A hosszabbodó nappalok, a lágy napsugarak és az egyre gyakoribbá váló madárcsicsergés a balkontulajdonosokat is felébreszti téli álmukból. A hosszú tél után egyre jobban vágyunk a szabadba és azonnal belevágnánk a kertészkedés közepébe. Mindennek eljön azonban az ideje. Március csupán csak az előkészületek megtételére alkalmas, a munkák dandárja és látványos balkonátalakulás csak áprilistól várható. Nézzük, mit tehetünk már most az erkély nyári virágpompájáért!
Az időjárás kora tavasszal még nagyon csalóka. A teleltetés során a növényeink (pl. muskátli, leander, citrusok, stb) legyengültek, ezért eszünkbe se jusson már most kirakni őket a szabadba. A teleltetett növények lélektani határa 5 Celsius fok! Akkor rakhatjuk ki őket biztonságban, mikor éjjelente tartósan ennél melegebb lesz. A márciusban még korai kitenni a növényeinket a szabadba.
Tervezés
Álmodj és tervezz!
Kezdjük az erkélykorlátok ellenőrzésével. A faanyag egy idő után elkorhad és balesetveszélyessé válhat. Ezek cseréjét és például az erkély festését is érdemes kora tavasszal, a szinte üres erkélyen megtenni.
Most van itt az idő a szerszámok ellenőrzésére, beszerzésére. Amire minden balkonkertésznek mindenképp szüksége van:
- metsző olló,
- ültető lapát,
- kerti kesztyű – nem csak a körmünk tisztasága miatt fontos, de mérgező növények okozta károsítások ellen is véd,
- locsoló kanna.
Az alapvető szerszámokon túl beszerezhetjük már a cserepeket, a balkonládákat, a virágföldet és a tápanyagokat is. Ilyenkor érdemes a bútorokat beszerezni vagy kicserélni. A felújításhoz, festéshez szükséges anyagokat is beszerezhetjük, hogy amikor tényleg beköszönt a jó idő, hozzá is láthassunk.
A nappali és éjszakai átlag hőmérséklet növekedésével a balkonon tartott növényeket (örökzöldek, árvácska, tavaszi hagymások, stb) egyre többet kell locsolni. Lassan elkezdhetjük a bent átteleltetett növények gyakoribb locsolását is és az élesztős lötyi használatát.

Viczai Károlyné
Magvetés
A virág-, és fűszermagokat érdemes megbízható forrásból beszerezni. Csak a kellő szakértelemmel tárolt és szállított, gén tiszta vetőmagoktól remélhetsz gyönyörű virágokat és bő termést.
Kezdő balkonkertészként érdemes az igénytelen és ezért sikert garantáló növényeket vetni. A paradicsomot, a bazsalikomot, a kakukkfüvet, a majoránnát és a rozmaringot is bátran ajánlhatom. A beültetéshez kitűnőek a tejfölös vagy tejes dobozok. A nedves föld tetejére 3-8 magot kell tenni, amit aztán 18-20 fokos állandó hőmérsékleten kell tartani. A második dupla levelek megjelenése után kell átültetni a magoncokat nagyobb, kb- 10-12 cm átmérőjű edénybe. Bár ez már későbbi teendő lesz, de azért leírom, végleges helyükre a 18-22 cm-es cserépbe akkor kell átültetni a palántákat, ha az 5. páros levelek is megjelentek.
Metszés
A dézsába és cserépbe ültetett fásszárú növények visszametszésének is eljött az ideje. Majd pedig, ha elkezdenek hajtani, át lehet ültetni őket. Az átültetéssel megvárhatjuk a kirakás idejét is, ami májusra várható.
A fagyási sérüléseket távolítsuk el. Onnan tudjuk megállapítani, hogy egy ágrész él vagy sem, hogy óvatosan megkaparjuk a körmöddel a háncsot. Ha zöld, akkor él, ami szürke az elhalt, vágjuk le.
Az elnyílt virágokat, terméseket metsszük le. Ezek kiváló búvóhelyei a katicáknak és más rovaroknak télre, de tavasszal már akadályozzák a növény optimális fejlődését. Az edényben nevelt növények számára különösen fontos a megfelelő tápanyagellátás, ezért fokozatosan kezdjük el a tápoldatok adagolását.
A jobb minőségű balkonföldek közül érdemes választani ültető közeget. A tápanyagot csak megfelelő minőségű földből tudja felvenni a növény. A földek tápanyagot is tartalmaznak, ezért átültetés után 6 hétig nem kell tápoldatozni.
A ládákban a föld tetejét lazítsuk meg, akár le is lehet szedni és kicserélni. Óvatosan, kis lapáttal vagy kézzel dolgozzunk, a gyökerekre vigyázzunk.
Muskátli: Az elhalt ágakat távolítsuk el. Az összes ágat vágjuk le az első levélrügyig. Nem kell megijedni, alig lesz rajta levél, de ki fog hajtani. Kezdjük el locsolni rendszeresen, de még ne rakjuk ki! Kitenni csak akkor lehet, ha az éjjeli hőmérséklet minimum 5 Celsius!
Levendula: Kb 1/3-ra kell visszavágni az ágakat. A szabadföldi társainál is ugyanígy szoktuk.
Leander: A metszést ősszel célszerű végezni. Tavasszal csak akkor metsszük, ha muszáj, mert a metszett ágakon egyáltalán nem vagy csak nyár végére fejlődik virág. Vigyázzunk, mert a télen legyengült ágak könnyen pattannak.
Citrusok: A citrusok hajlamosak a teleltetés alatt hosszú hajtásokat hozni. A koronából túlságosan kilógó ágakat vágjuk le, különben letörnek majd. A hajtásvégeket megcsipkedhetjük, hogy kicsit felfrissítsük a növényt. Ha szükséges ültessük át és kapjon tápanyagot. De ezzel várhatunk addig, amíg kitesszük a szabadba.
Fűszernövények: A legtöbbet visszavághatjuk majdnem tövig, már úgyis csak a tavalyi elszáradt részek vannak rajtuk. (kivétel: rozmaring, levendula, zsálya, tehát a fás szárúak).
Rózsák: A fagyok elmúltával metsszük meg és takarjuk ki a töveket. A nagyon öreg, elfásodott ágakat eltávolíthatjuk. A sebeket érdemes lekezelni fertőtlenítővel. Az első egészséges rügyre vágjuk vissza a töveket, így kb arasznyi ágak maradnak. A 0,5cm-nél keskenyebb hajtásokat távolítsuk el.
Jó készülődést kívánok!
További olvasnivalók
Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!
További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!
Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: