Balkonada

Kerti hortenzia gondozása olvasói tanácsokkal

A romantikus kertek egyik fő ékessége a félárnyékos helyet kedvelő hortenzia. A június közepétől szeptember végéig dúsan virágzó, csodás színei miatt önmagában vagy szigeteket alkotva is nagyon mutatós. Olvasónk vallottak, arról, nekik milyen hortenzia gondozási praktika vált be. 

 

hortenzia

 

 

Budainé Széles Zsuzsanna: “Kb 20 éves a hortenziám. A kert leghidegebb, legszelesebb részén van kiültetve. Fenyőfa alatt, de azért több órás napot kapva. Ha napi 3-5 óra napsütés éri, az tökéletes.A savanyú földet szereti, a fenyőtűlevél savanyítja földet, ezért ideális a közelébe ültetni. Tavasztól késő őszig ferticare1 táppal locsolom hetente+timsó+időszakosan kávézacc. Cserépben mindig vegetált, a földbe kiültetve gyönyörű. Most kb 1,80 magas és 2-2,5 m átmérőjű.

Szaporításhoz hortenzia ágat szoktam leszúrni a földbe, hogy a leveleit leszedem. Gyorsan kigyökeresedik. De az is előfordult már, hogy a lelógott ág gyökeret eresztett. Bárhonnan, bármelyik hortenziáról könnyen megoldható így a gyökereztetés.

Timsó, kávézacc tökéletes adalék a föld savasításához. Vagy ha van a közelben fenyőfa, annak a lepotyogott leveleit lehet a föld felső rétegébe forgatni. Mindhárom savasít. Aki cserépben tartja annak is javasolt, hisz a savanyú föld is veszít idővel a savasságából.”

 

hortenzia

 

Németh Anna: “A gazda boltokban kapható cseppfolyós és szemcsés vas pótló, amivel lehet a talajt savanyítani. Azzal is jót teszel a hortenziának, ha a tövéhez fenyőfa alól szedsz lehullott száraz levelet. Bele forgatod a földjébe, lazítod a talaját, meg egy kicsit savanyítja is.

A szaporításhoz miután el virágzott, levágom az elnyílott virágot, a legfelső rügynél. Ehhez a rügyhöz kb. 15 cm ágat vágok. Megkenem gyökereztető hormonnal, a savanyú kémhatású földbe keverek egy kis homokot, a földet jó tömörítem, ebbe dugom bele az ágacskát. A cserepet bele állítom esővízbe. Miután a felső réteg nyirkos lesz, kiveszem a cserepet. Hagyom, hogy a fölösleges víz távozzon. Egy műanyag zacskót több helyen ki lyuggatom, ráhúzom a cserépre, hűvös helyre teszem. Miután el kezd hajtani, eltávolítom a fóliát. Első évben még nem ajánlatos a kertbe ki ültetni.”

Vészi Marcsi: “Nálunk nagyon rossz a föld a hortenziának, csupa homok. Bármit csináltam nem volt hatásos, csak sínylődtek. Úgy ültettem el, hogy ástam egy gödröt, azt feltöltöttem savanyú földdel és abba ültettem a virágot, de ez sem volt elég. Ezután ültettem cserépbe, savanyú földbe. Ez eddig jó megoldásnak látszik. Ugyan így jártam a rododendronnal is. Az se marad meg nálunk a földben.”

 

hortenzia

 

Györke Klára: “A hortenzia nem szereti a napot, északi oldalra kell ültetni. Savanyú földet szereti. Csak tavasszal szabad metszeni. Első éven takarni kell. Nekem sajnos volt egy csodálatos, de 2 éve kifagyott :(“

Beséné Emília: “Én lehajtom az ágát földet, teszek rá az ág végét kint hagyom következő tavasszal van kis tő.”

Vargáné Lakatos Anikó: “Timsót tegyél a tövére, attól lesz kék. Ha kevés, akkor egy virágon belül lehet kék + rózsaszín is.”

Nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat az olvasóknak és a fotókat Kuzderné Dankó Máriának!

 

Annyit még hozzátennék, hogy metszeni tavasszal kell, amikor már megjelentek a rügyek. Az elhalt ágakat és ágrészeket vágjuk. Figyeljünk arra, hogy a rügyek megmaradjanak és felettük maradjon még kb. egy centis szárrész is.

További olvasnivalók a hortenziáról

Hortenzia, a nyár árnyéki szépsége

 

A csoda szép hortenzia három titka

 

Trükk, amivel kékre színezheted a hortenziát


Figyelem!
2021. január 1 után ez a blog nem frissül. Friss tartalmakért kérlek keresd a Balkonada.hu oldalt!

További lehetőségek, hogy kapcsolatban maradjunk:

Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek rendszeresen eljussanak hozzád!

 

Balkonada hírlevél

 

Szeretnél hasznos tanácsokat kapni, szép képeket nézegetni virágokról? Szívesen lennél egy virágimádó, lelkes közösség tagja? Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!

Képes inspirációkért keresd fel a Pinterest oldalamat.

Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!