalis) a leginkább mediterrán kertbe való fajok.

 

büdöske

 

Fűszernövények

A mediterrán kiskertek elengedhetetlen résztvevői a fűszernövények. A mediterrán fűszerkertben minden illatozik, ami a könnyű nyári ételek megbolondításához nélkülözhetetlen. Bazsalikom, oregáno, kakukkfű, rozmaring, zsálya, menta félék és citromfű a legkedveltebbek. Utóbbiakkal a nyári hűsítő italok ízeit turbózhatjuk fel.

 

fűszernövények

 

Minél több változatos színvilágú növényt helyezünk el egymás mellé, annál hatásosabb lesz az összkép. Érdemes a mediterrán növények igényeinek megfelelő speciális ásványi műtrágyaoldat használnunk, amely minden fő tápanyagot és nyomelemet tartalmaz. A fő tápanyagokat és nyomelemet gyorsan és jól felvehető formában tartalmazó közeg biztosítja a gazdag virágzást és zamatos gyümölcstermést.

Hazánk éghajlati adottságai miatt a téli hideg időszakban gondoskodjunk a mediterrán növények teleltetéséről. A legszerencsésebb, ha a növényeket a pincében tudjuk tartani a hideg időszakban. A növények vízigénye ilyenkor a minimálisra csökken, elegendő őket 2-3 hetente megöntözni.


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!