A terasz, kertkapcsolat legideálisabb iránya hazánkban (mi éghajlatunkon) a dél-keleti és dél-nyugati irány. Persze a hatalmas társas házakat igen nehéz lenne úgy tervezni, hogy minden lakás és erkély tájolása megfelelő legyen. Mutatom, hogy milyen tájolású erkélyre milyen növényeket érdemes beszerezni a zöld oázis érdekében.
Az ideálistól eltérő tájolás gyakran csak a növények szempontjából kedvezőtlen. A tervezők megpróbálják ezt egyéb módon kompenzálni. Egy északi erkély is lehet nagyon vonzó, ha az pl. a Balatonra vagy épp a Budai hegyekre néz.
Az erkélyt vonzóvá teheti:
Talán nem mondok újat azzal, hogy igen nagy erkély párti vagyok. Bármilyen tájolású erkélynél csak egy rosszabb van, ha nincs erkély. Minden fekvéshez meg lehet találni azokat a növényeket, amelyek jól érzik magukat az adott klímán.
Ha nem a tájolásnak megfelelő növényeket választunk, azok csak szenvedni fognak. Érdemes tehát olyan növényeket választani, amelyeknek valamennyi igényét biztosítani tudjuk . Ez alapvető fontosságú ahhoz, hogy az adott helyen szépen fejlődjenek és egész szezon alatt örömöket leljük bennük.
De nézzük, milyen tájolású erkélyre milyen növények ajánlottak!
Déli fekvés: napos, meleg, a tűző déli nap miatt problémás, különösen igaz ez a dél-nyugati fekvésű erkélyekre, mediterrán növények ajánlottak reggeli, esti öntözéssel: pl. muskátli, verbéna, büdöske, petúnia, leander, murvafürt, levendula.
Nyugati fekvés: sok a napsütés, az erős szél és az eső jelenthet problémát, napfénykedvelő, de pangó vízre nem érzékeny növények számára ideális: pl. leander, záporvirág, feketeszem
Keleti fekvés: mérsékelt délelőtti napsütés, félárnyék kedvelő növényeket válasszunk, a szél szárító hatása miatt gyakoribb locsolás ajánlott: pl. muskátli, petúnia, leander, bakopa, fukszia
Északi fekvés: napsütés nélküli, árnyékos, viszonylag hűvös, árnyék és félárnyék kedvelő növények jöhetnek szóba: pl. árnyékliliom, páfrány, hortenzia, lobélia, pálmafélék, örökzöldek.
Ezeket a balkonnövényeket válaszd az egész éves színpompáért
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!