Egyre többen fedezik fel újra a muskátlit. Széles színválasztéka, tűrőképessége és alacsony ára is mellette szól. Ráadásul, ha ügyesen gondozzuk és van megfelelő helyünk a teleltetéshez, nem kell minden évben új töveket vásárolnunk. Nézzük a négy legkedveltebb muskátli faj jellemzőit és gondozását!
Álló muskátli
Szokás parasztmuskátlinak vagy kerti muskátlinak is hívni. Kertbe ültetni ezt a fajtát is csak nyáron lehet, mert ezt sem télálló. Májusban, a fagyos szentek után ültessük 20-30 cm tőtávolságra. Mérsékelt öntözzük, a virágzás kezdete után szeptemberig hetente tápoldatozzuk. Az elnyílt virágokat eltávolítva további virágzásra sarkalljuk
Más napfénykedvelő virágokkal összeültetve csodálatos színkavalkádot alakíthatunk ki. A szúnyogűző növény hosszan lefutó ágaival jó kontrasztot mutat.
Futó és félfutó muskátli
A futó muskátlit csüngő levelű muskátli vagy borostyánlevelű muskátli névvel is illetik, de leginkább talán a tiroli muskátli néven ismert. Félfutó és futó, elágazó hajtásai vannak, amelyek hossza akár 150 cm-t is elérheti. Minimális gondozással nyár végére hatalmas muskátli zuhatagunk lehet.
A napos helyet imádja, félárnyékban kevesebb virágot hoz. Szélnek és esőnek is jól ellenáll, de a telt virágú fajtái érzékenyebbek az esőre. 20-30 cm tőtávolságra érdemes ültetni.
Apró trükkel segíthetjük, a lefelé futást: az ültetésnél 45 fokban, ferdén ültessük be a növényeket.
Angol muskátli
Az angol muskátli nemesített faj, ami csak részben hordozza az eredeti faj génjeit. A habitusában és virágainak egzotikus formájában is különböző faj lakásban is tartható, de nyáron a szabadban jobban érzi magát.
Mérsékelt öntözzük, a virágzás kezdete után szeptemberig hetente tápoldatozzuk. Az elnyílt virágokat eltávolítva további virágzásra sarkalljuk. Ne ijedjünk meg, ha nyár közepén a virágzása abba marad. Egy rövid pihenő után, a forróság elmúltával újra erőre kap és dúsan virágzik.
Illatos muskátli
Az illatos muskátli (Pelargonium zonale) gazdagon virágzó klasszikus. Sávoslevelű muskátliként is hívják, mert a leveleken gyakran körbefutó sötét csíkozottság figyelhető meg. Nevét onnan kapta, hogy levelei megdörzsölve erősen fűszeres, muskotályos illatot árasztanak.
Mérsékelt öntözzük, a virágzás kezdete után szeptemberig hetente tápoldatozzuk. Az elnyílt virágokat eltávolítva további virágzásra sarkalljuk.
További olvasnivalók muskátliról
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Nagyon tetszett a cikked, ahogy a muskátliról írsz. Nekem is az egyik kedvenc növényem és a bejegyzésed olvasva kedvet kaptam, hogy mégtöbbet vegyek. Ahogy a fajokat bemutatod, egyerűen lenyűgöző! Egy másik cikk is nagyon hasznos volt a virágedényekkel kapcsolatban. https://lakberinfo.hu/kert/kerti-novenyek/2013-06-05-greenbo-design-dijas-muanyag-viragcserep/