Balkonada

Sziklakert saját kezűleg – növényválasztási tippek

Minden természetkedvelő életében eljön az a pillanat, amikor olthatatlan vágyat érez, hogy létrehozzon egy sziklakertet. A sziklakert nem más, mint kicsinyített természet, a növények és a nyers kőzet tökéletes kombinációja. Vágjunk bele bátran saját kezűleg is!

 

sziklakert saját kezűleg

 

Kellő odafigyeléssel és lelkesedéssel magunk is nekiállhatunk a sziklakert építésnek. Érdemes azonban alaposan körbejárni a témát. Informálódjunk szakkönyvekből, az interneten, szakmai fórumokon, kiállításokon vagy az eladóktól a vásárlás során.

Sziklakert helye

A kert napos, nyílt területére tervezzük, mert ezen körülmények között érzik jól magukat a sziklakerti növények. Sík és lejtős területre egyaránt lehet sziklakertet építeni. Legjobb déli fekvésű rézsű, lejtő vagy domboldal. Akár mesterséges dombot is kialakíthatunk. Kerüljük  a szeles, huzatos, magas talajvizű területeket.

Törekedjünk a minél természetesebb hatás kialakítására, figyeljünk, hogy szervesen illeszkedjen a tájba és a kert stílusához. 

Sziklakerthez nem kell feltétlenül termőföldet használni, laza szerkezetű, homokos, kavicsos talaj a legmegfelelőbb. A sziklakert elmaradhatatlan kellékei a kisebb-nagyobb kövek. Érdemes minél érdekesebb formájú köveket választani. A nagyobb köveket minden kéép ássuk be, hogy ne mozduljanak el.

 

sziklakert saját kezűleg

Leánykökörcsin

 

Sziklakerti növények kiválasztása

A sziklakert vázát a kövek adják, a növények viszont színt, formát és életet viszik bele. A sziklakertbe ültethető több ezer növény közül ízlésünk szerint válogathatunk, de az adottságokat ne hagyjuk figyelmen kívül. A növények kiválasztásánál, elhelyezésénél vegyük figyelembe magasságukat, virágzási idejüket. Tervezzünk úgy, hogy minden évszakban mutasson a kert, örökzöld növényekből is ültessünk néhányat. 

Mérsékelt égövi  és hegyvidéki tájak törpe termetű fajai kerülhetnek a sziklakertbe. Ezek lehetnek örökzöldek, évelők vagy fűfélék. Érdemes játszani a formákkal. A szőnyeget alkotó, gömb vagy pici oszlop alakú növények kombinálásával harmonikus összkép alakulhat ki. 

 

sziklakert saját kezűleg

Tatárvirág

Legjobb olyan növényeket választani, amelyek eredeti élőhelye hasonlít a a hazai klímához. Érdemes figyelembe venni a növény igényeit is, például savanyú talajt kedvelő növényeket ne ültessünk mészkősziklák közé, vagy a szárazságtűrő fajokat ne keverjük vízigényesekkel. 

Jó választás a kora tavasszal nyíló leánykökörcsin, a párnás növekedésű pázsitviola, örökzöld tatárvirág, a kékes-lila virágú, késő késő ősszel virágzó kékgyökér. A varjúháj féléket, nőszirom fajtákat és néhány hagymás növényt is érdemes elrejteni a sziklák közé. 

A kövirózsa vagy más néven orvosi fülfű gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, de igen mutatós is. Talajtakarónak is kiváló, viszonylag gyorsan terjed, a legapróbb résekbe is helyet talál magának. 

 

sziklakert saját kezűleg

Kövirózsa

A lángvirág (phlox subulata) apró virágai üde színfoltjai a sziklakerteknek. Jól párosítható varjúhájjal és apróbb kövirózsákkal.

 

sziklakert saját kezűleg

Pázsitviola

Ha van rá lehetőségünk, érdemes egy mini-vízesést is beépíteni a kövek közé. Megfelelő vízmennyiség mellett vízinövényekkel is egyedülállóvá varázsolható a sziklakertünk. 

 

sziklakert saját kezűleg

 

Közel sem teljes a sziklakertbe kerülhető növények felsorolása. Csupán azokat a növényeket emeltem ki, amik szerintem a legszebben mutatnak és sokáig örülhetünk szépségüknek.


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Címkék:

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Monika Ertl says:

    Csak egy észrevétel, a pázsitviola nem a Phlox, az az Aubrieta magyar neve. A Phlox (és itt érdemes megjegyezni, hogy a subulata, mert van a magas növésű, nem sziklakerti paniculata is) az árlevelű lángvirág.

  2. Nagyon köszönöm Monika az észrevételt! Javítottam.
    Minden jót kívánok: Jucó


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!