A lakás négyzetméterének számításánál az erkélyt, balkont mindig a tényleges négyzetméter felével veszik számításba. Egy négy négyzetméteres balkon csupán két négyzetméterrel növeli a lakás összterületét. Csak rajtunk áll, hogy ezt a négy négyzetmétert a szolgálatunkba állítjuk-e vagy hagyjuk kihasználatlanul. Hoztam néhány ötletet, hogy a legtöbbet tudd kihozni a pár négyzetméterből.
Alapos tervezés
A balkontervezésnél legelőször is nem árt számba venni, hogy mi mindenre szeretnénk használni az erkélyt. Másképp kell kialakítani egy erkélyt, amit gyerekek is használnak, mint azt, ahol kávézgatni, olvasgatni akarunk vagy azt, ahol csupán kertészkedős hobbinknak szeretnénk élni.
A tervezés teremti meg az alapot ahhoz, örömödet leld a balkonban és ne nyűgnek tartsd. Ha tudod, hogy nincs időd, türelmed rendszeresen foglalkozni a növényekkel, akkor inkább mondj le a virágos erkélyről. Annak nincs értelme, hogy drágán megveszed a virágokat és egy hónap múlva csak kókadoznak, tönkre mennek. Inkább tervezz óvatosan, legyen kevesebb, de szép és egészséges növényed.
A kis erkélyeknél különösen előtérbe kerül a jó helykihasználás. Érdemes egy kockás papírra betervezni, hogy mi hova kerül majd, de az interneten nagyon jó ingyenes balkontervező programokat találunk.
Nem árt, ha a nyári kánikulával is számolsz és megoldod az árnyékolást, kis dézsatavat készítesz vagy beszerzel egy hűsítő csobogót.
Növények
Az egyre forróbb nyaraink miatt a mediterrán növények szerepe felértékelődött. A szárazság tűrő növények több sikerélménnyel kecsegtetnek. A mostanában oly divatos pozsgás növények mutatósak és jól bírják a tűzőnapot, ritka öntözést is.
Az ültetőedény a benne lévő virágfölddel a növény természetes élőhelyét helyettesíti, az edénynek nagy szerepe van a növények fejlődésében. Gyakori hiba, hogy trendi, de csöppnyi edényekbe ültetik a növényeket, amiben nem tudnak rendesen fejlődni és föld is hamar kiszárad.
Bármibe ültethetünk, ha biztosított a felesleges víz elvezetése és a gyökerek növekedéséhez megfelelő hely áll rendelkezésre. A pangó vizet igen kevés növény viseli el, azért az ideális ültető edény alján lyukak találhatók, ahol távozhat a felesleges víz. Különösen a függő virágcserepeknél célszerű az ültető edény aljára vízelvezető drénréteget, pl. agyaggranulátumot helyezni. Jó megoldás egy intimbetét vagy eldobható pelenka betét, ami jó nedvszívó-képessége miatt tárolja a növény által fel nem vehető vizet.
A víztárolós virágládák tárolni és adagolni is képesek a vizet, elegendő néhány naponkénti pótlás. A télálló növényekhez mindenképp fagyálló cserepet válasszunk. A terebélyes növekedésű virágok kiszélesedő formájú cserepekben mutatnak jól, a dézsás fácskák jól illenek a négyszögletes edényekbe.
A balkonon a hely korlátozott, de gazdagon virágzó cserepes és dézsás növényekkel, gyümölcsökkel az erkély valóságos édenné válhat. Az erkély tavasszal és nyáron mutatja bombaformáját, de megfelelő növényválasztással minden évszakhoz találhatunk szépségeket, amik közelebb hozzák a természetet.
A balkonládák beültetésének ideális időpontja május közepe, bár a kertészetek már jóval előbb árulják a növényeket, egyes növények fagyérzékenyek lehetnek, így érdemes megvárni a fagyosszenteket. Érdemes átgondolni, azt is, hogy a nem fagytűrő növényeket tudjuk-e majd télikertben, folyosón, pincében vagy más nem fűtött, szélvédett helyen teleltetni, a téli vegetációs időszakban tárolni.
Nagyon sok minden múlik a növényválasztáson. Bármilyen csábító is, ne a növény külső adottságai (szín, habitus, stb) alapján döntsünk, vegyük figyelembe a balkon méretét, fekvését, adottságait és a vásárolni kívánt növények igényeit. A csöppnyi virágok nem igazán mutatnak jól egy hatalmas térben, ahogy egy kis balkonra sem érdemes nagy szoliter növényt vásárolni. Az erkély adottságai is korlátok közé szorítanak bennünket. Más növények kellenek egy napos, egy félárnyékos és egy árnyékos balkonra. Sok balkonon is nevelhető illatos növényt találunk és akár egy fűszertornyot is készíthetünk.
Kiegészítők
Bár a növényeket említettem először, nagyon fontos szerepük van a bútoroknak, a színeknek és az egyéb kiegészítőknek is, hisz ezek nyújtják a kényelmet. Egy színes, pl. kék balkonon kevésbé érvényesül a virágok színpompája, a fekete-fehér eleganciája pedig igényesebb, minőségibb növényeket követel.
Igen sokféle minőségű és árfekvésű ülőalkalmatosságot és asztalt találunk. Kis helyre érdemes összecsukható változatot választani, helytakarékos asztalokban is igen széles a választék. Új életre kelhetnek a zöldséges ládák és az olcsó és univerzális raklapok is.
Gondoljunk kellemes nyári estékre is és szerezzünk be valamiféle világítást is.
További hasonló olvasnivalók
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Sziasztok! Én is viszonylag új vagyok még az erkélyes ültetésben, ezért sok-sok mindent elolvasok ebben a témában mindenhol. Annyira jó, hogy ti így segítetek, hogy mire kell figyelni! A tiétek mellett találtam még egy hasznos kezdőknek szóló cikket, magamhoz hasonlóknak tudom ajánlani: https://lakberinfo.hu/dekoracio/lakasdekoracio/2017-04-13-a-balkon-kialakitasanak-10-aranyszabalya/